PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Krościenko n.D.

Kultura

Wystawa prac Krystyny Aleksander​

Czwartek, 5 czerwca 2014 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

Wystawa prac Krystyny Aleksander​W sobotę 31 maja 2014 roku w krościeńskiej Restauracji "Klasyczna" odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac Krystyny Aleksander, znanej pienińskiej poetki i malarki. Pani Krystyna m.in. maluje na płótnie, szkle, tworzy witraże, wyrabia sztukę użytkową, maluje ceramikę, zdobi pisanki, maluje kartki świąteczne, zajmuje się haftem artystycznym i koronkarstwem. Tematyką jej obrazów są najczęściej krajobrazy, panoramy, kwiaty, tematy związane z Pieninami oraz motywy sakralne. Szczególne miejsce w Jej twórczości literackiej i plastycznej znajduje postać św. Kingi, patronki Pienin.


Organizatorami wystawy są: Stowarzyszenie Artystów Pienińskich oraz Zespół Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku n.D. Wśród gości wernisażu znaleźli się miłośnicy twórczości Pani Krystyny, krościeńczanie, jak też przyjaciele spoza Krościenka.

Gości przekraczających progi "Klasycznej" witała muzyka pienińska Jaśka Kubika w składzie: Jan Kubik – prym, Marian Jarosz – basy, Izabela Dusik – sekund. Na cześć autorki wystawy wybrzmiał sygnał trombity, nazwany w tym dniu dowcipnie przez Pana Jana Kubika "góralskim sms-em".

Prezes Stowarzyszenia Artystów Pienińskich Andrzej Beliczyński oficjalnie podziękował Pani Krystynie za tę wystawę, wspomniał o olbrzymim dorobku artystycznym autorki, nadmieniając na wstępie uroczystości, że prace Pani Krystyny są eksponowane od morza do Tatr, a także poza granicami Polski. Wspomniał m.in. że jeden z obrazów znajduje się w Rzymie u Ojca Świętego.


Prezes SAP Andrzej Beliczyński, prezentując sylwetkę artystki wysunął tezę, że Krystyna Aleksander jest osobą, która najlepiej zna św. Kingę. Zapewne to zachęciło Panią Krysię do opowieści. Goście wernisażu mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać historii o życiu św. Kingi. Kilka kwadransów z szeroko otwartmi ustami słuchali szczegółów biografii patronki Pienin, szczegółów których już nie notują encyklopedie, oraz poznawali miejsca, których na próżno szukać we współczesnych mapach. A Pani Krystyna z serdecznym jak zawsze uśmiechem opowiadała o wydarzeniach, jak naoczny świadek, używając narracji, której mógłby pozazdrościć niejeden profesor.

Podczas imprezy muzyka Jaśka Kubika zaintonowała góralskie "sto lat". Pani Krystyna, nie kryjąc wzruszenia podziękowała wszystkim, którzy pomagali przy organizacji tego wydarzenia artystycznego za wparcie, życzliwość, okazane serce i wrażliwość.

Wystawę można obejrzeć w krościeńskiej Restauracji "Klasyczna" do końca czerwca 2014 roku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.