PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Luty 2024 1234567891011121314151617181920212223242526272829  

Czorsztyn

Kultura

30-lecie działalności zespołu Mali Maniowianie

Środa, 21 lutego 2024 r.
Autor: CKG Czorsztyn

30-lecie działalności zespołu Mali Maniowianie10 lutego br. w Domu Kultury w Maniowach miały miejsce obchody związane z jubileuszem 30-lecia działalności zespołu Mali Maniowianie. Zespół regionalny powstał w lutym 1994 roku z inicjatywy ówczesnego wójta Gminy Czorsztyn, Stanisława Wojtaszka. Pierwszymi instruktorami zostali Maria i Józefa Staszlowie z Nowego Targu. Zespół rozpoczął działalność przy Gminnym Centrum Kultury, a kierownikiem zespołu została ówczesna pracownica Domu Kultury w Maniowach Anna Wojtaszek. Zespół przyjął nazwę „Mali Maniowianie”, za patrona obrał sobie zmarłego w 1992 roku, długoletniego proboszcza parafii Maniowy śp. ks. Antoniego Siudę - człowieka wielkiego duchem i sercem.


W 2010 roku zespół przejęła instruktorka Katarzyna Dobrzyńska, instruktorem muzycznym został Stanisław Gąsienica. Po jego śmierci instruktorami byli: Józef Staszel, Łukasz Gromada, Katarzyna Dobrzyńska, obecnie naukę gry prowadzi Andrzej Budz. Przy zespole działa szkółka gry na instrumentach pasterskich – fujarkach, prowadzona przez Katarzynę Dobrzyńską. W nauce tańca pomaga również instruktor  Mateusz Buła.

W zespole prowadzone są trzy grupy wiekowe: młodsza grupa dzieci do 10 roku życia, średnia grupa dzieci od 11 roku życia, oraz młodzież – łącznie prawie sześćdziesiąt osób.

W ciągu trzydziestu lat działalności, zespół opracował wiele programów przedstawiających zwyczaje i obyczaje ludowe m.in.: Zielone Świątki, Jasełka Góralskie, Kolędnicy, Konkurs Jodła, Góralskiego (konkurs potraw góralskich), Hałdamas (zakończenie żniw), Polywacka (śmigus dyngus), Na polanie przy pasyniu, Jak się downij dzieci bawiły, Składacka, Podłazy, Andrzejki, Wesele Góralskie oraz programy dotyczące głównie scenek z życia dzieci na dawnej wsi.

Mali Maniowianie biorą udział w licznych konkursach oraz występują często przy okazji uroczystości kościelnych, wiejskich lub gminnych. Regularnie wyjeżdżają też na festiwale folklorystyczne, zarówno w kraju, jak i za granicą. Zespół jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. 

Zespół regionalny to nie tylko nauka tańca i śpiewu, to także wychowanie dzieci w duchu tradycji przodków, dbałości o jej zachowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom.

List gratulacyjny oraz prezent z okazji Jubileuszu Zespołu na ręce kierownika – Katarzyny Dobrzyńskiej wręczył Wójt Gminy Czorsztyn – Tadeusz Wach. 

Członkom Zespołu i instruktorom życzymy dalszych sukcesów i nieustającej pasji w podtrzymywaniu tradycji i kultury góralskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.