PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Chochołów

Kultura

Konferencja polsko-słowacka "Tradycja Bożonarodzeniowa"

Poniedziałek, 20 grudnia 2010 r.
Autor: CKIP w Czarnym Dunajcu

Konferencja polsko-słowacka "Tradycja Bożonarodzeniowa"W dniu 16 grudnia w Chochołowie odbyła się konferencja polsko-słowacka pn. Tradycja Bożonarodzeniowa w ramach projektu "POLSKO-SŁOWACKIE INSPIRACJE FOLKLORYSTYCZNE EUROREGION TATRY 2010". Organizatorami byli: Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie oraz miejscowość Habovka na Słowacji.


Konferencja rozpoczęła się kolędami zaśpiewanymi przez zespół "Sykowni" z Chochołowa. Następnie zaproszonych gości przywitał dyr. szkoły w Chochołowie Stanisław Chowaniec oraz dyr. CKIP Stanisław Bukowski. Dalszym punktem konferencji była prelekcja na temat "Tradycje Bożonarodzeniowe na Podhalu" przedstawiona przez etnolog mgr Renatę Zięba oraz prelekcja "Tradycje Bożonarodzeniowe na Górnej Orawie" wraz z przedstawieniem dzieci z Suchej Hory na Słowacji. Pani Maria Łaś pięknym poetyckim językiem przedstawiła poezję "Boże Narodzenie Stanisława Gąsienicy Byrcyna". Po przemowach na koniec wystąpił zespół z Habovki uświetniając imprezę kolędami słowackimi. Uczestnicy bardzo serdecznie, wielkimi oklaskami podziękowali za występy i prelekcje.

Na konferencji przedstawiono wyniki konkursu szopek bożonarodzeniowych wykonanych przez dzieci, młodzież i dorosłych z okolicznych miejscowości i z terenu Słowacji. Wyróżnione szopki uhonorowano nagrodami które wręczali: Dyrektor GZO Anna Słodyczka, Starosta Habovki Jan Taraj, Przewodniczący Komisji Kultury Stanisław Gonciarczyk.

Dalsza część konferencji odbyła się przy wspólnej wigilii, gdzie serwowano dania spożywane na wigilię po stronie Słowackiej jak i po Polskiej. W trakcie wigilii były śpiewane kolędy, zapoznawano się z obrzędami, tradycjami oraz lokalnymi legendami.

Konferencja była współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    35 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.