PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Chochołów

Zaproszenia

"Wystawa Polsko - Słowackie Ciesielskie Śpasy"

10–12 sierpnia 2018 r.
Autor: Tadeusz Watycha

"Wystawa Polsko - Słowackie Ciesielskie Śpasy"Powiatowe Centrum Kultury w Nowy Targu z partnerem słowackim – Obec Podbiel realizują mikroprojekt pt.: "Polsko – Słowackie Ciesielskie Śpasy" dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. W ramach projektu w dniach 10-12 sierpnia 2018r. w Chochołowie odbędzie się Wystawa Polsko – Słowackie Ciesielskie Śpasy.


Chochołów jako miejsce organizacji wystawy został wybrany nieprzypadkowo. Jest to miejscowość unikatowa oraz wyjątkowa zarówno ze względu na położenie jak również na swoją historię i wygląd. Jest to jedyny żywy skansen w Europie charakteryzujący się stylową architekturą i budownictwem zrębowym. Miejscowość Podbiel na Słowacji – partner projektu, również może pochwalić się swoją wyjątkową drewnianą architekturą gdzie również istnieje żywy skansen architektury drewnianej. W trakcie 3 – dniowej wystawy będą miały miejsce pokazy cieśli i zawodów związanych z tradycyjnym budownictwem regionalnym – m.in. robienie gontów (tradycyjne pokrycie dachowe), pokaz mszenia ścian, kowalstwo, rzeźbiarstwo i inne. Na żywo można będzie zobaczyć pokaz składania płazów i ścian domu drewnianego. Wystawa ma za zadanie upowszechnienie wśród mieszkańców i turystów pogranicza polsko słowackiego wiedzy na temat drewnianego budownictwa regionalnego. Będzie to pokazane w bardzo atrakcyjnej formie gdzie można przyjść, dotknąć, zobaczyć na żywo a i przy okazji miło spędzić czas.
 
Program:
10 sierpień 2018 r. (piątek):
10:00 - rozpoczęcie budowy domu drewnianego oraz pokazy ciesielskie i rzemieślnicze
12:00 – uroczyste otwarcie Wystawy Polsko Słowackie Ciesielskie Śpasy
11 sierpień (sobota):
od 10:00 – 18.00 – Wystawa Polsko – Słowackie Ciesielskie Śpasy
11.00 – zawody msorzy (mechoptyków)
13.00 – zawody cieśli
12 sierpień (niedziela):
od 10:00 – 18.00 – Wystawa Polsko – Słowackie Ciesielskie Śpasy
14.00 – ogłoszenie wyników konkursów oraz wręczenie nagród
Codziennie pokazy ciesielskie i rzemieślnicze oraz budowa domu drewnianego na żywo!
 
Regulamin zawodów cieśli dla “Wystawy Polsko – Słowackie Ciesielskie Śpasy w Chochołowie”:
1. Zawody polegają na wykonaniu węgła podhalańskiego w płazie lub w belce półokrągłej. Rodzaj węgła do wykonania będzie wybierany przez zawodnika – prawy, lewy, krzyżowy, węgieł z obłapem.
2. Każdy rodzaj węgła stanowi odrębną do oceny kategorię zawodów.
3. W trakcie zawodów można posługiwać się tylko tradycyjnym sprzętem – siekiera, dłuto, piła “o napędzie ręcznym”.
4. Oceny dokona komisja powołana przez organizatora. Przy ocenie będzie uwzględniana dokładność oraz czas wykonania węgła.
5. Zgłoszenia przyjmowane telefonicznie – Tadeusz Watycha tel. +48 600 408 492 oraz bezpośrednio przed zawodami.
 
Regulamin zawodów msorzy “mechoptyków” dla “Wystawy Polsko – Słowackie Ciesielskie Śpasy w Chochołowie”:
1. Zawody polegają na mszeniu szpary między płazami.
2. Zawodnik ma do wykonania minimum 3 wzory.
3. Czas trwania zawodów – 2 godziny.
4. Oceny dokona komisja powołana przez organizatora. Przy ocenie będzie uwzględniana dokładność oraz czas wykonania węgła.
5. Zgłoszenia przyjmowane telefonicznie – Tadeusz Watycha tel. +48 600 408 492 oraz bezpośrednio przed zawodami.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.