PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Krościenko n.D.

Sport

Turniej szachowy...

Niedziela, 14 grudnia 2014 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

Turniej szachowy...W sobotnie popołudnie 13 grudnia 2014 roku dorośli i dzieci mogli wziąć udział w kolejnym zaplanowanym turnieju szachowym, zorganizowanym przez parafię p.w. Wszystkich Świętych w Krościenku. W natłoku dynamicznych zmian i makijażu niektórzy szukają czegoś, co jest pewne, stałe, niezmienne. Turnieje szachowe w parafii są przykładem wydarzeń, które odbywają się planowo i cyklicznie, przez co stale gromadzą liczną grupę pasjonatów "gry królewskiej". Choć niektórzy młodzi szachiści wyjeżdżają na studia lub kontynuują naukę w szkołach średnich poza Krościenkiem, jednak na spotkania przy szachownicach przychodzą nowi, młodsi adepci 64 pól.


Rozgrywki tradycyjnie rozpoczęły się i zakończyły wspólną modlitwą. Ksiądz proboszcz Henryk Homoncik zorganizował jak zwykle na plebanii poczęstunek dla wszystkich zawodników. Jak przystało na "grę królewską" zawody rozgrywane były w sportowej atmosferze.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych uzyskał Zygmunt Soliwoda z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Zdobył 8 punktów na 9 możliwych. Wyprzedził Mateusza Trzęsałę - także ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu (6,5 pkt.). W kategorii gimnazjów zwyciężył Marek Kwak przed Mateuszem Potaśnikiem i Piotrem Bąkiem- wszyscy trzej z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. W grupie starszej grało też trzech uczniów ze szkół podstawowych: Kacper Trzęsała, Michał Soliwoda- obaj ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku oraz Mikołaj Biziak ze Szkoły Podstawowej nr 38 im. Bractwa Kurkowego w Krakowie. Walczyli ze starszymi jak równy z równym, uzyskując dobre wyniki.

W drugiej grupie zawodników młodszych ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku zwyciężyła Julia Musiał- 8,5 pkt na 9 możliwych przed Filipem Czerwcem (7,5 pkt.) i Michałem Kozielcem (6,5 pkt.) Dobrze spisali się także kolejni zawodnicy: Justyna Musiał, Agnieszka Potaśnik, Kacper Koper, Adam Batkiewicz,  Klaudia Komorek a także Rafał Tokarczyk i Marcin Krężel- dwaj najmłodsi szachiści, którzy pierwszy raz wzięli udział w zawodach szachowych.

Bez względu na zajmowaną lokatę w sobotnim turnieju dla wszystkich zawodników zostały przygotowane drobne nagrody. Tradycyjnie zakupiłem je za ok. 180 zł – przybliżona równowartość mojej jednej diety za udział w posiedzeniu Rady Gminy. Ponieważ na każdego zawodnika czeka nagroda, dlatego nie liczy się lokata nade wszystko, ale liczy się udział i wspólna przyjemna rozrywka intelektualna. Dzięki takiemu rozwiązaniu kwestii nagród, praktykowanemu od kilku lat, rozgrywki odbywają się w życzliwej atmosferze, bez niezdrowej rywalizacji.

Punkty zdobyte w sobotnich zawodach wliczają się klasyfikacji generalnej grand prix w krościeńskiej parafii. Podobnie jak w cyklu w ubiegłym roku szkolnym rozgrywki podzielone są na cztery odrębne turnieje a o końcowym wyniku w poszczególnych klasyfikacjach zdecydują punkty uzyskane w trzech wybranych turniejach. Dla zawodników ze szkoły podstawowej istnieje dodatkowa motywacja, ponieważ wyniki końcowe będą miały wpływ na kwalifikacje do Mistrzostw Podhala oraz do pozostałych turniejów organizowanych jak co roku przez Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    30 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.