PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Czarny Dunajec

Sport

Jiu – Jitsu

Wtorek, 9 czerwca 2015 r.
Autor: Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu

Jiu – Jitsu28 młodych uczestników wzięło udział w Turnieju Jiu – Jitsu o Puchar Wójta Gminy Czarny Dunajec zorganizowanym przez Podhalańską Akademię Sztuk Walk Jiu-Jitsu EdArt przy współpracy Gminy Czarny Dunajec i Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec. W sali widowiskowej CKiP w Czarnym Dunajcu spotkały się dzieci uczęszczające na zajęcia jiu – jitsu w Czarnym Dunajcu, Nowym Targu, Rabie Wyżnej i Łapszach Niżnych, które prowadzi sensei Artur Szpałek. Uczestnicy po zważeniu podzieleni zostali na 7 grup – do 20 kg, 21 – 25 kg, 26 - 30 kg, 31 – 35kg, 36 i więcej i 2 kategorie „open”.


Rywalizacja była zacięta i niezwykle widowiskowa. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas zajęć, seminariów i różnego rodzaju turniejach. Nie zabrakło także pokazów samoobrony.

Celem turnieju było propagowanie aktywnego wypoczynku, sportowej rywalizacji z poszanowaniem zasady fair – play oraz jiu – jitsu, popularnej sztuki walki.

Sędzią głównym turnieju był sensei Artur Szpałek, a pomagali mu Edyta Tybuła, Maciej Tański, Grzegorz Broźny, Aleksandra Ostapczuk i Paweł Kurańda.

Za pierwsze trzy miejsca uczestnicy otrzymali puchary, medale, dyplomy ufundowane przez Centrum Kultury i Promocji gminy Czarny Dunajec i nagrody rzeczowe ufundowane przez Hotel Bachledówka. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali certyfikaty uczestnictwa i słodycze.

- Serdeczne podziękowania składamy wójtowi gminy Czarny Dunajec Józefowi Babiczowi za ufundowanie nagród i objęcie turnieju honorowym patronatem oraz dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec za udostępnienie sali widowiskowej CKiP oraz właścicielom Hotelu Bachledówka za ufundowanie nagród rzeczowych oraz wszystkim rodzicom dzieci, którzy poświęcają swój wolny czas, aby przywozić dzieci na zajęcia poszczególnych sekcji – mówi Artur Szpałek.

Wyniki:

I grupa – do 20 kg:
1. Antoni Kwiatkowski
2. Kevin Kowalczyk
3. Morris Szczerba
 
II grupa – 21 – 25 kg:
1. Anna Szpernoga
2. Dawid Szczerba
3. Krystian Kowalczyk
 
III grupa – 26 – 30 kg.
1. Piotr Ostapczuk
2. Julia Wojeńska
3. Emilia Kuruc
 
IV grupa – 31 – 35 kg:
1. Szymon Tylka
2. Maciej Jarończyk
3. Karol Zagata
 
V grupa: powyżej 35 kg.
1. Dawid Szpernoga
2. Julia Kurańda
3. Kacper Hajnos

VI grupa „open””
1. Amelia Kwiatkowska
2. Max Kuruc
3. Mikołaj Wnukowicz
 
VII grupa „open”
1. Szymon Lipkowski
2. Marcin Kidoń
3. Karolina Karcz

Jiu - Jitsu w tłumaczeniu to łagodna miękka sztuka walki. Jej prekursorem był lekarz z Nagasaki Akyama. Szacuje się że Jiu - Jitsu powstało w XIII wieku. W Polsce Jiu - Jitsu rozpropagował Krzysztof Kondratowicz, jak również był założycielem szkoły Goshin Ryu, w której naucza się samoobrony również przed napastnikami uzbrojonymi. Goshin Ryu jest stylem wszechstronnym, który z powodzeniem mogą ćwiczyć dzieci, młodzież, dorośli. Umożliwia podniesienie sprawności ruchowej, jak również skutecznej samoobrony. Wiele technik ma zastosowanie w służbach mundurowych.

Polskie Centrum Jiu-Jitsu Goshin Ryu na dzień dzisiejszy jest największą w Polsce organizacją o zasięgu międzynarodowym, która zrzesza wiele sekcji i klubów.

Jiu-Jitsu Goshin Ryu na Podhale trafiło za sprawą sensei Marcina Kołodzieja, który naucza stylu do dnia dzisiejszego w Nowym Targu. Największą szkołą Jiu - Jitsu Goshin Ryu na Podhalu jest "Podhalańska Akademia Sztuk Walk Jiu-Jitsu EdArt" którą prowadzi uczeń senesi Marcina Kołodzieja - sensei Artur Szpałek.

W ramach zajęć adepci oprócz treningów biorą udział w turniejach, zawodach, stażach, seminariach, obozach jak również zdają egzaminy na stopnie uczniowskie i mistrzowskie. Pierwsza zasada Jiu - Jitsu mówi " Ustąp aby zwyciężyć".

Więcej zdjęć na stronie Urzędu Gminy Czarny Dunajec www.czarny-dunajec.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.