PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Jabłonka

Kultura

Doktor Jan Bednarski na Orawie

Poniedziałek, 31 października 2011 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

Doktor Jan Bednarski na OrawieW Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce otwarto wystawę historyczną poświęcona dr Janowi Bednarskiemu. Została ona przygotowaną z okazji 150. rocznicy urodzin tego wielkiego polskiego patrioty i społecznika. Prezentacja ekspozycji na Orawie jest kolejnym po Nowym Targu, Bystrej Podhalańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej oraz Łapszach Niżnych na Spiszu, przystankiem w jej „podróży” po miejscach związanych z działalnością dr Jana Bednarskiego.


Organizatorzy wystawy tj. Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, chcą w ten sposób przybliżać dokonania dr Jana Bednarskiego, docierając do miejsc i społeczności, na rzecz których całe swoje życie pracował. Nie mogło zatem na tym wyjątkowym w swym rodzaju szlaku pamięci zabrakną Orawy, zajmującej przecież w jego sercu wyjątkowe miejsce.

Dr Jan Bednarski to niezwykła osobowość i wyjątkowy człowiek, który odcisnął trwały ślad w historii Podhala, Spisza i Orawy. Był posłem na Sejm Krajowy w Lwowie, działaczem społecznym, znakomitym lekarzem, samorządowcem i budzicielem polskości na południowych kresach. Dzięki jego zaangażowaniu w Nowym Targu powstały najważniejsze obiekty użyteczności publicznej: Szpital Powiatowy, gmachy Liceum i Bursy Gimnazjalnej dla ubogich uczniów. Założył także Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej p.w. św. Stanisława Kostki.

Otwarcia ekspozycji dokonał Robert Kowalczyk Dyrektor Orawskiego Centrum Kultury, dzięki którego pomocy mogła ona zagościć na Orawie. Podczas wernisażu postać dr Jana Bednarskiego oraz kulisy powstania ekspozycji przybliżył Robert Kowalski, prezes nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu, jednocześnie autor i inicjator jej powstania. Obecny był również dr Jerzy M. Roszkowski, który od szeregu bada dokonania dr Bednarskiego. Jest on także konsultantem merytorycznym wystawy.

Tą wyjątkową wystawę historyczną można oglądać do 15 listopada b.r. w holu Orawskiego Centrum Kultury w godzinach otwarcia placówki.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.