PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kasprowy Wierch

Góry

VI Spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu

Poniedziałek, 13 maja 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW niedzielę miłośnicy Tatr i Kasprowego Wierchu, narciarze, turyści, ratownicy górscy, przewodnicy tatrzańscy i pracownicy kolejki spotkali się po raz szósty na Mszy św. Burza i grad uniemożliwiły jej odprawienie na szczycie Kasprowego, dlatego wszyscy uczestnicy schronili się w budynku górnej stacji kolejki. Mszę św. koncelebrował ks. kardynał Kazimierz Nycz. Jako gość honorowy spotkania został on obdarowany m.in. fragmentem starej liny nośnej kolei na Kasprowy Wierch – symbolizującej więzi łączące przyjaciół tej góry. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali poczęstunek i upominek - film DVD pt. „Nasz Kasprowy”.


Pierwsze Spotkanie odbyło 5 maja 2007 roku. Od tego czasu co roku (z wyjątkiem 2011 r.) na szczycie końcem kwietnia lub początkiem maja zbierają się miłośnicy Kasprowego Wierchu. Spotkanie integruje różne środowiska związane z tym miejscem. Wyjątkowymi gośćmi są seniorzy - pracownicy Polskich Kolei Linowych, alpejczycy, przewodnicy tatrzańscy, ratownicy TOPR.

Jedną z takich osób szczególnie związanych z Kasprowym Wierchem jest Barbara Grocholska Kurkowiak - narciarka, alpejka, trenerka i dwukrotna olimpijka, która do Zakopanego przyjechała po Powstaniu Warszawskim, w którym brała udział jako sanitariuszka.

- Miałam tu leczyć astmę i chodzić do liceum gospodarczego w Kuźnicach. Od razu jednak zakochałam się w górach i w nich spędzałam więcej czasu, niż w szkole. Trafiłam też na kurs narciarski, a potem do klubu. To był mój początek gór i nart. I początek związku z Kasprowym, gdzie jeździłam jako zawodniczka przez ponad 25 lat – wspominała Barbara Grocholska-Kurkowiak.

Organizatorem i duszą wydarzenia jest Rafał Sonik - przedsiębiorca, twórca projektu Nasz Kasprowy, sportowiec, czołowy zawodnik rajdu Dakar, który na Kasprowy wraca jak do domu.

- To jest najbardziej rozemocjonowane miejsce w Polsce. Jest tu najwięcej pozytywnych emocji. One łącza ludzi, tworząc z nas przyjaciół – wyjaśniał Rafał Sonik.


Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marek Sowa – marszałek Województwa Małopolskiego oraz Janusz Majcher – burmistrz Zakopanego. Organizacja: Gemini Holdings, Gemini Park, naszkasprowy.pl, Stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerzy: Polskie Koleje Linowe, TOPR, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Urząd Miasta Zakopane, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Teatr im. Witkacego, Muzeum Tatrzańskie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.