PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Góry

Kursy lawinowe coraz popularniejsze

Środa, 2 maja 2012 r.
Autor: AKS

Kursy lawinowe coraz popularniejszeW mijającym sezonie odbyła się 4 już edycja akcji Never Stop Exploring Safely, w ramach której w tatrzańskich schroniskach zorganizowano 9 szkoleń lawinowych przeznaczonych dla wielbicieli wszelkiego rodzaju zimowej aktywności górskiej.


Już pierwszy kurs lawinowy, zorganizowany 4 lata temu przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu (PSF) i TOPR w Schronisku Murowaniec na Hali Gąsiennicowej, pokazał jak duże jest zainteresowanie tematem lawin wśród osób eksplorujących zimą góry. 

- W pierwszym szkoleniu wzięło udział 20 osób, w większości narciarze i snowboardziści uprawiający freeride. Wszystkie miejsca zarezerwowane zostały w ciągu 3 dni od pojawienia się informacji o organizowanym przez nas kursie. Pozostała nam długa lista oczekujących, co pokazało jak dużo osób chciałoby dowiedzieć się więcej na temat lawin, ratownictwa i poruszania się zimą w górach - mówi Andrzej Lesiewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu. 

W kolejnych sezonach organizowanych było coraz więcej szkoleń (w sezonie 2011/2012 było ich 9) na dwóch poziomach - podstawowym i zaawansowanym. W sumie, przez 4 lata w szkoleniach prowadzonych przez doświadczonych ratowników TOPR wzięło udział ponad pół tysiąca narciarzy, snowboardzistów, wspinaczy i turystów odwiedzających zimą góry.

Jak przyznaje Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR, daje się zauważyć zmianę nastawienia środowiska górskiego do kwestii używania sprzętu lawinowego i konieczności zdobywania wiedzy na ten temat, ale droga do upowszechnienia pewnych standardów jest jeszcze długa - Obserwujemy zwiększone zainteresowanie aktywnościami zimowymi, coraz częściej spotykamy ludzi z podstawowym wyposażeniem niezbędnym do udzielenia pomocy w wypadku lawinowym. W dalszym jednak ciągu zakup sprzętu lawinowego i nabycie umiejętności posługiwania się nim znajduje się na dalszym planie. Jest wielu doskonale wyposażonych narciarzy czy snowboardzistów, którzy niestety nie posiadają detektora, sondy i łopatki. Z drugiej strony z dużą satysfakcją stwierdzam, że coraz częściej na kursach lawinowych pojawiają się ludzie, którzy właśnie od nich rozpoczynają swoją przygodę z zimą w górach. 

W ostatnim sezonie 3 - dniowe kursy lawinowe Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu odbywały się w okolicach Schorniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej i Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. 13 - osobowa grupa wzięła także udział w kursie na poziomie zaawansowanym, w ramach którego odbyli dwie wycieczki ski - tourowe w okolicach Chaty pri Zelenom Plese na Słowacji.

W czasie zajęć na poziomie podstawowym uczestnicy zdobywali wiedzę z zakresu planowania wypraw w wyższe partie gór, oceny zagrożenia, obsługi sprzętu ratowniczego (detektor, sonda i łopatka) oraz zasad postępowania w razie wypadku lawinowego. Kurs na poziomie zaawansowanym skierowany był do osób, które chciały pogłębić swoją wiedzę na temat lawin, ze szczególną uwagą zwróconą na kwestię poruszania się w terenie wysokogórskim.

W tym sezonie, dzięki współpracy z firmą PZU, ponad 20 miejsc na kursach wygrać można było w czasie licznych konkursów organizowanych w mediach i podczas festiwali górskich.

- W ten sposób dotarliśmy do jeszcze szerszej grupy odbiorców. Każdy, kto odbędzie kurs przyczynia się do popularyzacji wiedzy na temat lawin - jestem pewien, że zachęci do udziału w takim szkoleniu znajomych, z którymi się wspina, jeździ na nartach czy snowboardzie - tłumaczy Andrzej Lesiewski.

Wsparcia akcji PSF i TOPR udzieliły także firmy The North Face, Nikon, Pieps i Armada Skis.

Więcej informacji na temat kursów znaleźć można na stronie www.kursylawinowe.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.