PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Krościenko

Sport

Drugi turniej szachowy czteroetapowego krościeńskiego "Grand Prix"

Poniedziałek, 18 marca 2013 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

fot. Zdzisław SoliwodaW sobotę 16 marca w pensjonacie "U Gerwazego" po raz kolejny spotkali się młodzi szachiści. Głównym celem sobotniego turnieju było, jak za każdym razem, rozwijanie zainteresowania szachami jako formą spędzania czasu wolnego.


Turniej sędziował, jak poprzednio, właściciel pensjonatu Gerwazy Skubisz - pasjonat szachów. Zawodnicy rywalizowali ze sobą o zwycięstwo w systemie: każdy z każdym. Kolejność miejsc w turnieju została ustalona na podstawie zdobytych punktów. W przypadku równej ilości punktów o kolejności decydowały: bezpośredni wynik, liczba zwycięstw. O ostatecznych lokatach w klasyfikacji generalnej zdecyduje łączna suma punktów uzyskanych przez zawodnika w trzech turniejach z czterech organizowanych w ramach cyklu.

Otwarcie turnieju nastąpiło o godz. 10.00. Gospodarz pensjonatu Gerwazy Skubisz przypomniał podstawowe zasady gry. Przypomniał, że gra w szachy to szlachetna i „czysta” dyscyplina – gra toczy się bez dopingu i bez kontuzji. Czystość sportowej rywalizacji mobilizuje do indywidualnego rozwoju i pokonywania własnych słabości. Brak „niezdrowych emocji” powoduje, że spotkania przy szachownicach cechuje rodzinna atmosfera, często nawiązywane są tu znajomości i przyjaźnie.
Gra w szachy to intrygujące zajęcie – wspaniale wypełniają czas i nadają życiu sens, zmniejszając ryzyko popadnięcia w złe przyzwyczajenia, które serwuje nam komputer czy telewizja.
Szachy także pomagają zrozumieć, że w życiu dorosłym w prawidłowo funkcjonującym społeczeństwie każdy ma sprawiedliwie takie same szanse działania, tak jak przed rozgrywką szachową każdy ma tę samą ilość figur. Ograniczona 64 polami szachownica uniemożliwia zagrania nie fair.
Gra w szachy kształtuje sposób myślenia i charakter młodych ludzi, którzy w dorosłym życiu podejmować będą odpowiedzialne i złożone decyzje. Zrealizowanie zwycięskiej strategii szachowej wymaga zarówno odważnych działań ofensywnych, jak i przemyślanej linii obrony własnego króla.

Medaliści II turnieju Grand Prix
1. Zygmunt Soliwoda -Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku
2. Mateusz Trzęsała -Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku
3. Damien Zygar - Liceum im. Stefana Żeromskiego w Krościenku

W klasyfikacji szkół podstawowych w II turnieju Grand Prix zwyciężył Kacper Trzęsała , Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku

W klasyfikacji generalnej po II turnieju Grand Prix prowadzi Zygmunt Soliwoda (28 pkt)wyprzedzając Damiena Zygara (24 pkt)

Zgodnie z przedstawionym regulaminem, tak jak poprzednio, zwycięzca II turnieju Grand Prix otrzymał puchar, zdobywcy 3 pierwszych miejsc otrzymali medale, każdy z uczestników otrzymał nagrodę ufundowaną przez organizatora(budżet na nagrody - 180 zł).
Gospodarz pensjonatu zapewnił darmowy poczęstunek i napoje, zaprosił młodych szachistów na III turniej grand prix, który odbędzie się 13 kwietnia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.