PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Maj 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Czarny Dunajec

Rozmaitości

Czyste Powietrze- Zdrowe i Wesołe Życie

Wtorek, 14 maja 2019 r.
Autor: Piotr Korczak

Jolanta Sitarz-WójcickaW Gminie Czarny Dunajec zakończył się projekt "Czyste Powietrze- Zdrowe i Wesołe Życie" realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Podtatrza we współpracy z Podhalańskim Alarmem Smogowym, finansowany z programu Nasze Powietrze 3, LIFE UE. Najważniejszym założeniem projektu była edukacja dzieci w tematyce smogu.


W gminie Czarny Dunajec nie ma ekodoradcy, więc do tej pory nie były organizowane żadne akcje edukacyjne w tematyce ochrony powietrza.
W warsztatach antysmogowych uczestniczyli uczniowie wszystkich klas z prawie wszystkich szkół w gminie Czarny Dunajec oraz niektóre oddziały przedszkolne. Jak mówi edukatorka Jolanta Sitarz-Wójcicka : Zajęcia zaczynałam od poinformowania o stanie faktycznym jakości powietrza w Polsce, mówiłam, że Polska ma najbrudniejsze powietrze w UE a Małopolska ma najbrudniejsze powietrze w Polsce. Po tym wstępie uczniowie rozumieli powagę problemu oraz konieczność natychmiastowych działań w celu poprawy jakości powietrza w naszym regionie. Często dzieci i młodzież uczestnicząca w warsztatach bardzo miło mnie zaskakiwali, znając odpowiedzi na najtrudniejsze pytania dotyczące smogu. Uczniowie byli bardzo przejęci tematem i wspólnie staraliśmy się znależć rozwiązania dla tego problemu. Na zakończenie projektu zorganizowany został konkurs plastyczny na antysmogowy plakat. W młodszej kategorii zwyciężyła Magdalena Potoczna z SP w Cichem, w starszej grupie zwyciężyła Aleksandra Niedospał z SP w Podszklu widoczny na zdjęciu.
 
Edukacja ekologiczna od najmłodszych lat to bardzo ważny element wiedzy o świecie oraz możliwość na wychowanie dzieci w przeświadczeniu o konieczności ochrony przyrody i środowiska oraz zrozumieniu zalet zrównoważonego rozwoju. 

 

 

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.