PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Czerwiec 2018 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Futoma

Kultura

„Instrumenty z duszą” – „Cymbały rzeszowskie”

Poniedziałek, 18 czerwca 2018 r.
Autor: IMIT

„Instrumenty z duszą” – „Cymbały rzeszowskie”Zapraszamy do obejrzenia najnowszego filmu z serii „Instrumenty z duszą”, poświęconego cymbałom rzeszowskim. W roli narratorów i wykonawców występują znani budowniczowie cymbałów i muzycy z Futomy – Marek Kruczek i Jerzy Panek. Cymbały to jeden z najstarszych znanych ludzkości instrumentów, którego korzenie według niektórych źródeł sięgają starożytności. Wywodzący się z Bliskiego Wschodu instrument rozpowszechnił się w wielu częściach światach pod różnymi nazwami i cechowała go duża różnorodność pod względem wielkości, budowy, brzmienia, techniki gry i praktyki wykonawczej.


Na terenie Polski znany był od XVII wieku i występował w różnych wariantach regionalnych, z których do dziś obecne w polskiej kulturze tradycyjnej są cymbały wileńskie (kultywowane kiedyś na Kresach, a obecnie na terenie Warmii, Mazur, a także Pomorza Zachodniego) i cymbały rzeszowskie. Na Podkarpaciu cymbały wykorzystywane były głównie jako składnik kapel ludowych i pełniły ważną rolę w obrzędowości, szczególnie weselnej i podczas uroczystości rodzinnych.

W najnowszych odcinku serii „Instrumenty z duszą” w tajniki budowy, techniki gry i najpopularniejszego repertuaru granego na cymbałach rzeszowskich wprowadzą nas znani mistrzowie gry i budowniczowie tego instrumentu z Futomy – Marek Kruczek i Jerzy Panek.

Producentem filmu jest Maciej Stasiński (www.watra.pl).

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.