PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Lipiec 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Chmielno

Wiadomości

Górale w Chmielnie

Wtorek, 5 lipca 2016 r.
Autor: GOKSiR w Chmielnie

Górale w ChmielnieW Chmielnie odbył się dwudniowy Festiwal Truskawek Kaszubskich. Pierwszy dzień poświęcony był konferencji na temat produktów regionalnych, w sobotę zaś na Stadionie Gminnym odbyła się impreza plenerowa, podczas której w ramach współpracy Górali z Kaszubami wystąpił Szkolny Zespół Regionalny Pieśni i Tańca im. St. Nędzy-Kubińca „Polany” z Kościeliska oraz Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Chmielanie”.


Historia zespołu „Polany” sięga lat 1947-48, kiedy przy Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Kościelisku z inicjatywy nauczycielki języka polskiego Heleny Knurowskiej, rodowitej góralki, siostry poety Stanisława Nędzy - Kubińca powstał dziecięcy zespół regionalny. Zespół zdobywa czołowe miejsca na różnego rodzaju konkursach i przeglądach zespołów. Nazwę Szkolny Zespół Pieśni i Tańca „Polany” im. Stanisława Nędzy - Kubińca nadano na jubileusz 30-lecia zespołu w roku 1978. Zespół występuje na różnych uroczystościach środowiskowych, powiatowych, gminnych a także krajowych. W ostatnich latach zespół brał udział w wielu konkursach grup śpiewaczych, solowych i tanecznych, w festiwalach w Polsce i za granicą, podczas Świętojańskiego Festiwalu Folklorystycznego w Bystrzycy w Czechach, 34. Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce, Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Balkan Folk Fest” w Bułgarii, Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Macedonii. Zespół „Polany” od 27 czerwca do 11 lipca przebywał w Ustroniu Morskim, w powiecie kołobrzeski (województwo zachodnio – pomorskie). Inicjatorami przyjazdu Górali z Kościeliska do Chmielna są Andrzej Klasa – Prezes Stowarzyszenia AgroEko Kaszuby, Wójt Gminy Chmielna Jerzy Grzegorzewski, Edyta Klasa - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie oraz Zygmunt Jażdżewski- prezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek jak również starosta powiatu Tatrzańskiego Piotr Bąk i sołtys Kościeliska Mateusz Nędza- Kubiniec. Przedstawicielem Powiatu Tatrzańskiego podczas Festiwalu Truskawek Kaszubskich w Chmielnie był Mateusz Nędza – Kubiniec, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego. Występy bardzo podobały się mieszkańcom i turystom, którzy gościli w Chmielnie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.