PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Jurgów

Kultura

Festiwal Siedmiu Kultur w Jurgowie

Sobota, 19 września 2015 r.
Autor: Sylwia Plucińska

Festiwal Siedmiu Kultur w JurgowieI Festiwal Siedmiu Kultur odbył się 22 sierpnia 2015 r. na stacji narciarskiej w Jurgowie. W jednym miejscu spotkali się artyści z różnych zakątków Podtatrza oraz różnych stron Europy. Wieczorne koncerty poprzedzone były wydarzeniami towarzyszącymi, jak I Bieg Ekstremalny „Pod Hawraniem” czy Jarmark Sztuki Ludowej. Festiwal Siedmiu Kultur to wydarzenie inspirowane kulturą ludową pogranicza. W Jurgowie zabrzmiała muzyka, która czerpie z wielokulturowości i różnorodności regionów. Wydarzenie, które rejestrowała Telewizja Polska poprowadził z polotem Bartłomiej Koszarek. Gościem specjalnym festiwalu był Leszek Zegzda - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.


Na scenie ustawionej na tle Tatr oraz drewnianych szałasów – pozostałości po dobrze rozwiniętej w tej części regionu gospodarce pasterskiej, zaprezentowały się zarówno zespoły regionalne, jak i artyści inspirujący się muzyką ludową. W ramach koncertu „Muzyka korzeni” pokazali się: „Mali Wiyrchowianie" z  Bukowiny Tatrzańskiej, „Podhale” – grupa spiska z Jurgowa, „Osturnianka” z Osturni oraz kapela góralska "Zbóje" ze Słowacji pod przewodnictwem Dana Damera. Łącznikiem między zespołami regionalnymi a koncertem głównym była orawska kapela Haniaczyków, która zagrała na trombitach. W wieczornym koncercie publiczność mogła posłuchać wspaniałej muzyki inspirowanej kulturą ludową. Na scenie wystąpili: Hanka Rybka z Zespołem, Łada Marija Gorpienko z Ukrainy, Desisława Christozowa z Bułgarii, Jorgos Skolias i Janis Buras z Grecji, krakowska Piwnica św. Norberta. Zwieńczeniem festiwalu był koncert obchodzącego jubileusz 15-lecia zespołu Brathanki. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Stefan Błaszczyński - współzałożyciel i członek zespołu Brathanki, założyciel Piwnicy Św. Norberta oraz artysta Piwnicy Pod Baranami i kabaretu Loch Camelot.

Festiwal na takim poziomie mógł się odbyć dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury (w ramach programu Kultura-Interwencje 2015), przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego (patronat honorowy objął Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego) oraz pomocy sponsorów, którymi byli: Gmina Bukowina Tatrzańska, Tatrzański Bank Spółdzielczy, Tauron Polska Energia, Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska, Agencja Ochrony MATPOL, Kompania Specjalna COMMANDO, URSUS, Lotto, BCK „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej, Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy "Domek przy Hawraniu” z Jurgowa, Podhale 24, Firma "Evelet" z Jurgowa.

Organizatorami festiwalu byli: Stacja Narciarska Jurgów-Ski, Szkoła Narciarska Ski Plus, Stowarzyszenie Stara Fara z Jurgowa oraz Piwnica Św. Norberta z Krakowa.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.