PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Jabłonka

Kultura

I Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich - Posiady Teatralne na Orawie

Wtorek, 12 marca 2013 r.
Autor: Jan Ciepliński

fot. Jan CieplińskiW Jabłonce w Orawskim Centrum Kultury od 8 do 10 marca odbywały się I Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich - Posiady Teatralne na Orawie. Wystąpiło 18 grup (363 osoby), z 9 powiatów woj. małopolskiego po 1 z pow. chrzanowskiego, gorlickiego, krakowskiego, myślenickiego, oświęcimskiego, po 2 z pow. limanowskiego, nowosądeckiego, tarnowskiego, 7 z pow. nowotarskiego.


Uroczystego otwarcia Posiadów Teatralnych na Orawie dokonał w piątek Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak oraz Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół Antoni Malczak. Przegląd miał charakter konkursu. Zespoły zaprezentowały widowisko w jednej z dwóch kategorii:
sztuk regionalnych, w tym napisanych przez miejscowych twórców,inscenizacji tekstów literackich (dramatycznych, komediowych), które mogą być adaptowane przez miejscowych twórców.
         
W niedzielę po zaprezentowaniu się wszystkich grup ogłoszono werdykt. Narody i wyróżnienia wręczył wójt Antoni Karlak i zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury Małgorzata Kalarus.

Spektakle oceniała Komisja Artystyczna w składzie:
Maria BRYLAK-ZAŁUSKA – etnograf, Starszy kustosz, były kierownik ds. udostępniania ekspozycji w Sądeckim Parku Etnograficznym – Nowy Sącz
Jadwiga ADAMCZYK – muzyk, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Nowy Sącz
Jerzy HOJDA - aktor, reżyser, scenarzysta, dyrektor artystyczny Teatru NORMA - Kraków
Włodzimierz JASIŃSKI - aktor Teatru STU, Teatru Groteska, pedagog, reżyser, poeta, scenarzysta – Kraków

Komisja wyraziła zadowolenie, że pierwsza edycja przeglądu zaowocowała tak licznym udziałem grup teatralnych, które zaprezentowały widowiska na wysokim poziomie i o szerokim wachlarzu tematycznym. Serdecznie podziękowała organizatorom: Małopolskiemu Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Orawskiemu Centrum Kultury w Jabłonce a także Wójtowi Gminy Jabłonka Panu Antoniemu Karlakowi za życzliwe i serdeczne przyjęcie uczestników POSIADÓW TEATRALNYCH na Orawie oraz przygotowanie i sprawną organizację konkursu.

 

 

Protokół posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej 1. Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich POSIADY TEATRALNE na Orawie, które odbyły się w Jabłonce w dniach 8-10 marca 2013 r.


Komisja w składzie:

Maria BRYLAK-ZAŁUSKA – etnograf – Nowy Sącz
Jadwiga ADAMCZYK – muzyk, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Nowy Sącz
Jerzy HOJDA - aktor, reżyser, scenarzysta, dyrektor artystyczny Teatru NORMA - Kraków
Włodzimierz JASIŃSKI - aktor Teatru STU, Teatru Groteska, pedagog, reżyser, poeta, scenarzysta – Kraków

Po obejrzeniu i gruntownej ocenie 18 grup (363 osoby) z 9 powiatów woj. małopolskiego (po 1 z pow. chrzanowskiego, gorlickiego, krakowskiego, myślenickiego, oświęcimskiego; po 2 z pow. limanowskiego, nowosądeckiego, tarnowskiego; 7 z pow. nowotarskiego) postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:

KATEGORIA GRUP DOROSŁYCH:

GRAND PRIX oraz nagrodę pieniężną w kwocie  2 000.00 zł i pamiątkowy dyplom: Zespołowi Regionalnemu ŚWARNI z Nowego Targu za program CHŁOPSKIE NIESCĘŚCIE

I miejsce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 1 500.00 zł i pamiątkowy dyplomGrupie Teatralnej KGW z Laskowej z programem TRZA BY ŁOBEJŚ DO DOKTORA

II miejsce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 1 200.00 zł i pamiątkowy dyplom Orawskiej Grupie Teatralnej im. dra Emila Kowalczyka z Lipnicy Wielkiej i Chyżnego za spektakl OSTATNI WOLORZ, czyli DON KICHOT PO ORAWSKU

III miejsce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 1 000.00 zł i pamiątkowy dyplom Teatrowi Ludowemu TRADYCJA z Okleśnej za spektakl OŻENEK wg. N. Gogola

IV miejsce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 600.00 zł i pamiątkowy dyplom Amatorskiemu Zespołowi Teatralnemu z Szalowej za spektakl WÓJT WYROKUJE W KARCZMIE

trzy WYRÓŻNIENIA w postaci pamiątkowych dyplomów otrzymują

Zespół Folklorystyczny OTFINOWIANIE z Otfinowa za spektakl UMAR MACIEJ
Zespół Regionalny SPOD KICEK z Mordarki za spektakl REKRUCI
Teatr PO LATACH ze Świątnik Górnych za spektakl MIŁOŚĆ CI WSZYSTKO WYBACZY

KATEGORIA GRUP MŁODZIEŻOWYCH:


I miejsce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 1 500.00 zł i pamiątkowy dyplom Teatrowi KTÓRY KOCHAM z Nawojowej (pow. nowosądecki) za spektakl CZEGO SZUKASZ?

II miejsce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 1 200.00 zł i pamiątkowy dyplom Teatrowi ZAWODOWCY z Bachledówki (pow. nowotarski) za spektakl JANOSIK

III miejsce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 1 000.00 zł i pamiątkowy dyplom Młodzieżowemu Zespołowi Teatralnemu PROWDA z Szaflar (pow. nowotarski) za spektakl SEN JANOSIKA

Pozostałe zespoły w obu kategoriach zostają uhonorowane DYPLOMAMI UCZESTNICTWA.

Ponadto komisja artystyczna rekomenduje 2 grupy:

Zespół Regionalny ŚWARNI z Nowego Targu z programem CHŁOPSKIE NIESCĘŚCIE
Grupę Teatralną KGW z Laskowej z programem TRZA BY ŁOBEJŚ DO DOKTORA

do udziału w XXIX Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej (29-30czerwca br.). Regulamin nie uwzględnia udziału zespołów młodzieżowych w Sejmiku.

Komisja wyraża zadowolenie, że pierwsza edycja przeglądu zaowocowała tak licznym udziałem grup teatralnych, które zaprezentowały widowiska na wysokim poziomie i o szerokim wachlarzu tematycznym.

Ze względu na to, że POSIADY to przede wszystkim przegląd teatrów, przy ocenie widowisk preferowane były przedstawienia teatralne przed widowiskami o charakterze wyłącznie regionalnym i folklorystycznym.

Serdecznie dziękujemy organizatorom: Małopolskiemu Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Orawskiemu Centrum Kultury w Jabłonce a także Wójtowi Gminy Jabłonka Panu Antoniemu Karlakowi za życzliwe i serdeczne przyjęcie uczestników POSIADÓW TEATRALNYCH na Orawie oraz przygotowanie i sprawną organizację konkursu. Dziękujemy też Panu Janowi Świdroniowi, konferansjerowi przeglądu - za sympatyczną prezentację wszystkich uczestników. Dziękujemy również za obsługę techniczną i logistyczną - pracownikom i wolontariuszom OCK w Jabłonce.

Nagroda GRAND PRIX w postaci rzeźby ORAWY (autorstwa artysty plastyka Magdaleny Kotkowskiej) oraz nagrody pieniężne ufundowane zostały przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

źródło: Urząd Gminy Jabłonka

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.