PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kraków

Wiadomości

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Jerzego Zacharki

Poniedziałek, 9 lipca 2012 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-SembereckaPrzewodniczący Rady Miasta Zakopane Jerzy Zacharko został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. Uroczystość odbyła się 26 czerwca w Krakowie. Jerzy Miller, wojewoda małopolski wręczył odznaczenia, którymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował 29 zasłużonych osób z terenu województwa małopolskiego.


- Oddaliście Państwo innym swoją odwagę, talent i umiejętności – powiedział Jerzy Miller. Podkreślił, że odznaczenia to sposób okazania naszej wdzięczności – Pamiętajmy, że Polska to nie tylko produkt krajowy brutto, ale przede wszystkim ludzie tacy jak wy, którzy dzielą się swoim sercem z innymi.
Odznaczeniami uhonorowano osoby, które m.in. działały w opozycji w czasach PRL-u, pracują na rzecz społeczności lokalnej, czy też są aktywnymi działaczami organizacji społecznych i kombatanckich.


Jerzy Zacharko, ur. 23 IV 1951 w Zakopanem. Ukończył Technikum Budowy Instrumentów Lutniczych w Nowym Targu. 1974-1992 zatrudniony w PSS Społem w Zakopanem. 1975-1981 w PZPR (wyrzucony). Od 1976 współzałożyciel, członek Tatrzańskiego Klubu Kolekcjonerów.

Od IX 1980 w „S”, w X 1980 współinicjator powstania, przew. Komitetu Organizacyjnego „S” w Woj. Spółdzielni Spożywców Społem w Zakopanem; od X 1980 członek założyciel Miejskiej Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej w Zakopanem. Od XI 1980 wiceprzew. KKK Pracowników Społem, od 13 II 1981 przew.; członek zespołu do opracowania raportu Warunki pracy handlu dla sejmowej Komisji Handlu i Usług oraz zespołu prowadzącego negocjacje z rządem; w VII 1981 delegat na I WZD Regionu Małopolska, szef sekcji interwencji Delegatury ZR Małopolska w Zakopanem. 13 XII 1981 internowany w Ośr. Odosobnienia w Załężu k. Rzeszowa, Uhercach, w Załężu założyciel (z Krzysztofem Gołowskim, Stanisławem Piechotą, Wacławem Mojkiem i Wacławem Kostrzewskim) Poczty Obozowej, 22 XI 1982 zwolniony. Po wyjściu drukarz wydawnictw podziemnych, organizator kolportażu, akcji ulotkowych i plakatowych.

W 1989 członek KO w Zakopanem, uczestnik kampanii wyborczej KO „S”, członek Grupy Roboczej. Od 4 V 1989 wiceprzew. Tymczasowej Komisji Miejskiej; od 1989 przew. Miejskiej Komisji Koordynacyjnej. 1992-2002 współzałożyciel, współwłaściciel, szef Agencji Reklamowo-Poligraficznej. 1998-2002 przew. Rady Nadzorczej w PSS Społem. 1998-2002 radny, wiceprzew. Rady Miasta Zakopane, przew. Komisji Oświaty. 2002-2006 wiceburmistrz Miasta Zakopane. 2006 – 2010  radny, od 2010 przewodniczący Rady Miasta Zakopane.

Źródło:
http://www.malopolska.uw.gov.pl
http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    240 zł
  • 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...
    37 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.