PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Krościenko

Sport

Turniej szachowy w Krościenku w pensjonacie "U Gerwazego"

Wtorek, 26 lutego 2013 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

fot. Zdzisław SoliwodaW sobotę 23 lutego w pensjonacie "U Gerwazego" spotkali się młodzi pasjonaci 64 pól z Krościenka i Szczawnicy. Rozegrany został pierwszy tegoroczny turniej szachowy, rozpoczynający czteroetapowe krościeńskie "Grand Prix". Adepci "gry królewskiej" mogli skonfrontować aktualne umiejętności z rówieśnikami, a czasem ze starszymi kolegami. O ostatecznych lokatach w klasyfikacji generalnej zdecyduje suma punktów uzyskanych w comiesięcznych turniejach organizowanych w pensjonacie "U Gerwazego".


Celem sobotniego turnieju było, jak za każdym razem, rozwijanie zainteresowania szachami jako formą spędzania czasu wolnego oraz integracja środowisk młodych szachistów z sąsiadujących sołectw i miejscowości. Nad przebiegiem gry czuwał sędzia Gerwazy Skubisz. Zawodnicy rywalizowali ze sobą o zwycięstwo w systemie: każdy z każdym. Kolejność miejsc w turnieju została ustalona na podstawie zdobytych punktów. W przypadku równej ilości punktów o kolejności decydowały: bezpośredni wynik, liczba zwycięstw.

Uroczyste otwarcie turnieju nastąpiło o godz. 11.oo. Gospodarz pensjonatu Gerwazy Skubisz przypomniał podstawowe zasady gry. Dzieciom i rodzicom doceniającym walory gry tej gry zasygnalizował, że szachy od najmłodszych lat uczą koncentracji uwagi, zwiększają cierpliwość i wytrwałość, rozwijają zmysł twórczy, pamięć, intuicję, umiejętność analitycznego myślenia i podejmowania decyzji. Ta gra uczy motywacji, determinacji, także uczciwości i sportowego zachowania. Wyjaśnił początkującym zasady fair-play obowiązujące podczas meczu: figura dotknięta musi ruszyć, postawiona musi zostać, zakaz używania komórek, rozmów itp. Uczulił na najczęstsze błędy i problemy pojawiające się podczas turniejów. Były to oczywiście informacje przyjęte przez większość zawodników jako formalność. Wszak szachy to wyjątkowa dyscyplina sportowa, która wywiera pozytywny wpływ na gracza ucząc nie tylko przewidywania, logicznego myślenia, ale także sportowego współzawodnictwa. Wprawieni w turniejach szachiści wolą raczej przegrać i stracić nagrodę, niż zwyciężyć przez grę nie fair.

Z przebiegu zawodów najbardziej zadowolony może być Kacper Trzęsała, uczeń IV klasy Szkoły Podstawowej w Krościenku. Nie dość powiedzieć, że zajął pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych. Kacper grał jak równy z równym przeciwko gimnazjalistom i licealistom, zdobył 10,5 pkt na 13 możliwych i zajął drugie miejsce w kategorii open! Duże brawa otrzymał także Tomek Morawa- uczeń Szkoły Podstawowej w Szczawnicy. Co prawda zajął tylko dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej, jednak zdobył kilka cennych punktów, wygrywając właśnie z gimnazjalistami i licealistami!

Medaliści ze szkół podstawowych:
1. Kacper Trzęsała 10,5 pkt, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku
2. Bartosz Ciesielka 8 pkt, Szkoła Podstawowa im.Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy
3. Marek Kwak 7 pkt, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku

Medaliści ze szkół ponadpodstawowych:
1. Zygmunt Soliwoda 13 pkt, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku
2. Damien Zygar  10 pkt, Liceum im. Stefana Żeromskiego w Krościenku 3. Iwona Jurek 9 pkt, Liceum im. Stefana Żeromskiego w Krościenku

Klasyfikacja generalna po I turnieju Grand Prix

1. Zygmunt Soliwoda  
2. Kacper Trzęsała  
3. Damien Zygar  
4. Iwona Jurek  
5. Bartosz Ciesielka  
6. Marek Kwak  
7. Mateusz Trzęsała  
8. Dawid Zygar  
9. Mateusz Potaśnik
10. Tomasz Morawa
11. Jakub Cabała
12. Michał Soliwoda
13.Jacek Szczepaniak
14. Franciszek Morawa- najmłodszy zawodnik

Zgodnie z przedstawionym regulaminem zwycięzca I turnieju Grand Prix otrzymał puchar, zdobywcy 3 pierwszych miejsc otrzymali medale,każdy z uczestników otrzymał nagrodę (budżet na nagrody - 180 zł) Gospodarz pensjonatu zapewnił darmowy poczęstunek i napoje, zaprosił młodych szachistów na kolejny turniej w marcu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.