PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Październik 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Krościenko n.D.

Góry

"Szlakami Partyzantów"

Sobota, 5 października 2013 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

"Szlakami Partyzantów"Już po raz 43 w dniu 3 października 2013 roku Pieniński Oddział PTTK w Krościenku zorganizował Rajd Górski "Szlakami Partyzantów". Organizatorzy zastanawiali się, czy nie jest to najdłużej odbywająca się tego typu impreza, która powtarzałaby się co roku, nieprzerwanie, pod niezmienionym patronatem. Jednak są zmiany, które nie mogą umknąć mojej uwadze. Po raz pierwszy z przyczyn zdrowotnych nie mógł wziąć udziału w rajdzie pan Michał Jandura. My nauczyciele i opiekunowie staramy się przedstawić dzieciom obraz wojny i okupacji, brakuje mi jednak Kogoś pamiętającego tamte czasy, mogącego ożywić wspomnienia i grozę II wojny światowej. Mam nadzieję, że w następnym roku zdrowie pozwoli panu Michałowi na udział w zakończeniu tej uroczystości.


W rajdzie brały udział dzieci ze szkół w Szczawnicy, Maniowach, Krościenku, Krośnicy i Grywałdzie. Program rajdu obejmował przejście dowolnie wybraną trasą na Lubań i zejście do Ochotnicy Dolnej, gdzie przy Pomniku Ofiar Faszyzmu o godz. 13.30 odbyło się uroczyste zakończenie imprezy ze złożeniem kwiatów i  zniczy na mogiłach poległych. Odbył się także m.in. konkurs piosenki partyzanckiej. Jury pod przewodnictwem pana Mariana Jarosza przyznało pierwsze miejsce szkole podstawowej w Grywałdzie, drugie szkole podstawowej w Krościenku, kolejne zespołom z Maniów i Krośnicy.

Pan Mikołaj Urbaniak, dyrektor gimnazjum w Maniowach i jednocześnie wiceprezes krościeńskiego PTTK przybliżył dzieciom wydarzenia "krwawej wigilii", opowiedział o wydarzeniach II wony światowej i przedstawił realia gorczańskie sprzed 70 lat.

Rajd odbył się przy dobrej pogodzie, zdyscyplinowana i wprawiona w rajdach pienińska i gorczańska młodzież przyszła pod pomnik w wyznaczonym czasie unikając jakichkolwiek kontuzji. PTTK zadbało o poczęstunek przy ognisku oraz o sprawny dowóz. Pożegnaliśmy się słowami- do zobaczenia za rok.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.