PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Frydman

Sport

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Żeglarstwie

Środa, 22 sierpnia 2012 r.
Autor: M. Knurowski

fot. Archiwum KS WiaterniOgólnopolska Olimpiady Młodzieży to jedna z najważniejszych imprez w każdej dyscyplinie sportowej. Dzięki niej wyłonieni zostają mistrzowie Polski w kategoriach juniorskich. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w żeglarskich klasach Cadet i Optimist rozgrywana była we Frydmanie na Jeziorze Czorsztyńskim. Organizacja zawodów została powierzona Klubowi Sportowemu Wiaterni z Nowego Targu, który wspierany przez władze samorządowe: Starostę Nowotarskiego, Wójta Gminy Łapsze Niżne, Sołectwo Frydmana, Powiatowe Centrum Kultury, umiejętnie połączył klimaty żeglarskie z regionalnymi.


Przygotowano ceremonię otwarcia i zamknięcia OOM inaczej niż to bywało na dotychczasowych imprezach. Było rozpalenie znicza - watry góralskiej, była muzyka góralska na żywo, były medale i nagrody w postaci pięknie wyprawionych owczych skór dla zawodników i  trenerów zwycięskich załóg.

Cztery dni zmagań zakończyły się rozegraniem 8 wyścigów w bardzo dobrych warunkach wietrznych do - 9 m/s. Uczestnicy regat zgodnie potwierdzali, że były to najlepsze zawody pod względem wiatru i ilości rozegranych wyścigów w tym sezonie. Było to możliwe dzięki sprawnej pracy komisji sędziowskich z Panią Barbara Grabarz i Andrzejem Ogrodnikiem na czele. Ponad 150 jachtów walczyło na dwóch osobnych trasach: Optymisty na wysokości Frydmana, a Cadety na wysokości Mizernej. Można było zobaczyć w akcji czołowych zawodników w obu klasach: członków kadry narodowej polskich Optimiściarzy – NIVEA Team Poland oraz aktualnych Mistrzów Europy w klasie Cadet Łukasza Szlachcica i Piotra Czerwca z UKS Żeglarz Wrocław. W pierwszym dniu pomimo wielu prób nie udało się zakończyć żadnego biegu. W samej klasie Cadet komisja sędziowska przeprowadziła aż 7 startów ale duże zmiany kierunku wiatru w trakcie wyścigu zmuszały do ich przerwania w obawie przed wypaczeniem wyników. W dwa kolejne dni było już prawdziwe ściganie. Mocny, równy wiatr, wiele wywrotek połamane maszty powodowały, że regaty były pasjonujące dla uczestników i dla widzów. Zwyciężali najlepsi i najwytrwalsi – oprócz wiatru uczestnicy musieli zmagać się przez 6 godzin dziennie z przenikliwym zimnem i zacinającym deszczem.  Szczególny podziw budzili mali i dzielni załoganci Cadetów, których załoga składa się z reguły z doświadczonego 16-17 letniego sternika i lekkiego 6-7 letniego szotmena obsługującego foka i spinakera. W ostatnim dniu ukazało się słońce pozwalając na przeprowadzenie uroczystej ceremonii otwarcia i komfortowe pakowanie sprzętu ekipom, które w większości miały do przejechania w drodze powrotnej całą Polskę. Kluby z północnej Polski po raz kolejny pokazały, że są żeglarską potęgą i że bliskość morza i innych dużych akwenów procentuje w uzyskiwanych wynikach. W klasyfikacji województw zwyciężyło Województwo Pomorskie, a w klasyfikacji klubowej CHKŻ Chojnice. Nasze województwo reprezentowali zawodnicy KS Wiaterni i YC PTTK Beskid w klasie Optimist oraz zawodnicy YKP Kraków w klasie Cadet. Najlepszym zawodnikiem Małopolski okazał się wspierany przez ZEW Niedzica S.A. i Tauron Szymon Urzędowski z KS Wiaterni, który wywalczył 2 pkt.

Puchar Fair Play Prezesa ZEW Niedzica S.A. został przyznany dla Polskiego Stowarzyszenia Klasy Cadet za szczególną dbałość o postawę Fair Play wśród zawodników i całej społeczności klasy Cadet. Jurorzy pilnujący porządku i przestrzegania przepisów regatowych na trasie Cadeta zgodnie podkreślali, że byli właściwie bezrobotni. W przypadku jakichkolwiek nieumyślnych, drobnych naruszeń przepisów załogi same wykonywały odpowiednie kary, nie czekając na sędziowskie orzeczenia. Tak czyste i pełne sportowego ducha żeglowanie zasługiwało na zauważenie i pochwałę. Gratulacje.

W następnym roku organizatorem finałów będzie Województwo Łódzkie. 

Wyniki:

Klasa Optimist chłopcy

1. Adam Głogowski – YK Stal Gdynia

2. Marcin Urbański – CHKŻ Chojnice

3. Marcek Marciniak – AZS Poznań

Klasa Optimist dziewczęta

1. Julia Szmit – MBSW UKŻR Niegocin Giżycko

2. Lidia Bohan – KS Baza Mrągowo

3. Aleksandra Jędryczka YK - Stal Gdynia

Klasa Cadet chłopcy (za załogę męską jest uważana każda załoga z co najmniej 1 mężczyzną w składzie)

1. Kania Dawid, Pochylska Katarzyna - ŻLKS Poznań

2. Zembrzuski Karol, Jakubowski Paweł - MKŻ Mikołajki

3. Chmielewski Maciej, Martynko Eryk - UKŻ GROT OSIR Suwałki

Klasa Cadet dziewczyny:

1. Oczkowska Anna, Gałązka Patrycja - MKS 2 Warszawa

2. Hochtaubel Maria, Sawicka Weronika - MKS 2 Warszawa

3. Bagan Dorota, Hościłowicz Julia - UKŻ GROT OSIR Suwałki

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.