PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Głodówka

Kultura

Jesienny Maraton „Muzyka i Animacja” już wkrótce na Głodówce

Wtorek, 4 października 2011 r.
Autor: AKS

Jesienny Maraton „Muzyka i Animacja” już wkrótce na GłodówceKlub Filmowy Głodówka zaprasza na Jesienny Maraton – „Muzyka i Animacja”. Filmy dokumentalne o muzyce i muzykach, oscarowe produkcje animowane dla dorosłych i dla dzieci – to propozycja na ostatni weekend października w sąsiedztwie najpiękniejszej panoramy Tatr Wysokich w Bukowinie Tatrzańskiej.


W ostatni weekend października (pt-sb, 28-29) Schronisko Głodówka zaprasza na dwudniowy Jesienny Maraton Filmowy – „Muzyka i Animacja”.   Filmy o muzyce i muzykach zyskują coraz mocniejszą uwagę. Końcem września odbył się pierwszy w Polsce międzynarodowy festiwal takich filmów (Kameraton). Na Głodówce pięć godzin projekcji wypełnią najnowsze dokumenty, jak i archiwalia sprzed lat. Drugi wieczór maratonu to zaproszenie do ekskluzywnego kina animowanego. – To co jest najwartościowsze w polskim kinie, to właśnie animacja. Świadczy o tym aktywność na największych światowych festiwalach, np. tym najważniejszym w Annecy, we francuskich Alpach – mówi Zbigniew Żmudzki, producent „oscarowego” SE-MA-FORa. Niewielu zdaje sobie sprawę, że Polacy tworzą filmy animowane na najwyższym światowym poziomie, w tym także poruszające obrazy dla dorosłych. Są to mistrzowsko zrealizowane dzieła sztuki dotykające w sposób subtelny tzw. rzeczywistości. Wszystkie filmy wybrane do projekcji w czasie sobotniego maratonu pochodzą ze Studia SE-MA-FOR Produkcja Filmowa, które – jako jedyne w Polsce – posiada aż dwa filmy nagrodzone Oscarem. Kto nie zna tych filmów będzie bardzo pozytywnie zaskoczony.

Klub Filmowy Głodówka słynie z projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych kina niezależnego (off). Oglądając film można skosztować słynnej „głodówkowej” szarlotki, napić się kawy, herbaty czy piwa. Przy stolikach na oszklonym tarasie schroniska lub w pozycji horyzontalnej na karimatach. To miejsce przyciąga bardziej wymagającego widza, wszak to kino na najwyższym poziomie (1138 m n.p.m.). Przybywajcie! Więcej: www.glodowka.com.pl.

Bilety:  20 zł/wieczór, 30 zł/2 wieczory (pt i sb)

Wstęp bezpłatny  dla:

  • mieszkańców Schroniska Głodówka (min 2 noclegi)
  • posiadaczy karnetów Klubu Filmowego Głodówka (październik)
  • dzieci ( sb 19.00-20.00)

Program

PIĄTEK, 28.10 MUZYKA (21.00-1.30)

20.00 KONCERT – reż. Michał Tarkowski (1981, 73’) Reportaż z "Rockowiska' 81" z muzyką: TSA, Republiki, Maanamu, Perfectu, Tiltu i Kasy Chorych, Brygady Kryzys. Ten surowy film znakomicie oddaje tamtą epokę.

21.00 KOMEDA – MUZYKA ŻYCIA – reż. Claudia Buthenhoff – Duffy (2010, 52’) Dokument jest swego rodzaju filmowym esejem na temat muzyki i życia Komedy. Nagroda specjalna Fipa D’Argent w Biarritz, III Nagroda na Prix Europa – Berlin 2010, nagroda publiczności Kameraton (wrzesień 2011).

22.00-22.20 Przerwa

22.20 NOSOWSKA/OSIECKA – reż. Grzegorz Lipiec (2010, 43’) Film zawiera wiele rozmów ze studia (Nosowska i towarzyszący jej muzycy), komentarzy, a wszystko to oczywiście okraszone muzyką z płyty „Osiecka”.

23.00 ZAGUBIONA DUSZA – reż. Kazimierz J. Bihun (37‘) Dokument o Krzysztofie Klenczonie, liderze zespołów "Czerwone Gitary" i "Trzy Korony".

23.40 SZTUCZKA i BLAAZA – ANKH (2003, 4’ + 4’) Dwa teledyski ANKH – legendy rocka progresywnego – fotoreportaż z pobytu i koncertów zespołu Meksyku i reżyserowany klip z udziałem aktorów w atmosferze śląskiej knajpy nocą.

23.50 JAK NIE TY TO KTO – reż. Balbina Bruszewska (4’) Animowany teledysk do utworu O.S.T.R-a Jak nie ty, to kto? – czyli zaproszenie do produkcji animowanych w sobotę.

24.00 FILM MUZYCZNY – niespodzianka (fab. 109’) – prawdziwa perełka, bardzo słabo znanaJ

 

SOBOTA 29.10 ANIMACJA (filmy SE-MA-FORa, 19.00-24.00)

BLOK DLA DZIECI (19.00 – 20.00)

FANTASTYCZNY SKLEP Z KWIATAMI – reż. Paweł Partyka (2001, 15’)

MOKRA BAJECZKA – reż. Wojciech Gierłowski (2006, 24’)

RADOSTKI – reż. Magdalena Osińska (2009, 11’)           

PARAUSZEK – reż. Marek Skrobecki (zwiastun, 2011, 2’)

 

BLOK DLA DOROSŁYCH (21.00 – 24.00)

PIOTRUŚ I WILK – reż. Suzie Templeton (2006, 30’) + Reportaż (8’) Lalkowa adaptacja opowieści muzycznej Sergiusza Prokofiewa. Drugi oskarowy film Se-ma-fora. Reportaż o realizacji filmu zdradzający techniki animacyjne i kulisy powstania filmu.

ICHTHYS – reż. Marek Skrobecki (2005, 16’) Przypowieść o wytrwałości oczekiwania, nadziei i spełnieniu.

DANNY BOY– reż. Marek Skrobecki (2010, 10’)  Opowieść o ułomności ludzkiej, którą eufemistycznie możemy nazwać „utratą głowy”.  W tym opowiadaniu głowę stracili już prawie wszyscy, oprócz jednego, jedynego – jest nim tytułowy Danny Boy, który jako odmieniec czuje się w bezgłowym społeczeństwie.

MIASTO PŁYNIE – reż. Balbina Bruszewska (2008, 17’) Animacja wycinankowa, rysunkowa i inne techniki. Film dla dorosłych – satyryczne spojrzenie ma Miasto Łódź.

MASKA – reż. Bracia Quay (GB, PL, 2010, 13’) Najnowsza krótkometrażowa animacja braci Quay na podstawie prozy Stanisława Lema, z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Akcja toczy się w zaawansowanym technologicznie, ale jednocześnie feudalnym świecie. Pierwsza nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmu i Video w Athens (Ohio, USA).

DOBRO, PIĘKNO i PRAWDA – reż. Balbina Bruszewska (2011, 6’) Opowieść o współczesnym świecie w którym zainteresowanie dobrem, pięknem i prawdą maleje na rzecz taniej sensacji i innych znacznie ‘ciekawszych’ rzeczy. To historia człowieka noszącego w sobie wyidealizowany obraz świata, broniącego swoich ideałów i próbującego przelać je na innych.

CARACAS – reż. Anna Błaszczyk (2006, 10’) Film został zainspirowany opowiadaniem Młodość Josepha Conrada. Jest to opowiedziana malarskimi kadrami historia podróży pewnego upartego marynarza.

GOOD NEWS BAD NEWS – reż. Kacper Shikeli (2011, 10’) Opowieść o świecie podzielonym na tych, którzy mają władzę i pieniądze oraz na tych, którzy nie mają nic. Jednak przychodzi taki dzień, w którym wszystko staje się możliwe.

POWRÓT – reż. Anna Błaszczyk (2008, 8’) Inspirowana prozą Stanisława Lema animacja, której plastyka w oryginalny sposób koresponduje z warstwą fabularną, utrzymaną w konwencji science fiction. Film powstał w wyniku wykorzystania i połączenia różnych technik: rysunku, wycinanki oraz animacji komputerowej.

ZGRZYT – reż. Anna Cywińska (2009, 8’)  Opowiada o dziewczynie, która odkrywa, że prawdziwe piękno tkwi w niej samej i nie musi go szukać na zewnątrz. Bohaterka wierzy w świat zupełnie odmienny od jej świata. Film łączy zdjęcia aktorskie i animację poklatkową.

ZUZANNA – reż. Daria Kopiec (2010, 17’) Film opowiada historię Anny i Igora, którzy przypadkowo spotykają się na dworcu. Niestety na drodze do ich szczęścia stanie Zuzanna, ideał kobiety stworzony przez Igora. Czy Annie uda się pokonać drzemiącą w niej Zuzannę, czy też stanie się femme fatale.

+ Film Niespodzianka (20’)

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.