PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Krościenko n.D.

Kultura

Fotografie Jerzego Zięby

Niedziela, 4 maja 2014 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

Fotografie Jerzego ZiębyW piątkowe popołudnie 2 maja 2014 roku został zorganizowany wernisaż wystawy fotografii Jerzego Zięby. Rozlegający się w kierunku rynku głos trombity Jana Kubika zaprosił mieszkańców Krościenka oraz licznych turystów do galerii Gminnego Centrum Kultury w Krościenku n.D. Tematem przewodnim prezentowanych fotografii jest niepowtarzalne piękno pienińskiego krajobrazu i przyrody. Wśród fotografii duża część to owady, motyle i zwierzęta. Jest też kilka zdjęć Krościenka, w którym autor mieszka i jak sam podkreśla lubi je fotografować. Są tam także widoki z Sokolicy, Trzech Koron, Małych Pienin. Uchwycone przez fotografika pejzaże to prace z czterech pór roku.


Autor szczegółowo przedstawiał historię powstania każdego zdjęcia. Na wyraźne prośby zainteresowanych gości wernisażu obszernie odpowiadał na pytania. Jerzy Zięba opowiadał o swojej pasji, wielokrotnych podróżach na pienińskie szczyty, aby natrafić na odpowiednią pogodę i aby zdążyć z uchwyceniem pierwszych refleksów wschodzącego  słońca. Sam mówi, że gdy bierze ze sobą aparat nigdy nie wie co ostatecznie uwieczni.

Zachody i wschody słońca można przewidzieć, niepodobna jednak zaplanować spotkanie z salamandrą czy motylem. Mimo to znajomość topografii terenu, dostępnych szlaków, okresów i np. miejsc lęgu motyli bardzo ułatwia napotkanie spodziewanych osobników. Trzeba jednak cierpliwości i autentycznego zamiłowania, aby czekać ze statywem na oczekiwane ujęcia.  Przyglądając się na wernisażu zdjęciom Niepylaka apollo mogliśmy poznać zarówno historię konkretnej fotografii jak i wiele ciekawostek dotyczących tego skrajnie zagrożonego gatunku. Szacuje się, że liczebność tego motyla w Pieninach zmniejszyła się do ok. 1200 sztuk. Niekorzystny wpływ na poszczególne stadia rozwojowe Niepylaka apollo mają:  zmiany klimatyczne, wzrost wilgotności i słabsze nasłonecznienie wpływające negatywnie na rozwój motyli w stadium poczwarki, koncentracja metali ciężkich w roślinach, zubożenie genetyczne tego rzadkiego gatunku, coraz mniejsza ilość rozchodnika wielkiego- rośliny żywicielskiej dla gąsienic, w końcu dewastacje dokonywane przez kolekcjonerów motyli. W tym kontekście zarówno artystyczne jak i dokumentalne, profesjonalne fotografie Jerzego Zięby mogą odbiorcy przybliżyć ten gatunek bez narażania na niepotrzebną dewastację.

Podczas otwarcia wystawy był opisywany także każdy z pozostałych, sfotografowanych motyli:  Modraszek dafnid, Modraszek wieszczek, Czerwończyk dukacik, Zygaena loti i pochodzący z Italii karłątek- jedyne zdjęcie wykonane poza Pieninami.

Wystawa uzupełniona jest fotografiami dokumentującymi Pieniny i Krościenko w różnych porach dnia, różnych porach roku, przy różnym naświetleniu. Wśród prezentowanych na wystawie zdjęć znajdują się fotografie dokumentujące srogie zimy, skuwające Dunajec, przedstawiające odbiorcy obsypane szronem sosny na Sokolicy i pokryte śniegiem Pieniny, jakby przygotowane do kręcenia remake Opowieści z Narnii. Artysta fotografik świadomie nie podpiera się  żadnymi graficznymi programami komputerowymi. Zdjęcia są autentyczne, choć przemawiające do wyobraźni.

Na uroczystym otwarciu wystawy obecni byli ci, którym bliska jest kultura i sztuka, zarówno turyści jak i  krościenczanie, przyjaciele autora. Byli także przedstawiciele krościeńskich i pienińskich  mediów. Media te zapewne przedstawią obszerny materiał z profesjonalnymi galeriami zdjęć . Z biegiem czasu zauważam, że  coraz częściej opisywane są w lokalnych mediach ciekawe wydarzenia artystyczne i kulturalne, niechaj więc moja skromna relacja z tego wydarzenia będzie uzupełnieniem innych relacji, formą podziękowania za zaproszenie i zachętą dla potencjalnych odwiedzających do obejrzenia wystawy w godzinach pracy Gminnego Centrum Kultury.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.