PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Krościenko n.D.

Wiadomości

Uroczystości 3 maja w Szkole Podstawowej

Poniedziałek, 4 maja 2015 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

Uroczystości 3 maja w Szkole PodstawowejW poniedziałek 4 maja 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku przedstawiona została inscenizacja z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji. Wystąpili w niej uczniowie klasy Vb przygotowani przez wychowawcę Małgorzatę Gonciarz. Oprawę plastyczną przygotowała pani Ewa Majerczak. Aby przybliżyć kolegom i koleżankom istotę tego święta młodzi aktorzy wcielili się w postacie sprzed 224 lat. Był król Stanisław Poniatowski, ale wystąpili też jego postępowi sprzymierzeńcy domagający się reform, nazywani też stronnictwem patriotycznym: marszałek Małachowski właśnie, Ignacy Potocki, czy też inny protegowany króla, znany oświeceniowy publicysta i ksiądz Hugo Kołłątaj.


Aby zrozumieć okoliczności wprowadzenia konstytucji 3 maja, trzeba było poczuć atmosferę tamtych dni. Pomogły w tym stroje "z epoki", pieśni i muzyka nawiązująca do doniosłych wydarzeń sprzed lat, poezja oraz narracje dostosowane do  uczniów szkoły podstawowej. Dzięki tej inscenizacji uczniowie mogli zrozumieć dlaczego nie wszyscy chcieli zmian polskiego ustroju. Część obozu magnackiego, reprezentowanego m.in. przez Szczęsnego Potockiego chciało tkwić w dawnym, korzystnym dla siebie systemie.

W przedstawieniu pokazane zostało, dlaczego wielu konfederatów targowickich paktowało z Rosją i jak doprowadziło to w końcu do "sojuszniczej" interwencji carycy Katarzyny w Polsce w 1792 roku. Mimo, że konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez rok, jednak przeszła do historii jako druga na świecie i pierwszą w Europie ustawa regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Podczas zaborów pamięć o tych majowych wydarzeniach dodawała otuchy i wiary w odzyskanie niepodległości i sprawnie działającego państwa.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe. W okresie PRL-u władze komunistyczne zaprzestały jednak publicznego świętowania. Od 1990 roku, 3 maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce. Z okazji tego święta organizowane są patriotyczne uroczystości państwowe, samorządowe oraz uroczyste apele i akademie w szkołach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.