PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Kwiecień 2011 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Ciche

Rozmaitości

Mali dziennikarze na podium

Piątek, 8 kwietnia 2011 r.
Autor: AKS

Mali dziennikarze na podiumII miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gazetek Szkolnych Forum Pismaków 2011 zajęli mali dziennikarze ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem, gdzie od 16 lat wydają szkolną gazetkę „Bez tytułu”.


To nie pierwsze tak wysokie miejsce w konkursie gazetkowym dla zespołu redakcyjnego. Mali dziennikarze z Cichego w 2009 r. zdobyli, zaszczytne pierwsze miejsce. Stąd obok logo gazetki na pierwszej stronie umieszczone zostało hasło: Mistrz Pismaków 2009. Tegorocznej edycji konkursowej patronowała Krystyna Hall, minister edukacji narodowej, parlamentarzyści, wyd. PWN, Komisja Europejska. Warunkiem uczestnictwa było zgłoszenie co najmniej 3 numerów szkolnych czasopism, wydanych od września 2010 r. do stycznia 2011 r. Musiał być w nich podjęty temat wolontariatu.

Konkurencja była jak zawsze duża, bo to jedyny, tak prestiżowy konkurs o zasięgu ogólnopolskim, organizowany przez II LO im. Hugo Kołłątaja w Wałbrzychu i warszawską fundację Nowe Media. O swoim sukcesie mali żurnaliści i ich opiekunowie dowiedzieli się na gali finałowej w Wałbrzychu. Gala poprzedzona była dwudniowymi, darmowymi warsztatami i spotkaniami, m.in. z Robertem Bogdańskim, prezesem Fundacji Nowe Media oraz Wiktorem Świetlikiem z Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Ponadto mali żurnaliści zwiedzili park wielokulturowy „Stara Kopalnia”, obejrzeli przedstawienie pt. „Bajka o szczęściu” w Teatrze Lalek i Aktora w Wałbrzychu.

- Kolejny sukces nas zobowiązuje do dalszej, wytrwałej pracy. Do stawiania sobie co raz to nowych wyzwań dziennikarskich – mówi Jan Głąbiński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem i zarazem opiekun zespołu redakcyjnego. Jaki jest klucz do sukcesu? – Nie mamy żadnego klucza. Po prostu podejmujemy z dziećmi ciekawe tematy związane z miejscowością, ludźmi tam przebywającymi, odkrywamy pasje rodziców, dziadków itp. Trzymamy się jednej podstawowej zasady, że musi być to materiał prasowy, który wciągnie czytelnika. Nigdy nie korzystamy z Internetu, nie robimy żadnych przedruków – opowiada o pracy małych dziennikarzy opiekun szkolnej gazetki.

Pierwszy numer gazetki ukazał się w 1994 r. Na początku gazetka wychodziła nieregularnie, w kilku egzemplarzach. Od kilku już lat szkolny periodyk stał się miesięcznikiem, liczącym od 8 do nawet 30 stron, mającym ponad 100 egz. Mali dziennikarze rozmawiają m.in. ze znanymi ludźmi z miejscowości, piszą felietony, opisują szkolne aktualności. Na swoim koncie mają także wiele wyjazdów do Warszawy, gdzie co roku spotykają się w siedzibie telewizji tvn24 z dziennikarzem Bogdanem Rymanowskim. Gościli także w siedzibie TVP i na planie serialu „Plebania”. Poznali technikę kuchni radiowej w siedzibie RMF FM pod Kopcem Kościuszki w Krakowie.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Westerplatte otrzymała niedawno od Ministerstwa Edukacji Narodowej tytuł Szkoły Odkrywania Talentów. Na ten niewątpliwy sukces złożyła się praca zespołu redakcyjnego gazetki „Bez tytułu”, jak również niezwykła siła małych sportowców z Cichego, którzy podczas minionego sezonu wywalczyli I miejsce w Polsce w kategorii narciarstwa biegowego. Uczniowie trenują pod okiem Pana Wojciecha Kosakowskiego, nauczyciela wychowania fizycznego. W szkole rozwijane są także talenty plastyczne czy teatralne.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.