PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Wrzesień 2011 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Kopieniec

Góry

Spotkanie na Kopieńcu

Poniedziałek, 19 września 2011 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam KitkowskiW poprzednią niedzielę, 11 września odbyło się kolejne „Spotkanie na Kopieńcu”. Jak co roku zeszły się na Polanę pod Kopieńcem te rodziny góralskie, które od wielu pokoleń prowadziły w tej części Tatr wypas owiec i krów (np. Skupinów, Gałów), a także wielu zakopiańczyków, mieszkańców Podhala i turystów.


Polana Kopieniec lub Polana pod Kopieńcem, dawniej nazywana też Skupniową Polaną to polana u południowo-wschodnich podnóży Wielkiego Kopieńca w polskich Tatrach Zachodnich. Dawniej polana wchodziła w skład Hali Kopieniec, była intensywnie użytkowana. Stały na niej liczne szałasy ustawione w klasycznej rzędówce, obecnie ostały się tylko nieliczne z nich (służyły kiedyś za zabudowania pomocnicze przy wypasie owiec). Wypas owiec zajmował wtedy większy teren niż obecnie, bo docierał aż na wyższe partie zboczy Kopieńca. Sama polana jest miejscem wypoczynku i nabierania sił przed wspinaczką na szczyt. Jest jedną z nielicznych tatrzańskich polan, na których utrzymał się jeszcze wypas owiec, obecnie jest to tzw. wypas kulturowy. Wczesną wiosną na polanie masowo zakwitają krokusy. Pierwszego wejścia na Wielki Kopieniec dokonali Mariusz Zaruski i Mieczysław Karłowicz zimą na nartach w 1908 roku. Polana Kopieniec widoczna jest częściowo ze Skupniowego Upłazu, którym dotrzeć można do Doliny Gąsienicowej.

Spotkanie poprzedziła Msza Święta „polowa” odprawiona przez ks. prałata Franciszka Skupnia (rodem ze Stołowego). Po Mszy głos zabrali: radny Sejmiku Województwa Małopolskiego – Franciszek Bachleda Księdzularz, który mówił o potrzebie powrotu pasterstwa w Tatry (na dawne polany) i wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego – Andrzej Skupień, który podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na „posiady” przy szałasach. Życzenia zdrowia i pomyślności złożył zebranym baca Andrzej Zięba Gal. Jest on obecnie najsławniejszym bacą w Tatrach. Wyrabia on nie tylko najsmaczniejsze oscypki, ale także tworzy historię. To on właśnie gościł w swoim szałasie w Dolinie Chchołowskiej Jana Pawła II. Bardzo chętnie rozmawia ze wszystkimi turystami, którzy przychodzą do niego. Mimo swoich 81 lat jest bardzo sprawny i żywotny. W niedzielę na Kopieniec wyszedł pieszo. Na moje pytanie, co robi, że nie widać żadnych zmarszczek na jego twarzy, „na ucho” zdradził mi sekret doskonałej pielęgnacji i zapobiegania zmarszczkom.

W spotkaniu wzięli również udział: dyrektor TPN dr Paweł Skawiński i rektor PPWSZ w Nowym Targu prof. Stanisław Hodorowicz (wnuk słynnej skrzypaczki ludowej Bronisławy Koniecznej-Dziadoń).

Po części oficjalnej rodziny i turyści „rozpierzchli” się po polanie i biesiadowali przy szałasach pasterskich. To pokoleniowe spotkanie wywarło wielkie wrażenie na przybyszach. Wielu z nich po raz pierwszy zetknęło się z żywą kulturą pasterską górali tatrzańskich. Pięknego kolorytu dodały – kapela góralska, śpiew pasterski i konie. Szkoda, że tradycja spotkań górali tatrzańskich w pejzażu górskim zanika i zdarza się tylko od „święta”, np. zjazd rodu Gąsieniców czy Gutów.

Do zobaczenia na Kopieńcu za rok.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.