PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kasprowy Wierch

Góry

5 Msza Święta Narciarzy na Kasprowym Wierchu

Poniedziałek, 7 maja 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka6 maja już po raz piąty na szczycie Kasprowego Wierchu spotkali się miłośnicy tej góry. Najpierw mieli oni okazję podyskutować o przyszłości Kasprowego i planowanej prywatyzacji PKL-u, a następnie tradycyjnie już przy polowym ołtarzu odprawiona została Msza Święta. Po niej odbyła się premiera filmu „Ludzie Kasprowego” i poczęstunek. Spotkanie zakończyło sezon zimowy 2011/2012. Była to ostania okazja, by pojeździć na nartach. Od 7 maja kolej krzesełkowa w Kotle Gąsienicowym jest już zamknięta.


Inicjatorem spotkań miłośników Kasprowego Wierchu jest Rafał Sonik - biznesmen, społecznik, sportowiec - pierwszy Polak, który stanął na podium rajdu Dakar. Od lat integruje on środowisko narciarzy i wszystkich związanych z Kasprowym i kolejką, jest też pomysłodawcą portalu www.naszkasprowy.pl 

Pierwsze Spotkanie na Kasprowym odbyło 5 maja 2007 roku. Od tego czasu co rok (z wyjątkiem 2011 r.)  na szczycie końcem kwietnia lub początkiem  maja zbierają się miłośnicy Kasprowego Wierchu. Spotkanie integruje różne środowiska. Wśród uczestników nie może oczywiście zabraknąć narciarzy. Są także pracownicy kolejki, TOPR-u, TPN-u, przewodnicy tatrzańscy, przedstawiciele władz Zakopanego i wiele innych osób związanych z tym miejscem. Wyjątkowymi gośćmi są seniorzy - pracownicy Polskich Kolei Linowych, alpejczycy, przewodnicy tatrzańscy, ratownicy TOPR oraz inne wyjątkowe osobowości. Ze spotkaniem wiąże się kilka ważnych tradycji - przed Mszą św. wspomina się tych, którzy w ostatnim czasie odeszli, na zakończenie uroczystości  wszyscy uczestnicy stają do pamiątkowego zdjęcia, co roku też zasłużone osoby nagradzane są symbolicznym fragmentem liny pochodzącej ze starej kolejki. W tym roku z rąk Rafała Sonika otrzymała ją  Marta Fogler – prezes Towarzystwa Przyjaciół Narciarstwa i Przyrody. 

Mszę św. odprawił ojciec Marcin Dąbkowicz z Sanktuarium na Wiktorówkach. O oprawę muzyczną zadbały  siostry Albertynki, muzykanci z Piotrem Majerczykiem na czele oraz  Jacek Wójcicki. 

Zaprezentowany na koniec spotkania film „Ludzie Kasprowego” opowiadał o tych, którzy wiele lat swojego życia przepracowali na kolejce i w obserwatorium, spędzili na narciarskich trasach, o sportowcach i olimpijczykach. Wielu z nich już odeszło.

Pomysłodawcą i producentem filmu jest Rafał Sonik, a realizatorami – Wojciech Szatkowski, Agnieszka Szymaszek i Leszek Salamoński.
Realizatorzy filmu serdecznie dziękują za pomoc wszystkim, którzy przyczynili się do powstania filmu. Są to: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Polskie Koleje Linowe, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB Oddział w Krakowie, Paweł Murzyn, Stanisław i Anna Pieron, Mieczysław Król Łęgowski, Apoloniusz Rajwa, Michał Trzebunia, Maciej Stasiński, rodziny bohaterów filmu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.