PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Koszalin

Kultura

Józef Pitoń w Koszalinie

Czwartek, 16 maja 2013 r.
Autor: Janina Łępa

Józef Pitoń w KoszalinieW dniach od 5 do 12 maja gościł w Koszalinie Józef Pitoń. W trakcie swojego pobytu na wybrzeżu spotkał się z młodzieżą kilku szkół z terenu gminy Biesiekierz. Młodzież bardzo skrupulatnie przygotowała się do tych spotkań. Były gazetki ścienne o Panu Józefie, uczyli się o Podhalu, górach. Dzieci słuchały gawęd, opowiastek o życiu na Podhalu, usłyszeli dużo cennych rad na temat bezpieczeństwa w górach.


Młodzież miała okazje zobaczyć  w oryginalne góralskie stroje i posmakować oscypka. W Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja najnowszej książki Józefa Pitonia "W niebie i na ziymi". Frekwencja dopisała, sala wypełniona po brzegi. Ogromny sukces zarówno wśród dorosłych uczestników spotkania jak i młodzieży szkolnej odniósł film Macieja Stasińskiego "Wyprawa na Mnicha", przyjęty gromkimi brawami.

Koszaliński poeta Zygmunt Królak, który napisał już wcześniej jak i teraz na promocje książki wiersze o Józefie Pitoniu i dla Józefa miał okazje poznać go osobiście. Zygmunt Królak towarzyszył nam we wszystkich spotkaniach. W trakcie swojego krótkiego pobytu nad morzem Józef Pitoń zwiedził Kołobrzeg, Mielno, Unieście, Ogrody Hortulus w Dobrzycy, Ogród Botaniczny w Świeszynie- Włoki, był również na Polskiej pustyni na ruchomych  wydmach w Łebie. Z ogromną sympatią spotkał się również nad morzem wśród rybaków w Chłopach.

Po wyjeździe wszyscy czujemy niedosyt, Panie Józefie zapraszamy ponownie.

Zygmunt Królak na pożegnanie napisał wiersz:

Dziękujemy pozdrawiamy

Poznałeś pomorski krajobraz
Z dotykiem morskiej natury
Zawieź go wraz z pozdrowieniem
W te swoje kochane góry

Niech one od Ciebie usłyszą
A z nimi wszyscy Górale
Że dla nich podobnie jak dla nas
Szumią tu morskie fale

Że morze szczerze zaprasza
Choć w nieco innej gwarze
Na drugą stronę Polski
Na pełną piasku plażę

Zaprasza tu krzykiem mewy
Co z wiatrem nad fale wzleci
- Zapachem świeżej ryby
Wyjętej prosto z sieci

Poznałeś Józefie Koszalin
Poczułeś czym chata bogata
Łącząc tak wspólnie z Janeczką
Dwa brzegi polskiego świata

Dziękując za nowe doznania
Za nowe doświadczenia
Prosimy zawieź do swoich
Nasze najlepsze życzenia

      - Zygmunt Królak

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.