PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Czarny Dunajec

Wiadomości

"Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr"

Poniedziałek, 5 października 2015 r.
Autor: Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu

"Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr"Wójt Gminy Czarny Dunajec Józef Babicz wraz z Burmistrzem Miasta Trstena Jurajem Bernatakiem przez przecięcie wstęgi uroczyście otworzyli polską część transgranicznej ścieżki rowerowej wybudowanej w ramach projektu pt. "Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr" dofinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Uroczystość miała miejsce na polsko - słowackiej granicy Chochołów – Sucha Hora w niedzielę 27 września. Otwarcie ścieżki rowerowej, na które zapraszała Gmina Czarny Dunajec wraz z partnerami: miastem Nowy Targ i gminami Nowy Targ oraz Szaflary wzbudziło wielkie zainteresowanie m.in. wśród rowerzystów, którzy licznie wzięli udział w rodzinnym rajdzie rowerowym zorganizowanym z tej okazji.


Wspólnie przejechali ścieżką przez Chochołów, Koniówkę, Podczerwone do Czarnego Dunajca, gdzie na parkingu przy Zespole Szkół miał miejsce rodzinny piknik rowerowy. Peletonowi rowerowemu przewodził przedstawiciel Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Rozwoju Regionalnego Republiki Słowackiej - Ing. Peter Klučka, narodowy koordynator do spraw tras rowerowych.

Impreza na parkingu zrealizowanym w ramach programu "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr" rozpoczęła się o godz. 14.00 od powitania zaproszonych gości przez Wójta Gminy Czarny Dunajec. Głos zabrali także Dyrektor Euroregionu „Tatry” Antoni Nowak, Kierownik Wspólnego Sekretariatu Technicznego – Grzegorz Gouda, Ivan Škorupa – Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, a w imieniu parlamentarzystów – Senator Stanisław Hodorowicz

Na scenie zaprezentowały się zespoły regionalne „Serdocki” z Podszkla i „Liptov” z Ružomberoka, a także orkiestry dęte z Ochotnicy Dolnej i Trsteny.

Nie zabrakło konkursów dla dzieci i dorosłych związanych z tematyką rowerową, można było wykonać darmowy przegląd roweru, przetestować rowerowe nowinki techniczne, zobaczyć wystawę historyczną „Galicyjska Kolej Żelazna Nowy Targ-Sucha Hora”, której trasą biegnie część Szlaku Wokół Tatr.

Z parkingu orszak gości prowadzony przez bębniarzy jadących na platformie, szczudlarzy i tańczące zespoły udał się w stronę Rynku w Czarnym Dunajcu. W przygotowanej  „ROWELUCJI” w reżyserii Jerzego Zonia wystąpiły zespoły: regionalny „Młode Podhale” z Nowego Targu oraz „Funny Fellows” ze Słowacji prezentujący muzykę w starym stylu z lat 1860-1925, czyli galicyjskie klimaty w oryginalnych kostiumach z tego czasu. Całość zakończyły opracowane choreograficznie widowiska pt. „Zabawy dziecięce” oraz „Walka o rower” z muzyką Janusza Grzywacza i efektami świetlno – ogniowymi, wykonane przez aktorów ulicznego Teatru KTO, Teatru Prawdziwego, z udziałem „Małych Miętusianów” z Cichego i kabaretu PUK z Krakowa.

Na finał spektaklu zapłonął wielki rower. Sztukę z zainteresowaniem oglądało wielu mieszkańców Czarnego Dunajca i sąsiednich miejscowości oraz zaproszeni goście.

Otwarcie transgranicznego "Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr" wpisało się w obchody Dnia Europejskiej Współpracy oraz przypadający w dniu 27 września Światowy Dzień Turystyki.

Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec – organizator uroczystego otwarcia ścieżki rowerowej składa serdeczne podziękowania dla: Biura Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu, Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „Tatry”, dyrektorów Zespołu Szkół w Czarnym Dunajcu – Ewy Palenik i Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi SPSK w Czarnym Dunajcu – Teresy Dziwisz, Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu, Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Czarnego Dunajca, Cichego, Chochołowa, Podczerwonego i Koniówki, Funkcjonariuszy Policji Powiatowej z Wydziału Ruchu Drogowego, Funkcjonariuszy Policji z Czarnego Dunajca, Urzędu Miasta Limanowa, Towarzystwa Cyklistów „Orzeł” ze Spytkowic, Firmy KIERNIA, Kingi Czerniak z Term Chochołowskich, Joanny Głowacz z Folka Studio, Sklepu Sportowego PANAX w Czarnym Dunajcu, Sklepu Rowerowego „FUDALA”, dla Dariusza Węgrzyna - kierownika stacji ORLEN w Rynku oraz Firmy Elektrotechnicznej Kazimierza Harbuta.

Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr to zakrojone na wielką skalę transgraniczne przedsięwzięcie zainicjowane i koordynowane przez Euroregion „Tatry”, które zakłada docelowo realizację liczącej ponad 250 km pętli wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi i biegowymi. Przebiega ona przez położone po obu stronach Tatr historyczno-kulturowe krainy Podhala, Orawy, Liptowa i Spisza. Powstaje w ten sposób unikatowa międzynarodowa atrakcja turystyczna, umożliwiająca aktywny wypoczynek, promująca zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz bezpieczne i przyjazne dla środowiska naturalnego zwiedzanie na rowerze miejsc o niepowtarzalnych walorach krajobrazowych, kulturowych, historycznych i przyrodniczych.

Projekt I etapu Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr realizuje 13 polskich i słowackich samorządów – gmina Czarny Dunajec, miasto Nowy Targ, gmina Nowy Targ, gmina Szaflary, miasto Kiezmark, miasto Liptowski Mikulasz, miasto Trstená, obec Suchá Hora, obec Hladovka, obec Liesek, obec Nižná, obec Huncovce, obec Vrbov. Partnerem Wiodącym jest gmina Czarny Dunajec. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013, a jego wartość to ponad 6 mln EUR. W ramach tego projektu powstało już w sumie ponad 70 km tras rowerowych z nawierzchnią asfaltową lub szutrową biegnących przez tereny o wysokich walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych, w tym 35 km nieprzerwanego transgranicznego odcinka prowadzącego trasą dawnej linii kolejowej od miasta Nowego Targu przez gminę Szaflary, gminę Nowy Targ i gminę Czarny Dunajec do granicy słowackiej w Suchej Horze i dalej do miasta Trstena, a także odcinki na Spiszu (Vrbov-Kieżmark-Huncovce) oraz w Liptowskim Mikulaszu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.