PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Czerwiec 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Krościenko n.D.

Rozmaitości

"Wianki na Dunajcu"

Niedziela, 22 czerwca 2014 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

"Wianki na Dunajcu"Zgodnie z wieloletnią krościeńską tradycją w sobotę poprzedzającą Noc Świętojańską w „Amfiteatrze pod Wierzbą" została zorganizowana impreza "Wianki na Dunajcu". Organizatorami byli: Gminne Centrum Kultury w Krościenku oraz Pani Krystyna Aleksander. Na scenie amfiteatru poza artystycznymi występami odbyła się licytacja wianków, a dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na: Fundację Stowarzyszenie Dzieci Niepełnosprawnych Oddział Krościenko, Szczawnica, Konin, Bychawa oraz Tarnów. Są to instytucje z którymi współpracuje Pani Krystyna Aleksander.


Rzucanie wianków do wody oraz wróżenie z wianków, jako symbolu panieństwa wiąże się z dawnymi, ludowymi tradycjami. Ten obyczaj nie jest związany z Nocą Świętojańską a kultywowany był powszechnie na terenach gdzie były rzeki i jeziora. Kiedyś popularny był wyłącznie wśród panien i kawalerów. Zwyczaj ten dotyczył zamążpójścia i wyczekiwanej miłości.

W tę najkrótszą, magiczną noc dziewczęta na wydaniu wiły wianki, podpalały umieszczone w nich świeczki i puszczały je do wody. Z biegiem czasu zaczęto pleść wiązanki z siedmiu czarodziejskich ziół: bylicy, rosiczki, szałwii, łopianu, ruty, dziewanny i dziurawca. Miały odstraszać złe duchy, chronić przed chorobą i gwarantować dobre zamążpójście. Jeśli wianek płynął równo, a świeca paliła się jasnym płomieniem, lub gdy wyłowił go ukochany – wróżba była pomyślna. Dla młodych ta noc stanowiła niekiedy jedyną możliwość wyboru partnera bez pośrednictwa swatów i podporządkowania się woli rodziców.

Obecnie puszczanie wianków jest już tylko zabawą, a wróżb z nią związanych nikt nie traktuje poważnie. Natomiast ta tradycja przyciąga co roku do Krościenka wielu turystów a wspólna zabawa łączy się co roku z możliwością wylicytowania lub kupienia jednego z ponad 100 wianków wykonywanych specjalnie na tę okazję.

W amfiteatrze tradycyjnie zaprezentowały się krościeńskie zespoły: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pieniny"  oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Krościenka nad Dunajcem. Na scenie amfiteatru wystąpiły także: zespół „Triola" z pracowni muzycznej Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu, sekcja wschodnich sztuk walk z Grywałdu oraz zespół „Folk Power".

Na zakończenie Pani Krystyna Aleksander podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w tę charytatywną imprezę, szczególnie paniom Lidii Kucharskiej i Marii Konieczny, które razem z panią Krystyną wykonały ponad 100 wianków oraz dodatkowo 6 wianków z żywych kwiatów na licytację. Podziękowania otrzymała także Monika Ziemianek- Sztajer za wykonanie dodatkowych dwóch artystycznych wianków.

Podziękowania za wsparcie finansowe popłynęły także do pani Marii Kacwin (Lody u Marysi), pani Janiny Cisowskiej z Poznania, pana Jana Litwina z Nowego Targu za przekazanie zabawek dla dzieci niepełnosprawnych oraz dla wszystkich występujących i biorących czynny udział w licytacjach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.