PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Styczeń 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Cieszyn

Wiadomości

Ostatnie pożegnanie śp. Kazimierza Urbasia

Piątek, 29 stycznia 2016 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Ostatnie pożegnanie śp. Kazimierza UrbasiaPonad 80 muzykantów z terenu Śląska Cieszyńskiego, całych Beskidów, Podhala, Czech i Słowacji, przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze regionu i tysiące znajomych i przyjaciół pożegnały Kazimierza „Nędzę” Urbasia –Kaza. Muzykanta, prymistę, nauczyciela wielu pokoleń muzykantów, laureata wielu nagród, w tym m.in. Oskara Kolberga, założyciela i lidera kapeli „Torka”, z którą nieprzerwanie koncertował od 1979 roku. W kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie już na godzinę przed Mszą św. żałobną zebrali się muzykanci, którzy do rozpoczęcia liturgii góralskimi nutami z różnych stron żegnali swego przyjaciela i znakomitego muzykanta.


Mszę św. celebrował ks. Wikariusz Krzysztof Walczak.  On też w swej homilii mówił o miłości jako celu życia wskazując, że obecność tylu muzykantów, przedstawicieli zespołów, ludzi kultury, mieszkańców Cieszyna i okolic świadczy o tym, że Kazimierz żył dla ludzi, dla Miłości, której uosobieniem była muzyka.
Dźwięki rogów i trombit podczas Podniesienia przyprawiały zgromadzonych o dreszcze. Kazimierz Urbasia żegnała Małgorzata Kiereś z Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, etnograf znająca śp.Kaza od ponad 30 lat oraz Urszula Gruszka, kierownik zespołu „Koniaków” z Koniakowa. Małgorzata Kiereś nie tylko przedstawiła jego osiągnięcia, skoncentrowała się na jego codziennym żywobyciu, stosunku do ludzi, do otaczającego świat, wielkiej dobroci i beinteresownosci.

Śp. Kazimierza Urbasia żegnały tysiące ludzi, odprowadzając go na miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie. Muzykancka brać długo żegnała Kazaz. W dal popłynęły dźwięki trombity i gry na liściu Józefa Brody, rogów, kilkudziesięciu skrzypec, altówek, basów i kontrabasów, trąbki i puzanka braci Golsów. Żegnały go słowa hymnu Beskidów „Szumi jawor,  szumi” śpiewane przez tysiące ludzi. Nuty góralskie niosły się w stronę słonecznego nieba, a ziemia cieszyńska przyjęła Kaza na zawsze.

„Szumi jawor, szumi
I szumi osika,
Nigdy nie zaginie
Góralsko muzyka (…)”

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.