PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Krościenko nad Dunajcem

Zaproszenia

KONCERTOWY WEEKEND W KROŚCIENKU N. DUNAJCEM

21–22 lipca 2018 r.
Autor: Agnieszka Stefańska

KONCERTOWY WEEKEND W KROŚCIENKU N. DUNAJCEMNie sposób pominąć w kalendarzu koncertowym naszego festiwalu stary krościeński kościół przy Rynku w Krościenku n.D. Odnowiona wewnątrz świątynia odzyskuje obecnie także zewnętrzną pełnię swojej świetności. Przy zabytkowych organach w sobotę 21 lipca o godz. 16:00 zasiądzie znany krościeńskiej publiczności Marek Stefański. W części kameralnej koncertu zagra znakomita i charyzmatyczna flecistka Edyta Fil. Artystka, choć pochodzi z Lublina i w Polsce zdobyła muzyczne wykształcenie, od wielu lat mieszka w Moskwie.


W Rosji stała się niezwykle cenioną interpretatorką muzyki współczesnej, niestroniącą także od eksperymentu muzycznego, a nawet od artystycznego happeningu. 
 
Na koncert inaugurujący 9. Letni Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum zapraszamy w niedzielę 22 lipca o godz. 16:00 do nowego kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n.D. Muzyka i słowo pozostają od zawsze ze sobą nierozerwalnie związane. Słowo było impulsem do powstania muzyki, potrzebowało jej do wyrażenia i podkreślenia emocji. Muzyka jest formą przedłużenia słowa, rozpoczyna się tam, gdzie moc słowa mówionego nie wystarcza. Symbioza słowa i muzyki instrumentalnej zaistnieje podczas koncertu inaugurującego tegoroczny 9. Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum. Ceniony aktor Adam Woronowicz, znany z kreacji znakomitych ról telewizyjnych, na czele z pamiętną kreacją księdza Jerzego w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas” wypowie do nas teksty związane z walką Polaków o wolność, zwłaszcza z tą z lat 80-tych XX wieku. Słowa księdza Jerzego, Jana Pawła II, Prymasa Tysiąclecia, pieśni patriotyczne i kościelne nabierają szczególnego znaczenia, gdy przywołane zostaną w roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Całości spektaklu słowno-muzycznego dopełnią improwizacje organowe w wykonaniu cenionego wirtuoza tego instrumentu Marka Stefańskiego. Koncert będzie więc formą dialogu słowa mówionego z muzyką organową, tworzoną i prezentowaną spontanicznie, według narracji i dramaturgii tekstu prozy i tekstów poetyckich.
Koncertom towarzyszyć będzie wystawa akwareli pienińskich autorstwa Andrzeja Beliczyńskiego, znakomitego malarza, właściciela autorskiej galerii "Pod okółkiem" w Krościenku n.D. 
 
Wstęp na koncerty wolny! 
 
Festiwal odbywa się dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Województwo Małopolskie. Partnerem wydarzenia są: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Gmina Krościenko n. Dunajcem, Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n.D. oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego. Gościny naszym artystom udzieli tradycyjnie Pensjonat CrosnaSpa, znajdujący się przy ul. św. Kingi 73d, a foldery programowe otrzymacie Państwo od pienińskich góralek ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Krościenka n.D. 
 
Tegoroczne koncerty odbędą się przy współpracy z Parafią pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n.D., a organizatorem jego dziewiątej edycji jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, wspierana przez firmę Olimp-Labs. Patronatem medialnym objęli nas: TVP Kraków, Radio Kraków, a także portale internetowe Góral Info oraz Pieninyinfo. Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu jest Agnieszka Radwan-Stefańska.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Spinka góralska XIISpinka góralska XIIMetalowa spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.