PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Styczeń 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Cieszyn

Wiadomości

Żegnamy śp.Kazimierza Urbasia - Kaza

Niedziela, 24 stycznia 2016 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Żegnamy śp.Kazimierza Urbasia - Kaza21 stycznia 2016 roku odszedł od nas na zawsze wspaniały Człowiek, znakomity muzyk, prymista, założyciel kapeli „Torka”, wielki przyjaciel Podhala Kazimierz Urbaś. Urodzony w Cieszynie od wczesnych lat dziecinnych wykazywał niezwykły talent muzyczny. W 1979 roku założył studencką Grupę Folklorystyczną „Torka” , która przez pierwsze pięć lat działała przy filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Skupiała ona studentów z Beskidu Śląskiego. Od samego początku liderem „Torki” był Kazimierz „Nędza” Urbaś. Tym przezwiskiem obdarzyli Kazimierza koledzy jeszcze podczas studiów na wydziale architektury.


Z wykształcenia architekt całe swoje życie poświęcił muzyce, był nie tylko znakomitym prymistą wyróżniającym się oryginalną techniką gry na skrzypcach, ale także pomysłodawcą i organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych w Cieszynie, m.in. imprezy kończącej karnawał pod nazwą „Pogrzeb Basów”. Swoją wiedzę przekazywał młodym adeptom muzyki, wykształcił wiele pokoleń muzykantów czyniąc to zawsze bezinteresownie. Wraz z kapelą nagrał płytę „Szeroko, daleko”, kasetę „Muzyka Karpat”, płytę „Kolędy i pastorałki”. Uczestniczył w nagraniach wielu filmów i programów telewizyjnych. Z kapelą „Torka” koncertował w kraju i poza jego granicami, m.in. w Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Francji, Holandii. Był laureatem wielu nagród, m.in. podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą (1999) i Żywieckich Godów (1999), Nagrody Ondraszka w 2007 roku. W 2008 roku otrzymał nagrodę imienia ks. Leopolda Jana Szersznika w kategorii twórczości artystycznej, za twórcze dokonania w zakresie muzyki regionalnej i folklorystycznej, służące zainspirowaniu innych twórców, a przez to jej rozwojowi formalnemu w regionie i w Polsce. Za zasługi dla Kultury Ludowej został uhonorowany Nagrodą im.Oskara Kolberga, otrzymał także Nagrodę Ministra Kultury za 30 lat pracy artystycznej. Swoją muzyką przez dziesięciolecia dawał radość ludziom, zawsze życzliwy i pogodny. Cześć Jego pamięci! Niech Jego „Ho!” wraz z góralskimi nutami uniesie Go ku Najwyższemu. Uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Urbasia odbędą się w Cieszynie we wtorek 26 stycznia 2016 roku o godzinie 12.00 w kościele pw. św.Marii Magdaleny na Placu Dominikańskim.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XVSpinka góralska XVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.