PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Grunwald

Kultura

Grunwaldzkie pola pełne chwały...

Wtorek, 20 lipca 2010 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycObchody 600.Rocznicy Bitwy pod Grunwaldem nadal trwają. W całej Polsce zaplanowano ponad 150 różnych wydarzeń związanych z obchodami grunwaldzkimi. Obędzie się szereg konferencji wystaw i inscenizacji. Największa, rozegrana na miejscu tego wydarzenia jest już za nami. Wielka inscenizacja na polach Grunwaldu, będąca kulminacją imprez ludycznych spowodowała przyjazd ponad stu tysięcy turystów, którzy mimo lejącego się z nieba żaru i wielu niedogodności dzielnie wytrwali do rozstrzygającej walki.


"Grunwaldzkie pola pełne chwały,
Na których wróg śmiertelny padł.
Wielkąście wiarę przekazały
Nam, dzieciom późnych lat."
J. Kasprowicz

Grunwaldzkie spotkanie stworzyło nowy, radosny sposób przeżywania polskiej historii. Była to okazja do spotkania całych rodzin i przyjaciół, słowem do zainteresowania społeczeństwa, a szczególnie młodych ludzi naszą historią. Takich imprez jest i będzie więcej.
Wyjście rycerstwa w pole poprzedziła polowa Msza Święta u harcerzy, a następnie Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym.
Dla Polaków Grunwald jest nie tylko wydarzeniem historycznym. Ta bitwa jest czymś absolutnie niepowtarzalnym w historii Polski. Była świetnie przygotowanym przedsięwzięciem politycznym, strategicznym i militarnym. Zwycięstwo pod Grunwaldem było całkowite i niepodważalne, umocniło pozycje Polski w Europie rzucają na kolana niepokonane państwo krzyżackie. Grunwald to wielkie zwycięstwo polsko - litewskie możliwe tylko dzięki unii.
Przytoczmy słowa Piotra Żuchowskiego - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Przewodniczącego Komitetu ds. Przygotowania Obchodów 600.rocznicy Bitwy pod Grunwaldem: "Pamiętnego 15 lipca roku 1410 na poach Grunwaldu starły się dwie największe armie średniowiecznej Europy: polsko- litewska czyli środkowo - europejska oraz zakonu krzyżackiego, czyli zachodnioeuropejska. Po trwającej pól doby bitwie zwyciężyło rycerstwo słowiańskie. Dziś wielu zadaje sobie pytanie,czy jest sens wracać do wydarzeń sprzed 600 lat...? Nie mam najmniejszej wątpliwości, że naszym narodowym obowiązkiem jest zachować pamięć tego wielkiego zwycięstwa, w wyniku którego Polska stałą się silnym i niezależnym państwem europejskim. Historia narodu jest jak klepsydra - wysypują się z niej, niczym ziarenka piasku, dni naszej współczesności. Polskie rycerstwo spod Grunwaldu z wielkim strategiem i politykiem królem Władysławem
Jagiełłą na czele, niewątpliwie są najszlachetniejszymi, najbardziej trwałymi ziarnami naszej historycznej tożsamości. "
Zwycięstwo pod Grunwaldem zawsze było uroczyście obchodzone. Coroczne wspomnienie Grunwaldu stało się pierwszym świętem narodowym niezwiązanym z kalendarzem liturgicznym Kościoła. Należy mieć nadzieję, że nadal tak będzie, a duch i pamięć w narodzie nie zagasną. Nawet w Unii Europejskiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.