PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kraków

Kultura

Patronat medialny WATRA

O Festiwalu Folkloru w Krakowie

Poniedziałek, 9 czerwca 2014 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Agata Pacelt UMZ5 czerwca w Krakowie w Instytucie Muzykologii UJ przy ul. Westerplatte odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającemu się 46. Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Oprócz organizatorów wzięli w niej udział także przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego: Dyrektor Instytutu Muzykologii dr hab. Aleksandra Patalas oraz Dziekan Wydziału Historycznego prof. dr hab. Jan Święch. Dwa lata temu podobna konferencja prasowa odbyła się w Warszawie. Tym razem wybór padł na Kraków, właśnie z powodu bliskiej współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.


Dziekan Wydziału Historycznego od kilku lat obejmuje patronatem towarzyszące festiwalowi konferencje naukowe. Najbliższa poświęcona będzie miejscu kobiety w kulturze ludowej dawniej i dziś.

Po przywitaniu przybyłych dziennikarzy przez gospodarzy głos zabrali organizatorzy 46. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich: Dyrektor Biura Promocji Andrzej Kawecki, Dyrektor Artystyczna Festiwalu dr Stanisława Trebunia-Staszel, Kierownik Biura Festiwalu Agata Jandura oraz Przewodnicząca Jury dr Bożena Lewandowska. Przedstawili oni po krótce ideę oraz historię festiwalu, a także palny na najbliższą edycję.

Festiwalowymi anegdotami oraz wspomnieniami dzielił się także znany architekt, muzykant i regionalista Jan Karpiel-Bułecka, który od lat związany jest z tym wydarzeniem jako juror oraz inicjator koncertów „Muzyka Łuku Karpat”.

Konferencję prowadziła Anna Karpiel-Semberecka. Śpiewem i tańcem festiwalową atmosferę przywołał zespół „Watra” z Czarnego Dunajca  oraz góralska muzyka na czele z Janem Karpielem-Bułecką i Piotrem Majerczykiem. Na zakończenie uczestnicy zostali zaproszeni do Ośrodka Ignacego Jana Paderewskiego na krótkie zwiedzanie, a następnie na regionalny poczęstunek.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

46. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Folklor świata spotyka się pod Giewontem 

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to wielkie wydarzenie kulturalne, które od ponad czterdziestu lat odbywa się w stolicy Tatr. To jeden z największych i najstarszych festiwali folklorystycznych o niezmiennej formule konkursowej. Zespoły folklorystyczne z całego świata przyjeżdżają tutaj, by zaprezentować autentyczny folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. Celem festiwalu jest kultywowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata, promocja polskiej kultury ludowej, folkloru podhalańskiego, a także miasta Zakopane. Po raz kolejny patronatem honorowym objęła go Małżonka Prezydenta Pani Anna Komorowska.

W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 21-30 sierpnia. Wezmą w nim udział zespoły folklorystyczne z Bułgarii /Sofia „Bistritsa”/, Chorwacji /Solin ”Salona”/, Czarnogóry /Podgorica „Crvena Stijena”/, Francji /Malemort-sur-Corrèze „La Maiade Malemortine”/, Gruzji /Kobuleti „Mkhedril”/, Hiszpanii /Madryt „Villa de leganes”/, Indii /Ahmedabad “Rhytm Performing Aarts”/, Peru / Ayacucho‘’Tijeras’’/, Rumunii /Miercurea-Ciuc „Kopice”/, Słowacji /Liptovský Mikuláš „VÁH”/, Turcji /Istambuł „Motif”/, Włoch /Sycylia Licata „A Lanterna”/. Natomiast polskie zespoły zostaną zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Z kolei zaszczytną funkcję gospodarza festiwalu będzie w tym roku pełnił zespół „Watra”
z Czarnego Dunajca.

Zespoły oceniane będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem
dr Bożeny Lewandowskiej w trzech równorzędnych kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Laureaci zostaną nagrodzeni Brązowymi, Srebrnymi i Złotymi Ciupagami.

W sierpniu folklor świata spotyka się pod Giewontem. Spotykają się ze sobą zespoły z różnych stron świata, z odmiennych kręgów kulturowych, ale przede wszystkim jest to wyjątkowe spotkanie z publicznością - z gronem miłośników folkloru, ale także z turystami przebywającymi w tym czasie w Zakopanem. Niezwykłym walorem tego wydarzenia jest właśnie aktywne uczestnictwo publiczności, bezpośrednie spotkanie z fascynującymi ludźmi, ich tradycją, muzyką, tańcem, rzemiosłem i kuchnią, bezcenna możliwość podróży do źródeł, odkrywania korzeni, a także dobra zabawa.

W tym roku festiwal będzie trwał aż 10 dni, które wypełni niezwykle bogaty program złożony nie tylko z konkursowych zmagań, ale także koncertów, posiadów, warsztatów, pokazów, kiermaszów i wielu innych atrakcji – od zajęć dla najmłodszych po konkurs literacki, naukową konferencję i warsztaty etno-designu…

Z festiwalem nierozłącznie związane są takie wydarzenia jak Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Warsztaty Folklorystyczne, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych od 2013r. noszący imię Władysława Trebuni-Tutki, Dni Narodowe, „Wielkie śpiewanie w wiosce festiwalowej”, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem warsztaty sztuki ludowej dla dzieci. Gwiazdą tegorocznego koncertu „Na Folkową Nutę” będzie Zespół MEGITZA z utalentowaną i charyzmatyczną wokalistką Małgorzatą Babiarz.

Organizatorzy szykują także kilka nowości, takich jak wystawa poświęcona Oskarowi Kolbergowi z okazji 200. rocznicy urodzin tego zasłużonego etnografa, folklorysty i kompozytora, konkurs fotograficzny oraz piknik w stylu „etno” na zakończenie wakacji, warsztaty projektowania wnętrz oraz koncert ukraińskiego zespołu „Kozak System”.

Trzeba także podkreślić, że w tym roku festiwal rozpocznie się w niezwykłym miejscu – w samym sercu Tatr, na Kasprowym Wierchu, gdzie zaprezentują się przedstawiciele poszczególnych zespołów. Następnie tradycyjnie odbędzie się Msza św. ekumeniczna w kościele pw. św. Krzyża i korowód ulicami Zakopanego.

Gorąco zapraszamy do uczestnictwa w tym wspaniałym święcie góralskiego folkloru, mając jednocześnie nadzieję, że niezwykle bogaty program tego wydarzenia każdemu pozwoli znaleźć dla siebie coś nowego, fascynującego i interesującego. 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.