PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kraków

Kultura

Święto sztuki ludowej i rękodzieła na krakowskim Rynku

Wtorek, 28 sierpnia 2018 r.
Autor: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

Święto sztuki ludowej i rękodzieła na krakowskim RynkuW dniach od 9 do 26 sierpnia 2018r. na historycznym Rynku Głównym w Krakowie odbyły się 42. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. Spotkanie zwane "Cepeliadą" stanowiło okazję do spotkania z twórcami ludowymi z całej Polski, którzy kultywują przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję. Wydarzenie przyciągało jak co roku tłumy mieszkańców i turystów Krakowa, którzy mogli poznać wielobarwny i różnorodny świat kultury ludowej. W trakcie 18 dni trwania Targów zaprezentowało się ok. 700 twórców i artystów ludowych a podczas imprez towarzyszących na estradzie w Rynku Głównym wystąpiło 170 zespołów folklorystycznych, kapel, artystów ludowych z Polski, Słowacji, Ukrainy, Rumunii, Cypru, Włoch, Hiszpanii.


Podczas 42. Międzynarodowych Targi Sztuki Ludowej zaprezentowały się gminy, miasta i powiaty z Małopolski, Świętokrzyskiego i Podkarpacia oraz regionów prezentowanych przez Konsulaty Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Tradycyjnie na zakończenie święta sztuki ludowej na krakowskim Rynku zaprezentował się znakomicie powiat nowotarski. Podczas Dnia Ziemi Nowotarskiej organizowanego przez Starostwo Powiatu Nowotarskiego i Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu przy współpracy z Urzędem Miasta Nowy Targ, Urzędem Miasta Rabka Zdrój, Urzędem Gminy Lipnica Wielka, Urzędem Gminy Łapsze Niżne, Urzędem Gminy w Rabie Wyżnej,  Urzędem Gminy Spytkowice, Urzędem Gminy Nowy Targ, Urzędem Gminy Ochotnica Dolna oraz Urzędem Gminy Czarny Dunajec wystąpiły zespoły: Zespół Regionalny „Zbójecko Familia” z Cichego, Zespół Regionalny „Bystry Potok” z Kacwina, Zespół Regionalny „Nucicki” z Ochotnicy Dolnej, Zespół Regionalny „Krzesani” ze Spytkowic, Zespół Regionalny „Hajduki” z Łapsz Wyżnych, Zespół Regionalny „Szlachtowianie” ze Szlachtowej, Zespół Regionalny „Rabiańsko Śleboda” z Raby Wyżnej, Zespół Regionalny „Jaferniocek” z Ostrowska, Zespół Regionalny im. Heródka z Lipnicy Wielkiej oraz Zespoły Regionalne „Hyrni”, „Młodzi Hyrni” i„Mali Hyrni” z Nowego Targu. Zespoły z Powiatu Nowotarskiego szczęśliwie przegoniły deszcz. Dzięki temu na krakowskim Rynku było radośnie, dynamicznie i po zbójnicku – a więc tak jak powinno być na zakończenie 42. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej.

Wszystkie zespoły prezentowały się pięknie. Słuchając góralskiej muzyki można było skosztować wielu przysmaków takich jak: oscypki, korbacze, bundz – od bacy Kazimierza Furczonia z Leśnicy czy pieczonej baraniny, moskoli, chleba ze smalcem i innych pyszności od Wiktora Zachwiei z Rabki. Przebywający na rynku Krakowskim turyści mieli możliwość zapoznania się z bogatą ofertą turystyczną i atrakcjami gmin powiatu nowotarskiego. Ulotki, publikatory, informatory i gadżety rozdawane na stoisku Powiatowego Centrum Kultury wzbudziły wielkie zainteresowanie publiczności. Dzień Ziemi Nowotarskiej Święto sztuki ludowej i rękodzieła na krakowskim Rynku, 42. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej uroczyście zakończyli: Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber, Prezes Związku Podhalan w Polsce Andrzej Skupień oraz Dyrektor Targów Józef Spiszak.

W imieniu organizatorów pięknie dziękujemy zespołom regionalnym, władzom gminnym i miejskim, wszystkim dzięki którym Dzień Ziemi Nowotarskiej na krakowskim Rynku stał się znakomitą promocją naszego powiatu .

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XVIISpinka góralska XVIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 18,5 cm.
    350 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.