PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kraków

Sport

8 Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych

Niedziela, 17 sierpnia 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

8 Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i DializowanychNa Rynku Głównym w Krakowie rozpoczęły się 8 Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych. Organizatorzy na stronie internetowej imprezy piszą: "...jesteśmy szczęśliwi, mogąc gościć sportowców z całej Europy w Krakowie w Polsce, gdzie w tym roku odbywają się 8 Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych. To wielki honor być organizatorem tej ważnej imprezy i postaramy się uczynić ją niezapomnianą zarówno pod względem osiągnięć sportowych, jak i wrażeń emocjonalnych.


Mamy także nadzieję dzięki transmisjom telewizyjnym, wywiadom, i programom radiowym, zainteresować naszą imprezą społeczeństwo polskie, aby pokazać jak ważna jest transplantologia dla ratowania ludzkiego życia i umożliwiania przeszczepionym powrotu do normalnego życia włącznie z uprawianiem sportu. Nasze mistrzostwa i sportowcy po transplantacji na obiektach sportowych będą najlepszym dowodem, że jest to prawda w praktyce. Na liście oczekujących na przeszczep w ostatnich dwóch latach było odpowiednio 2350 osób w 2012 i 1450 w 2013 roku.

Mamy w Polsce szereg problemów nie pozwalających zwiększenie liczby przeszczepień, chociaż ostatnie dwa lata były lepsze niż kiedykolwiek i zamknęły się liczbą 1536 przeszczepień (1076 nerek, 318 wątrób, 87 serc, 37 trzustek i 17 płuc). To całkiem niezłe liczby, jednak oczekiwalibyśmy lepszych wyników w 38 milionowym kraju.

W ubiegłych dwóch latach było w Polsce 600 rzeczywistych dawców narządów, co daje 21,6 dawcy/milion, co plasuje nasz kraj mniej więcej na środkowej pozycji w Europie. Jednak liczby dotyczące transplantacji są satysfakcjonujące jedynie w pod względem nerek – 28,3/milion, jednak zupełnie niezadawalające pod względem przeszczepień wątroby – 8,4/milion, serca – 2,3/milion, trzustki – 0,99/milion czy płuca – 0,05/milion.
Najgorsza jednak sytuacja jest z przeszczepieniami od żywych dawców, co pozostaje piętą Achillesową polskiej transplantologii. 57 przeszczepionych nerek i 18 wątrób od żywych dawców w ubiegłym roku stawia nasz kraj na końcu Europy, ale chcemy zmienić tę sytuację najszybciej jak to możliwe.

Mamy nadzieję, że nasza impreza skupi uwagę zarówno polskiego społeczeństwa, jak i Ministerstwa Zdrowia i polskiego rządu na problemach transplantologii i będzie pozytywnym impulsem do przeznaczenia znacznie większych środków finansowych dla tej gałęzi medycyny.

Pozytywną zmianą w tym względzie w ostatnich kilku latach było powstanie Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, który zapewnił konkretną pomoc finansową na remonty i wyposażenie Centrów Transplantologicznych w Polsce, ale to jest wciąż dalekie od rzeczywistych potrzeb.

Komitet Organizacyjny Mistrzostw Europy życzy wszystkim sportowcom zdobycia wielu medali, ustanowienia nowych rekordów i spędzenia wspaniałych chwil w Polsce. Mamy nadzieję, że znów spotkacie swoich starych przyjaciół i będziecie mieli okazję zawrzeć nowe przyjaźnie.

Mamy także nadzieję, że zobaczycie wiele niezapomnianych miejsc, spróbujecie pysznej polskiej kuchni w znanym szeroko w świecie Krakowie, jednym z najpiękniejszych miast Europy. Życzymy także wszystkim uczestnikom zdrowia, braku kontuzji, dobrego humoru i bezpiecznej podróży do domu".

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.