PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Krościenko n.D.

Wiadomości

Przy kwaterze ofiar I wojny światowej...

Środa, 11 listopada 2015 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

Przy kwaterze ofiar I wojny światowej...Już od czternastu lat uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jan Pawła II w Krościenku gromadzą się na miejscowym cmentarzu przy kwaterze nr 377 aby tradycyjnie, jak co roku zapalić znicze i złożyć wiązankę kwiatów. Dyrektor szkoły Krzysztof Koper krótko przedstawił uczniom historię Wielkiej Wojny oraz przebieg jej bitew na froncie wschodnim: operacji limanowsko-łapanowskiej z 1914 r. i ofensywy gorlickiej z maja 1915 r. Krościeńska mogiła kryje ciała Węgra, Austriaka i Niemca- ofiar I wojny światowej.


Zgodnie z ówczesną tradycją polegli żołnierze byli grzebani tam, gdzie zginęli, bez znaczenia na narodowość ani na to, po której stronie frontu walczyli. Stąd mogiły z tamtych lat często rozsiane są po lasach, górach, miejscach gdzie dosięgła ich śmierć. A ginęli w walce, ale nieraz z mrozu, chorób, głodu.

Gdy zegar na wieży kościelnej wybijał godzinę 11.oo gimnazjaliści uczcili chwilą ciszy ofiary wojny, aby symbolicznie  wyrazić szacunek wszystkim tym, którzy zginęli za naszą wolną Polskę. To nie przypadek, data 11 XI godzina 11.oo jest kluczowa i symboliczna w dziejach Europy. To dokładna rocznica wejścia w życie Rozejmu w Compiègne, który kończył wojnę. Koniec Wielkiej Wojny, rozpad Austro-Węgier, kapitulacja Prus i chaos w pochłoniętej rewolucją Rosji, to wszystko okazało się skutecznie wykorzystaną przez Polaków szansą na odzyskanie niepodległości. Dzień 11 listopada jest dla Polaków radosnym świętem, po 123 latach zaborów nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyMuzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.