PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Październik 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Katowice

Kultura

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w nowej siedzibie!

Poniedziałek, 6 października 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w nowej siedzibie!Uroczysty koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w Międzynarodowym Dniu Muzyki rozpoczął nowy rozdział w historii orkiestry oraz muzyki w Polsce. Wielki to sukces polskiej kultury, prezydenta miasta Katowice Piotra Uszoka, dyrektora naczelnego i programowego NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej, lecz także architekta Tomasza Koniora. Jego dzieło wybudowane kosztem 265 milionów złotych zostało nazwane przez prof. Małgorzatę Omilanowską - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „świątynią muzyki” oraz „nową perłą śląskiej ziemi”.


Wspaniała akustyka liczącej 1800 miejsc sali jest zasługą japońskiej firmy akustycznej Nagata Acoustics, uważanej za jedną z dwóch najlepszych na świecie, a sprowadzonej do Katowic przez Krystiana Zimermana. Dodać trzeba, że w siedzibie znajduje się też sala kameralna na 300 miejsc.

Koncert pod batutą niemieckiego dyrygenta i dyrektora artystycznego Aleksandra Liebreicha to wydarzenie, które przeszło już do historii. Sam Liebreich twierdzi, że „udało się stworzyć jedną z najlepszych sal koncertowych w Europie”, a oferuje ona „wszystkie możliwości zrealizowania marzeń i wizji”.
Dyrektor Joanna Wnuk-Nazarowa witała przybyłych gości słowami „witajcie w domu! W naszym wspólnym domu, na który czekaliśmy kilkadziesiąt lat. W domu Muzyki”. W programie koncertu znalazły się „Tryptyk śląski” Witolda Lutosławskiego, „Przebudzenie Jakuba” Krzysztofa Pendereckiego, „Siwa mgła” Wojciecha Kilara, „Trzy tańce” Henryka Mikołaja Góreckiego, Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa oraz IX Symfonia Ludwiga van Beethovena. Oprócz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Chóru Radia Bawarskiego wystąpili: Krystian Zimerman, Ewa Tracz, Wiesław Ochman, Anna Lubańska, Christian Elsner, Dimitry Ivashchenko oraz Melanie Diener.

Wśród wielu znamienitych gości byli m.in. pierwsza dama RP Anna  Komorowska, Krzysztof i Elżbieta Pendereccy, byli ministrowie kultury Waldemar Dąbrowski oraz Bogdan Zdrojewski, a także akustyk Yasuhiro Toyota. Oficjalne adresy i życzenia nadesłali prof. Małgorzata Omilanowska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz mieszkający w Stanach Zjednoczonych wybitny polski kompozytor i dyrygent Stanisław Skrowaczewski.
Poszczególne punkty programu nagradzane były długimi owacjami  na stojąco, a wspaniały koncert jeszcze długo omawiany był w kuluarach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.