PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kraków

Kultura

Prezydent RP zwiedził wystawę Wyspiański w Muzeum Narodowym w Krakowie

Wtorek, 7 sierpnia 2018 r.
Autor: Muzeum Narodowe w Krakowie

Prezydent RP zwiedził wystawę Wyspiański w Muzeum Narodowym w KrakowieW poniedziałek 6 sierpnia w Muzeum Narodowym w Krakowie gościł Prezydent RP Andrzej Duda. Podpisał tutaj dokument ustanawiający Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz zwiedził wystawę „Wyspiański”. Wcześniej wziął udział w rozpoczęciu 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej na krakowskich Oleandrach. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, który został ustanowiony w roku 1928. Projekt odznaczenia przygotowali Tadeusz Jeziorkowski, Izabela Prokopczuk-Runowska i Dobrochna Surajewska. Medalem mają być odznaczane osoby zasłużone dla Rzeczypospolitej. Po uroczystości podpisania ustawy Andrzej Duda zwiedził wystawę „Wyspiański” w towarzystwie dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie dr. hab. Andrzeja Betleja oraz kurator ekspozycji Magdaleny Laskowskiej.


Prezydentowi szczególnie podobały się dwa fragmenty wystawy: sala zatytułowana „Polybarwności kościoła Franciszkanów”, w której zaprezentowane zostały projekty witrażowe Stanisława Wyspiańskiego do kościoła Franciszkanów w Krakowie:  Żywioł wody, Żywioł ognia, Św. Franciszek, Trzy święte mniszki do okien prezbiterium oraz słynny Bóg Ojciec do okna zachodniego w nawie bazyliki.  To dzieła, które rozpoczęły nową epokę w dziejach witrażu polskiego. Duże wrażenie zrobiła na Prezydencie także sala „Teatr narodu”, w której można oglądać niezrealizowane projekty witraży do katedry lwowskiej: Śluby Jana Kazimierza i Polonia oraz monumentalne kartony z przedstawieniem króla Kazimierza Wielkiego, św. Stanisława i Henryka Pobożnego - projekty dla katedry krakowskiej. Dziełom sztuki malarskiej towarzyszą w tej przestrzeni cytaty z utworów literackich Wyspiańskiego, m.in. z Wesela, Wyzwolenia i Akropolis. Dłuższą chwilę Prezydent RP spędził także przy jednym z niewielu olejnych pejzaży Stanisława Wyspiańskiego – „Poranku pod Wawelem”. Na koniec wpisał się do księgi pamiątkowej MNK.
 
Wystawę „Wyspiański” można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do 20 stycznia 2019 roku. Dotychczas zwiedziło ją już blisko 150 tysięcy widzów. Ekspozycję prac krakowskiego artysty ogląda średnio 660 zwiedzających dziennie. Dla porównania prezentowany w tym samym budynku obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem” ogląda dziennie średnio 554 zwiedzających.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.