PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Czarny Dunajec

Kultura

XIII Gminny Konkurs Grup Jasełkowych i Kolędniczych

Wtorek, 1 lutego 2011 r.
Autor: CKIP w Czarnym Dunajcu

fot. CKIP w Czarnym DunajcuW dniach 19-20 stycznia w Czarnym Dunajcu odbył się XIII Gminny Konkurs Grup Jasełkowych i Kolędniczych. Wzięło w nim udział szesnaście grup jasełkowych.


Czarny Dunajec, 19-20.01.2011r.
PROTOKÓŁ
z posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej XIII Gminny Konkurs Grup Jasełkowych i Kolędniczych w dniach 19-20.01.2011r. w Czarnym Dunajcu.

Komisja Oceniająca XIII Gminnego Konkursu Jasełek i Grup Kolędniczych w
składzie: Wacław Sajdak – przewodniczący, Małgorzata Babiarz i Renata Zięba na posiedzeniu w dniu 20 stycznia 2011 roku po uważnym obejrzeniu i rzeczowym omówieniu wszystkich szesnastu prezentacji pokazanych na czarnodunajeckiej scenie w dniach 19 i 20 stycznia br postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria I:
I m. Grupa Jasełkowa „Jagódki i Biedronki” Przedszkola Samorządowego w Czarnym Dunajcu (nagroda 300zł)
II m. – Grupa Jasełkowa „Gwiazdeczki” z Działu (nagroda 200zł)
III m. – Grupa Jasełkowa kl. I z Cichego nr 1 oraz Grupa Jasełkowa kl. „0” z Piekielnika (nagrody po 100zł)
Wyróżnienia:
Grupa Jasełkowa „Krokusiki” z Podszkla

Kategoria II:
I m. – Grupa Jasełkowa „Krokusy” z Podszkla (nagroda 300zł)
II m. - Grupa Jasełkowa „Rududu” z Czarnego Dunajca (nagroda 200zł)
III m. – Grupa Jasełkowa „Siumni” z Chochołowa (nagroda 200zł)
Wyróżnienia:
Grupa Jasełkowa „Asterki” z SPSK w Starem Bystrem oraz Zespół Teatralny ze Szkoły Podstawowej z Podczerwonego

Kategoria III:
I m. – Grupa Jasełkowa ‘Bez Nazwy” z Gimnazjum w Załucznym („Jasełka”) (nagroda 300zł)
II m. – Grupa Jasełkowa „Wolontariat” z Gimnazjum w Czarnym Dunajcu („Dziewczynka z zapałkami”) (nagroda 200zł)

Patrząc z perspektywy czasu na czarnodunajecki konkurs jasełek i grup kolędniczych za największy sukces tej inicjatywy należy uznać wieloletnie i chyba już utrwalone zainteresowanie tą tematyką najmłodszych pokoleń mieszkańców naszej gminy. Z każdym rokiem poprawia się poziom występów i jakość prezentacji. Zespoły nie nagradzane starają się dorównać najlepszym i w efekcie otrzymujemy wyższy poziom większości prezentacji.
Widać wyraźnie, zwłaszcza wśród najmłodszych, ewolucję myślenia scenicznego: od bezmyślnego odtwarzania zapamiętanego tekstu do świadomej zabawy rozumianymi dialogami i układem scen. Dlatego pojawiają się także wątpliwości i problemy z oceną przedstawień, zwłaszcza gdy w danej kategorii różnice wykonawcze są bardzo małe. Dużą rolę w tym rozwoju odgrywają osoby przygotowujące najmłodszych aktorów – im wszystkim
należą się słowa szacunku i podziękowania.
Konwencja jasełek rządzi się odwiecznymi prawami, które stanowią ich nieocenioną bo autonomiczną wartość samą w sobie. Opowieści o losach Świętej Rodziny, zwłaszcza pokazywane w formie widowiska, prowokują do przeżywania i doświadczania pozytywnych emocji, wzruszeń, współczucia czy radości. Nie powinny być zatem wyłącznie pretekstem do pokazywania czegoś innego: własnych umiejętności czy tendencyjnych tekstów z morałem. W ten sposób spłycamy wartość przekazu płynącego do nas z betlejemskiej groty. Podobnie dzieje się, gdy pracujemy nad gotowymi scenariuszami, niedostosowanymi do naszych realiów, gdzie ponadto strona techniczna dominuje nad zadaniami aktorskimi. Szkoda również, że nie wszystkie prezentacje mieściły się w wymogach regulaminowych i stąd nie mogły podlegać ocenie.
Podsumowując należy uznać tegoroczny konkurs za udany. Poziom artystyczny wykonań rośnie, maleje za to dystans dzielący laureatów od pozostałych uczestników. Widać wzajemne inspiracje zespołów, chęć dorównania najlepszym, poszukiwania nowych ujęć najbardziej tradycyjnego z tematów. Cieszy zwłaszcza tak liczne zaangażowanie najmłodszych – ich zapał i entuzjazm może być wzorem dla innych.
Do zobaczenia na następnym konkursie.

Komisja Oceniająca

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.