PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kasprowy Wierch

Góry

VI Spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu

Poniedziałek, 13 maja 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW niedzielę miłośnicy Tatr i Kasprowego Wierchu, narciarze, turyści, ratownicy górscy, przewodnicy tatrzańscy i pracownicy kolejki spotkali się po raz szósty na Mszy św. Burza i grad uniemożliwiły jej odprawienie na szczycie Kasprowego, dlatego wszyscy uczestnicy schronili się w budynku górnej stacji kolejki. Mszę św. koncelebrował ks. kardynał Kazimierz Nycz. Jako gość honorowy spotkania został on obdarowany m.in. fragmentem starej liny nośnej kolei na Kasprowy Wierch – symbolizującej więzi łączące przyjaciół tej góry. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali poczęstunek i upominek - film DVD pt. „Nasz Kasprowy”.


Pierwsze Spotkanie odbyło 5 maja 2007 roku. Od tego czasu co roku (z wyjątkiem 2011 r.) na szczycie końcem kwietnia lub początkiem maja zbierają się miłośnicy Kasprowego Wierchu. Spotkanie integruje różne środowiska związane z tym miejscem. Wyjątkowymi gośćmi są seniorzy - pracownicy Polskich Kolei Linowych, alpejczycy, przewodnicy tatrzańscy, ratownicy TOPR.

Jedną z takich osób szczególnie związanych z Kasprowym Wierchem jest Barbara Grocholska Kurkowiak - narciarka, alpejka, trenerka i dwukrotna olimpijka, która do Zakopanego przyjechała po Powstaniu Warszawskim, w którym brała udział jako sanitariuszka.

- Miałam tu leczyć astmę i chodzić do liceum gospodarczego w Kuźnicach. Od razu jednak zakochałam się w górach i w nich spędzałam więcej czasu, niż w szkole. Trafiłam też na kurs narciarski, a potem do klubu. To był mój początek gór i nart. I początek związku z Kasprowym, gdzie jeździłam jako zawodniczka przez ponad 25 lat – wspominała Barbara Grocholska-Kurkowiak.

Organizatorem i duszą wydarzenia jest Rafał Sonik - przedsiębiorca, twórca projektu Nasz Kasprowy, sportowiec, czołowy zawodnik rajdu Dakar, który na Kasprowy wraca jak do domu.

- To jest najbardziej rozemocjonowane miejsce w Polsce. Jest tu najwięcej pozytywnych emocji. One łącza ludzi, tworząc z nas przyjaciół – wyjaśniał Rafał Sonik.


Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marek Sowa – marszałek Województwa Małopolskiego oraz Janusz Majcher – burmistrz Zakopanego. Organizacja: Gemini Holdings, Gemini Park, naszkasprowy.pl, Stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerzy: Polskie Koleje Linowe, TOPR, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Urząd Miasta Zakopane, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Teatr im. Witkacego, Muzeum Tatrzańskie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.