PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Czerwiec 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Krościenko n.D.

Rozmaitości

"Wianki na Dunajcu"

Niedziela, 22 czerwca 2014 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

"Wianki na Dunajcu"Zgodnie z wieloletnią krościeńską tradycją w sobotę poprzedzającą Noc Świętojańską w „Amfiteatrze pod Wierzbą" została zorganizowana impreza "Wianki na Dunajcu". Organizatorami byli: Gminne Centrum Kultury w Krościenku oraz Pani Krystyna Aleksander. Na scenie amfiteatru poza artystycznymi występami odbyła się licytacja wianków, a dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na: Fundację Stowarzyszenie Dzieci Niepełnosprawnych Oddział Krościenko, Szczawnica, Konin, Bychawa oraz Tarnów. Są to instytucje z którymi współpracuje Pani Krystyna Aleksander.


Rzucanie wianków do wody oraz wróżenie z wianków, jako symbolu panieństwa wiąże się z dawnymi, ludowymi tradycjami. Ten obyczaj nie jest związany z Nocą Świętojańską a kultywowany był powszechnie na terenach gdzie były rzeki i jeziora. Kiedyś popularny był wyłącznie wśród panien i kawalerów. Zwyczaj ten dotyczył zamążpójścia i wyczekiwanej miłości.

W tę najkrótszą, magiczną noc dziewczęta na wydaniu wiły wianki, podpalały umieszczone w nich świeczki i puszczały je do wody. Z biegiem czasu zaczęto pleść wiązanki z siedmiu czarodziejskich ziół: bylicy, rosiczki, szałwii, łopianu, ruty, dziewanny i dziurawca. Miały odstraszać złe duchy, chronić przed chorobą i gwarantować dobre zamążpójście. Jeśli wianek płynął równo, a świeca paliła się jasnym płomieniem, lub gdy wyłowił go ukochany – wróżba była pomyślna. Dla młodych ta noc stanowiła niekiedy jedyną możliwość wyboru partnera bez pośrednictwa swatów i podporządkowania się woli rodziców.

Obecnie puszczanie wianków jest już tylko zabawą, a wróżb z nią związanych nikt nie traktuje poważnie. Natomiast ta tradycja przyciąga co roku do Krościenka wielu turystów a wspólna zabawa łączy się co roku z możliwością wylicytowania lub kupienia jednego z ponad 100 wianków wykonywanych specjalnie na tę okazję.

W amfiteatrze tradycyjnie zaprezentowały się krościeńskie zespoły: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pieniny"  oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Krościenka nad Dunajcem. Na scenie amfiteatru wystąpiły także: zespół „Triola" z pracowni muzycznej Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu, sekcja wschodnich sztuk walk z Grywałdu oraz zespół „Folk Power".

Na zakończenie Pani Krystyna Aleksander podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w tę charytatywną imprezę, szczególnie paniom Lidii Kucharskiej i Marii Konieczny, które razem z panią Krystyną wykonały ponad 100 wianków oraz dodatkowo 6 wianków z żywych kwiatów na licytację. Podziękowania otrzymała także Monika Ziemianek- Sztajer za wykonanie dodatkowych dwóch artystycznych wianków.

Podziękowania za wsparcie finansowe popłynęły także do pani Marii Kacwin (Lody u Marysi), pani Janiny Cisowskiej z Poznania, pana Jana Litwina z Nowego Targu za przekazanie zabawek dla dzieci niepełnosprawnych oraz dla wszystkich występujących i biorących czynny udział w licytacjach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.