PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Krościenko n.D.

Wiadomości

Urodziny z bł. Edmundem Bojanowski​m

Niedziela, 10 sierpnia 2014 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

Urodziny z bł. Edmundem Bojanowski​mW sobotę 9 sierpnia Siostry Służebniczki BDNP zaprosiły mieszkańców Krościenka i turystów do wspólnej zabawy. Jak w poprzednich latach, miejscem spotkania był krościeński amfiteatr przy starym kościele. Program spotkania wypełniły m. in. tańce lednickie, wspólne śpiewanie, zabawy dla dzieci oraz wspomnienia sióstr na temat swojego powołania. Oprócz zabaw i refleksji o życiu był też do degustacji dla wszystkich specjalny tort urodzinowy. Okazja była wyjątkowa, w tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP. Imprezę poprowadził wodzirej Robert.


W dniu 7 sierpnia przypadało wspomnienie liturgiczne bł. Edmunda Bojanowskiego a rok 2014 jest rokiem poświęconym założycielowi Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP. Podczas "Przyjęcia Urodzinowego" mogliśmy się dowiedzieć wielu szczegółów z życia Jubilata. Błogosławiony Edmund Bojanowski był człowiekiem świeckim. Poświęcił się jednak, aby służyć ochronie wartości religijnych i patriotycznych. W 1850 roku założył Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. Ich charyzmatem, zgodnie z ideą założyciela, jest służba ubogim, dzieciom i chorym. Święty Jan Paweł II twierdził, że bł. Edmund dał „wyjątkowy przykład ofiarnej i mądrej pracy dla człowieka, ojczyzny i Kościoła”. Z Jego inicjatywy budowane były Domy Sióstr Służebniczek, także po Jego śmierci. W 1930 roku powstaje Dom Sióstr Służebniczek w Krościenku i jednocześnie krościeńska ochronka.

Na scenie amfiteatru wystąpiła m.in. kapela Jana Kubika z Krościenka n.D. Razem z nimi odśpiewaliśmy wspólne "Sto lat" dla Jubilata. Jan Kubik wrowadził licznie zebranych gości w zaczarowany świat pienińskich tańców, melodii i poezji.  Zaprezentowany został również sygnał na trombicie, opisany przez kapelę jako specyficzny góralski sms. Pogoda dopisała, goście na tych wyjątkowych urodzinach także. Amfiteatr wypełnił się po brzegi.

Spotkanie zakończyło się w łączności duchowej z Częstochową o 21.00 tradycyjnym Apelem Jasnogórskim, wspólną modlitwą oraz błogosławieństwem kapłańskim. Licznie zebranym uczestnikom zabawy udzielił błogosławieństwa gość wyjątkowy, obecny w sobotni wieczór również podczas zakończenia 5. Jubileuszowego Festiwalu "Pieniny-Kultura-Sacrum" JE. Ksiądz Biskup Wiesław Lechowicz.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.