PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2018 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Czarny Dunajec

Kultura

Poetyckie Katarzynki

Piątek, 30 listopada 2018 r.
Autor: Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu

Poetyckie KatarzynkiPoetyckie Katarzynki to wieczór poświęcony poezji. Spotkanie, które odbyło się 29 listopada 2018 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec organizowane jest od paru lat i na trwałe wpisało się w kalendarz wydarzeń Gminy Czarny Dunajec. Swoją twórczość prezentują lokalni poeci. Tegorocznym tematem była promocja tomiku wierszy Anny Malaciny - Karpiel "Ku prowdzie". Wiersze recytowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Ratułowie: Roksana Banaś, Dominika Tylka i Szymon Majek oraz Adrian Mrugała ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Cichem, swoja twórczością podzielili się z publicznością: Renata Lipkowska, Jacek Wiśniewski, Iwona Kosakowska (wiersze córki – Moniki). Na zakończenie pani Maria Łaś przedstawiła patriotyczny wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera.


Podczas Poetyckich Katarzynek wręczane są „Nagrody za szczególne osiągnięcia dla kultury w gminie Czarny Dunajec" przyznawane przez Wójta Gminy. W tym roku nagrodzono góralski zespół „Krzesany" działający przy Związku Podhalan Oddział Ciche, teatr dziecięcy „Smyki" działający przy Szkole Podstawowej w Ratułowie, i zespół regionalny „Mali Miętusianie" którego organizatorem jest Związek Podhalan Oddział Miętustwo. Nagrody w imieniu Wójta Gminy Czarny Dunajec Marcina Ratułowskiego wręczył Sekretarz Gminy Michał Jarończyk.

Poezji towarzyszyła muzyka Jakuba Majka (skrzypce klasyczne z towarzyszeniem gitary pani Iwony Kosakowskiej) i góralskiego zespołu „Krzesany” z Cichego.

Najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych zespołów:

Zespół „Krzesany”:
- II miejsce zdobyte podczas XX Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie" w Podegrodziu 2017,
- I miejsca zdobyte: na IV Podhalańskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „Betlejemska Zornica" w Zakopanem 2017, w tańcu zbójnickim w konkursie Młodych Toniecników w Białym Dunajcu 2016, w Gminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych w Czarnym Dunajcu 2017 i 2018, dla grupy śpiewaczej w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem 2011, wielokrotnie w śpiewie grupowym i solowym na „Muzykowaniu na Duchową Nutę", podczas „Papieskiej Majówki" na Bachledówce, w tańcu solowym i zbójnickim podczas „Przeziyracki Młodych Toniecników i Śpiewoków Góralskich" w Ratułowie,
- Główne wyróżnienie w tańcu solowym na konkursie Młodych Toniecników w Białym Dunajcu 2016,
- wielokrotne reprezentowanie gminy i regionu na występach w Malborku, Krakowie, dla przedstawicieli Ambasady Belgii w Polsce, na Słowacji i in.

Teatr dziecięcy „Smyki":
- I miejsca podczas: XIX Małopolskich Spotkań Teatrzyków Dziecięcych w Krakowie, eliminacji rejonowych Przeglądu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek" w Nowym Targu i udział w finale „Bajdurka" w Nowym Sączu, Gminnych Prezentacji Szkolnych Zespołów Teatralnych „Bajkluś" w Czarnym Dunajcu; - nagroda specjalna dla aktorów w Małopolskim przeglądzie Teatrzyków Szkolnych; - II miejsce w Małopolskich Spotkaniach Teatrzyków dziecięcych w Krakowie.

Zespół regionalny „Mali Miętusianie”:
- I miejsca zdobyte podczas: Święta Folkloru Polskiego,,Sabałowych Bajań" (śpiew solowy i grupa śpiewacza), „Muzykowania na Duchową Nutę" (śpiew solowy, instrumentalista i grupa śpiewacza), „Papieskiej Majówki" na Bachledówce (grupa śpiewacza i śpiew solowy), Przeziyracki młodych Toniecników i Śpiywoków Góralskich w Ratułowie (śpiew solowy),
- II miejsca: na Przezieracce Młodych Toniecników i Śpiewoków Góralskich w Ratułowie (taniec solowy i śpiew solowy), Muzykowaniu na Duchową Nutę (grupa śpiewacza i taniec solowy); Święcie Polskiego Folkloru „Sabałowych Bajaniach" (instrumentalista),
- nagrodę specjalną (dwukrotnie) na Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Religijnej „Stabat Mater" w Jabłonce dla grupy śpiewaczej,
- reprezentowanie gminy i regionu na występach wyjazdowych w Krakowie, Sosnowcu, Witkowicach, Pile, Libiążu, Żmiącej.

Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec dziękuje wszystkim, którzy uświetnili swoimi występami i obecnością tegoroczne Poetyckie Katarzynki.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    240 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.