PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Krościenko n.D.

Wiadomości

Jarosław Kaczyński w Krościenku

Wtorek, 20 października 2015 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

Jarosław Kaczyński w KrościenkuW poniedziałek 19 października 2015 roku Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz poseł na Sejm RP Anna Paluch złożyli kwiaty pod krzyżem upamiętniającym uprowadzenie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki w 31 rocznicę tego wydarzenia. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z wójtem Gminy Krościenko Janem Dydą. Prezes Kaczyński wspomniał, że osoba księdza Popiełuszki jest mu bliska, ponieważ ksiądz Jerzy był wikariuszem jego rodzimej parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie.


Przy okazji wspomnianej rocznicy w pamięci ludzi zebranych przy krościeńskim pomniku odżyły wspomnienia tamtych czasów. Wspomnienia czasów PRL ograniczonych wszechobecną cenzurą, trudną do zrozumienia dla dzisiejszej młodzieży, mającej na co dzień dostęp do internetu. Wówczas my, licealiści, nie śledzilibyśmy na bieżąco sprawy uprowadzenia i zabójstwa księdza Popiełuszki, gdyby nie informacje, przekazywane przez naszego ówczesnego księdza wikariusza parafii Krościenko Józefa Babicza (obecnego proboszcza w Marcinkowicach).

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko był kapelanem "Solidarności". W stanie wojennym organizował Msze za Ojczyznę. Między innymi 19 maja 1983 prowadził pogrzeb Grzegorza Przemyka, który zmarł w wyniku pobicia przez przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.  W działalności duszpasterskiej ks. Jerzy Popiełuszko opierał się na przesłaniu: „zło dobrem zwyciężaj” (św. Paweł, Rz 12,21), nauczaniu papieża Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego.  Działalność ks. Jerzego Popiełuszki ówczesne władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej uznały za krytykę i sprzeciw wobec systemu komunistycznego.

Dokładnie 31 lat temu, 19 października 1984 roku ks. Popiełuszko przybył na zaproszenie Duszpasterstwa Ludzi Pracy do parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. W tym samym dniu, wracając do Warszawy ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony przez funkcjonariuszy MSW. Ręce księdza skrępowali tak, by próby poruszania nimi zaciskały pętlę na szyi. Ciało obciążyli workiem wypełnionym kamieniami i wrzucili do Wisły w okolicach Włocławka. W czasie późniejszej sekcji wykazano ślady torturowania. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa PRL oskarżeni i skazani za uprowadzenie, torturowanie i zabójstwo księdza Popiełuszki po wyjściu z więzienia żyją na wolności pod zmienionymi nazwiskami.

W październiku 2009 roku, w związku z 25. rocznicą śmierci, ks. Jerzy Popiełuszko został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. W 2014 bł. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony patronem NSZZ „Solidarność”. Także w 2014 roku nastąpiło otwarcie procesu do kanonizacji bł. ks. Jerzego. Wspomnienie liturgiczne bł. Jerzego Popiełuszki przypada 19 października.

Po krótkiej części oficjalnej Jarosław Kaczyński zachęcił do udziału w niedzielnych wyborach, zarekomendował szczególnie kandydaturę poseł Anny Paluch. Podkreślił, że posłanka często występuje na mównicy sejmowej a jej wystąpienia powodują pomruki niezadowolenia u oponentów politycznych, co świadczy o jej dociekliwości i skuteczności.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.