PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Styczeń 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Koniówka

Kultura

Góralskie Kolędowanie z zespołem "Śleboda" w Koniówce

Wtorek, 29 stycznia 2019 r.
Autor: Piotr Duraj

Góralskie Kolędowanie z zespołem "Śleboda" w KoniówceWystępem w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniówce członkowie dziecięcego zespołu regionalnego "Śleboda" działającego przy oddziale Związku Podhalan Podczerwone - Koniówka zakończyli tegoroczny okres kolędowania. Był to czas pełen sukcesów. Góralskie jasełka pn. "Kolędnicy przy sałasie" zachwyciły członków komisji XXI Gminnego Konkursu Jasełek i Grup Kolędniczych w Czarnym Dunajcu. Zajęły tam I miejsce, a Piotr Turski otrzymał wyróżnienie indywidualne za grę aktorską. Kolejnym sukcesem było zwycięstwo podczas III Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Beskidzka Bitwa na Kolędy" w Bystrej Śląskiej. Dzieci z Podczerwonego i Koniówki zdobyły tam także nagrodę Grand Prix - publiczności.


Jasełka w Koniówce były zakończeniem okresu kolędowania. Dzieci zaprezentowały się przed publicznością z Koniówki i Podczerwonego. Wśród widzów obecni byli także przedstawiciele władz gminy Czarny Dunajec - wójt Marcin Ratułowski oraz radni Zofia Kierkowska i Tomasz Turski (prywatnie ojciec 3 członków zespołu). Nie zabrakło sołtysa Koniówki Jana Sroki.
- Osiągnęliście naprawdę wielki sukces i za to należą wam się serdeczne gratulacje. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że wspólnie z waszymi instruktorami i rodzicami, wpisujecie się w niezwykle piękną inicjatywę, czyli kultywowanie tradycji folkloru podhalańskiego - podkreślił wójt Marcin Ratułowski, gratulując zdobytych sukcesów członkom zespołu "Śleboda".
Po występie przyszedł czas na złożenie życzeń babciom i dziadkom z okazji ich święta i wspólne posiady przy zastawionych stołach.
 
O sukcesach zespołu opowiedziała prezes oddziału Związku Podhalan Podczerwone - Koniówka Halina Strama. Zachęcała także inne dzieci do zapisania się do zespołu, który cały czas się rozwija. Dzieci uczą się tańca i śpiewu góralskiego, a także gry na instrumentach ludowych. Do zespołu obecnie należy 45 młodych mieszkańców Podczerwonego i Koniówki. Próby odbywają się co tydzień, w każdy wtorek w Szkole Podstawowej w Podczerwonem.
 
Prezes Halina Strama podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie jasełek zarówno w teraz w Koniówce, jak i w Podczerwonem, 6 stycznia 2019 r. - druhom OSP Podczerwone i OSP Koniówka za użyczenie sal na remizach, a także członkom oddziału i sympatykom za pomoc w przygotowaniu poczęstunku i dekoracji podczas występów.
 
Szczególne podziękowania należą się muzykantom, którzy przygrywali dzieciom podczas wszystkich występów. W Koniówce zagrała kapela w szerokim składzie - Janusz Zięba, Krzysztof Długopolski, Dawid Motor-Grelok, Daniel Ciężczak, Łukasz Michniak, Seweryn Piekielnicki i Dawid Śmiech. Podczas pozostałych występów zespołowi towarzyszyli Andrzej Podczerwiński, Józef Gruszka, Joanna Kowal i Adam Solarczyk.
 
Zespół "Śleboda" zaprezentował góralskie jasełka pt. "Kolędnicy przy sałasie", nawiązujące do tradycji chodzenia po domach po kolędzie. Aniołowie najpierw proszą o wpuszczenie do domu, następnie wchodzi baca z juhasami i opowiadają o sobie. Pasterze zmęczeni pilnowaniem owiec zasypiają, ale wkrótce zostają obudzeni śpiewem aniołów, obwieszczającymi narodzenie Jezusa. Pastuszkowie idą do stajenki z darami. Pojawia się też postać dziada, który chodzi "po prośbie", ale nie chce iść z pasterzami do Jezusa. Podczas jasełek prezentowane są góralskie kolędy i pastorałki m.in. "Na kondrackiej holi o północy", "Jezusa narodzonego", "Gore gwiozda Jezusowi", "Oj, maluśki, maluśki". Dzieci przygotowane zostały przez instruktorów Karolinę Piszczek, Krzysztofa Długopolskiego i Dawida Motora-Greloka.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.