PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kraków

Wiadomości

Odeszła Anna Kulczycka

Sobota, 3 marca 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

fot. Anna ŁodziakMuzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego z żalem zawiadamia, że 25 lutego 2012 roku odeszła Anna Kulczycka, kustosz kolekcji kobierców wschodnich w Muzeum Tatrzańskim i zarazem jej ofiarodawczyni do muzealnych zbiorów. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie dnia 5 marca o godz. 11.45.


Była wielka patriotką i subtelną damą, obdarzoną oryginalnym talentem poetyckim i literackim – jej wspomnienia oraz wiersze (Czas zagłady, Bezgwiezdne Noce i Jesienny Wieczór) ukazały się drukiem w niewielkich nakładach. Przepięknie opowiadała o pełnych niezwykłych przypadków dziejach kolekcji, tworzonej od początku XX wieku przez profesorów Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, którą doskonale, wszechstronnie i z najdrobniejszymi szczegółami znała. Mówi o tym film dokumentalny zatytułowany Strażniczka w reżyserii Marii Kwiatkowskiej. Za zasługi na rzecz kultury polskiej Anna Kulczycka odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Anna Kulczycka, z domu Piotrowicz, córka Grzegorza i Anieli z Hoszowskich, urodziła się 26 września 1919 we Lwowie. Ukończyła gimnazjum Sacré Cour we Lwowie oraz polonistykę w Uniwersytecie Wileńskim. Była małżonką Jerzego Kulczyckiego (1898-1974), profesora przy katedrze Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego do 1954 r., a następnie samodzielnego pracownika naukowego PAN. Opiekowała się kolekcją kobierców wschodnich i tkanin ludowych, zebraną przez teścia Włodzimierza i męża Jerzego. Trzy lata po śmierci męża, w 1977 roku, zgodnie z jego wolą przekazała w darze narodowi i powierzyła opiece Muzeum Tatrzańskiemu w Zakopanem kolekcję składającą się z 65 ludowych tkanin orientalnych, między innymi kobierców, makat i szali, tkanin odzieżowych i toreb jucznych z Iranu, Kaukazu, Małej Azji i Azji Środkowej. Kolekcja ta jest w swoim rodzaju jedną z najcenniejszych w polskich zbiorach. Była gromadzona z naukowym znawstwem i skrupulatnie dokumentowana przez kolekcjonerów. W 1981 roku nastąpiła uroczysta inauguracja Galerii Kobierców Wschodnich im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich w Zakopanem, a Anna Kulczycka została honorowym dożywotnim kustoszem przekazanych zbiorów.
W grudniu 2011 roku Anna Kulczycka przekazała Muzeum Tatrzańskiemu uzupełniającą część kolekcji, na którą złożyły się zarówno kobierce, jak również piękne przykłady sztuki rękodzielnictwa.

www.muzeumtatrzanskie.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.