PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kraków

Wiadomości

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Jerzego Zacharki

Poniedziałek, 9 lipca 2012 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-SembereckaPrzewodniczący Rady Miasta Zakopane Jerzy Zacharko został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. Uroczystość odbyła się 26 czerwca w Krakowie. Jerzy Miller, wojewoda małopolski wręczył odznaczenia, którymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował 29 zasłużonych osób z terenu województwa małopolskiego.


- Oddaliście Państwo innym swoją odwagę, talent i umiejętności – powiedział Jerzy Miller. Podkreślił, że odznaczenia to sposób okazania naszej wdzięczności – Pamiętajmy, że Polska to nie tylko produkt krajowy brutto, ale przede wszystkim ludzie tacy jak wy, którzy dzielą się swoim sercem z innymi.
Odznaczeniami uhonorowano osoby, które m.in. działały w opozycji w czasach PRL-u, pracują na rzecz społeczności lokalnej, czy też są aktywnymi działaczami organizacji społecznych i kombatanckich.


Jerzy Zacharko, ur. 23 IV 1951 w Zakopanem. Ukończył Technikum Budowy Instrumentów Lutniczych w Nowym Targu. 1974-1992 zatrudniony w PSS Społem w Zakopanem. 1975-1981 w PZPR (wyrzucony). Od 1976 współzałożyciel, członek Tatrzańskiego Klubu Kolekcjonerów.

Od IX 1980 w „S”, w X 1980 współinicjator powstania, przew. Komitetu Organizacyjnego „S” w Woj. Spółdzielni Spożywców Społem w Zakopanem; od X 1980 członek założyciel Miejskiej Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej w Zakopanem. Od XI 1980 wiceprzew. KKK Pracowników Społem, od 13 II 1981 przew.; członek zespołu do opracowania raportu Warunki pracy handlu dla sejmowej Komisji Handlu i Usług oraz zespołu prowadzącego negocjacje z rządem; w VII 1981 delegat na I WZD Regionu Małopolska, szef sekcji interwencji Delegatury ZR Małopolska w Zakopanem. 13 XII 1981 internowany w Ośr. Odosobnienia w Załężu k. Rzeszowa, Uhercach, w Załężu założyciel (z Krzysztofem Gołowskim, Stanisławem Piechotą, Wacławem Mojkiem i Wacławem Kostrzewskim) Poczty Obozowej, 22 XI 1982 zwolniony. Po wyjściu drukarz wydawnictw podziemnych, organizator kolportażu, akcji ulotkowych i plakatowych.

W 1989 członek KO w Zakopanem, uczestnik kampanii wyborczej KO „S”, członek Grupy Roboczej. Od 4 V 1989 wiceprzew. Tymczasowej Komisji Miejskiej; od 1989 przew. Miejskiej Komisji Koordynacyjnej. 1992-2002 współzałożyciel, współwłaściciel, szef Agencji Reklamowo-Poligraficznej. 1998-2002 przew. Rady Nadzorczej w PSS Społem. 1998-2002 radny, wiceprzew. Rady Miasta Zakopane, przew. Komisji Oświaty. 2002-2006 wiceburmistrz Miasta Zakopane. 2006 – 2010  radny, od 2010 przewodniczący Rady Miasta Zakopane.

Źródło:
http://www.malopolska.uw.gov.pl
http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.