PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Styczeń 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Cieszyn

Wiadomości

Ostatnie pożegnanie śp. Kazimierza Urbasia

Piątek, 29 stycznia 2016 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Ostatnie pożegnanie śp. Kazimierza UrbasiaPonad 80 muzykantów z terenu Śląska Cieszyńskiego, całych Beskidów, Podhala, Czech i Słowacji, przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze regionu i tysiące znajomych i przyjaciół pożegnały Kazimierza „Nędzę” Urbasia –Kaza. Muzykanta, prymistę, nauczyciela wielu pokoleń muzykantów, laureata wielu nagród, w tym m.in. Oskara Kolberga, założyciela i lidera kapeli „Torka”, z którą nieprzerwanie koncertował od 1979 roku. W kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie już na godzinę przed Mszą św. żałobną zebrali się muzykanci, którzy do rozpoczęcia liturgii góralskimi nutami z różnych stron żegnali swego przyjaciela i znakomitego muzykanta.


Mszę św. celebrował ks. Wikariusz Krzysztof Walczak.  On też w swej homilii mówił o miłości jako celu życia wskazując, że obecność tylu muzykantów, przedstawicieli zespołów, ludzi kultury, mieszkańców Cieszyna i okolic świadczy o tym, że Kazimierz żył dla ludzi, dla Miłości, której uosobieniem była muzyka.
Dźwięki rogów i trombit podczas Podniesienia przyprawiały zgromadzonych o dreszcze. Kazimierz Urbasia żegnała Małgorzata Kiereś z Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, etnograf znająca śp.Kaza od ponad 30 lat oraz Urszula Gruszka, kierownik zespołu „Koniaków” z Koniakowa. Małgorzata Kiereś nie tylko przedstawiła jego osiągnięcia, skoncentrowała się na jego codziennym żywobyciu, stosunku do ludzi, do otaczającego świat, wielkiej dobroci i beinteresownosci.

Śp. Kazimierza Urbasia żegnały tysiące ludzi, odprowadzając go na miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie. Muzykancka brać długo żegnała Kazaz. W dal popłynęły dźwięki trombity i gry na liściu Józefa Brody, rogów, kilkudziesięciu skrzypec, altówek, basów i kontrabasów, trąbki i puzanka braci Golsów. Żegnały go słowa hymnu Beskidów „Szumi jawor,  szumi” śpiewane przez tysiące ludzi. Nuty góralskie niosły się w stronę słonecznego nieba, a ziemia cieszyńska przyjęła Kaza na zawsze.

„Szumi jawor, szumi
I szumi osika,
Nigdy nie zaginie
Góralsko muzyka (…)”

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.