PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kraków

Kultura

Muzeum Tatrzańskie i Tatrzański Park Narodowy na 16. Targach Książki w Krakowie

Czwartek, 1 listopada 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

fot. Magda RząsaMuzeum Tatrzańskie i Tatrzański Park Narodowy byli partnerami 16. Targów Książki w Krakowie (25-28 października 2012), na których zaprezentowaliśmy nasze publikacje naukowe, popularnonaukowe, przewodniki i inne wydawnictwa. W licznych spotkaniach autorskich, w części Targów zwanej „Salonem Małych Ojczyzn - Podhale”, wystąpili pracownicy Muzeum, TPN oraz zaproszeni goście. Na stoisku Muzeum - TPN odbyły się też spotkania z autorami książek. Można było zdobyć autograf, porozmawiać. Stoisko to cieszyło się dużym zainteresowaniem publiczności.


Po raz drugi w ramach krakowskich Targów Książki zorganizowany został „Salon Małych Ojczyzn”. W tym roku gościem honorowym Salonu było Podhale. Podczas Targów odbyło się wiele dyskusji, pokazów, prelekcji oraz spotkań z autorami i artystami z tego regionu. Program współtworzony był przez Muzeum Tatrzańskie, Tatrzański Parki Narodowy, Urząd Miasta Zakopanego oraz Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. Wspólne stoisko Muzeum i TPN zaprojektował Marcin Rząsa przy współpracy Magdy Ciszewskiej-Rząsy i Jarosława Hulbója.

Drugiego dnia Targów, w piątek 26 października, w Salonie o słowniku gwary podhalańskiej Juliusza Zborowskiego, wieloletniego Dyrektora Muzeum Tatrzańskiego, opowiedział dr Jerzy Roszkowski. Uzupełnieniem do tej opowieści był występ Józefa Pitonia, znawcy gwary górali podhalańskich. Julita Dembowska z działu sztuki Muzeum wzięła udział w spotkaniu  poświęconym sztuce zakopiańskiej.  - Występowałam razem z prof. Andrzejem Szarkiem i Marcinem Rząsą. Moderatorem dyskusji był Maciej Krupa.  Zaczęło się od krótkiej prezentacji dotyczącej największych nazwisk w sztuce zakopiańskiej, począwszy od połowy XIX wieku. Następnie omówiona została sztuka w Zakopanem po 1945 r., a o tym jak wygląda ona dzisiaj opowiadał Marcin Rząsa – relacjonuje Dembowska. Następnie „Multimedialną opowieść o Tatrzańskim Parku Narodowym” przedstawił fotograf i filmowiec Bartek Solik. Na zakończenie odbył się blok poświęcony modzie podhalańskiej: Małgorzata Młynarz z Fundacji Braci Golec zaprezentowała serię albumów z cyklu „Stroje ludowe w Karpatach polskich”, dr Stanisława Trebunia-Staszel z Wydziału Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego mówiła o swojej książce „Śladami podhalańskiej mody”, a projektantka Elżbieta Krzemińska-Owczarz pokazała „Zakopiańskie impresje”, kolekcję kreacji inspirowanych podhalańskim zdobnictwem. Modelkami były studentki należące do studenckiego zespołu góralskiego „Skalni”, działającego przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

W sobotę swoją książkę „Sklep potrzeb kulturalnych” podpisywał znany publicysta Antoni Kroh. Opowiadał też o kolejnym jej wydaniu, które ma się wkrótce ukazać w księgarniach. Następnie o książce „Goralenvolk. Historia zdrady” mówił Wojciech Szatkowski. W tym spotkaniu wzięli udział także wydawcy książki, Anna i Bartosz Namaczyńscy. Dr Maciej Pinkwart opowiadał o przedwojennym Zakopanem i podpisywał książkę „Przedwojenne Tatry, Zakopane i Podhale”. 

Ostatniego dnia Targów, w niedzielę, po spotkaniu z ratownikami i przewodnikami tatrzańskimi, o publikacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” opowiedzieli jej autorzy: Kuba Szpilka, Maciej Krupa i Piotr Mazik. Odbyło się także kolejne interesujące spotkanie, „Od szałasu do apartamentowca. O architekturze Zakopanego”. Dr Zbigniew Moździerz z Muzeum Tatrzańskiego mówił o zmianach w architekturze zakopiańskiej na przestrzeni ponad 150 lat. Po jego wystąpieniu odbył się panel dyskusyjny „Zabytek – instrukcja obsługi”, w którym, obok Z. Moździerza, udział wzięli zakopiańscy konserwatorzy zabytków Agata Nowakowska-Wolak, Lucyna Piekacz i Michał Murzyn. Swoją książkę ”Zapomniane kresy. Spisz, Orawa, Czadeckie w świadomości i działaniach Polaków 1895-1925” przedstawił dr Jerzy Roszkowski i wydawca Robert Kowalski z Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Tego dnia występował także Włodzimierz Cichocki z działu przyrodniczego Muzeum, który opowiedział o przygotowywanej do druku książce o tatrzańskich ptakach. Jego opowieść dotyczyła głównie historii badań nad ptakami tatrzańskimi, opowiedział także o współczesnych zachowaniach ptaków; orzechówki, płochacza halnego i innych. W tej części Salonu, poświęconej przyrodzie Tatr w wydawnictwach TPN, udział wzięli również Wojciech Byrcyn i Tomasz Skrzydłowski. Salon Małych Ojczyzn – Podhale prowadził dziennikarz i przewodnik górski Maciej Krupa. Podczas Targów stoisko Muzeum odwiedziło kilka tysięcy osób. 

Serdecznie dziękujemy naszym gościom, którzy zgodzili się występować w naszym Salonie oraz Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu za współpracę i wsparcie finansowe. Dziękujemy również Targom Książki w Krakowie za pomysł i realizację „Salonu Małych Ojczyzn – Podhale”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    130 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    35 zł
  • Spinka góralska XVISpinka góralska XVIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.