PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Krościenko

Wiadomości

Jubileusz Orkiestry Dętej OSP w Krościenku n.D.

Wtorek, 6 sierpnia 2013 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

Jubileusz Orkiestry Dętej OSP w Krościenku n.D.Trudno wyobrazić sobie ważną uroczystość związaną ze świętami narodowymi czy religijnymi zorganizowaną na terenie Krościenka, w której nie uczestniczyłaby nasza Orkiestra. Nic w tym dziwnego, bowiem orkiestra dęta funkcjonująca stale w miejscowości z czasem staje się jej wizytówką. Dziewięćdziesiąt lat, jakie upłynęły od powstania krościeńskiej orkiestry, to wystarczająco wiele, aby tak właśnie ją postrzegać. Obchody jubileuszu Orkiestry odbyły się w niedzielę 4 sierpnia 2013 roku. Organizatorami uroczystości były: OSP Krościenko, Urząd Gminy w Krościenku n.D. oraz Gmine Centrum Kultury w Krościenku n.D. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Dobrego Pasterza.


Po mszy nastąpił przemarsz do amfiteatru przy rynku, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. Pełniący honory gospodarza jubileuszu Prezes Zarządu OSP Piotr Ciężkowski w swoim krótkim referacie wspomniał o roli i bogatej historii orkiestry. Przywitałzaproszonych gości: st.kapitana Mariusza Łaciaka Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Targu, Stanisława Migacza reprezentującego Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" oraz przedstawicieli władz samorządowych gminy Krościenko n.D. m. in. Wójta Gminy Stanisława Gawędę oraz Przewodniczącego Rady Gminy Wiesława Kwiatka.

 Część oficjalna uroczystości była okazją do okolicznościowych wystąpień oraz do wręczenia odznaczeń dla członków orkiestry w dniu jej jubileuszu. Decyzją Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych RP Złotym Medalem za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej zostali odznaczeni: Marian Homiński i Jan Mikołajczyk, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej zostali odznaczeni: Kazimierz Zaziąbł, Jacek Tworek i Stanisław Walkowski.Brązowym Medalem za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej został odznaczony Marek Głuc. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką: Zasłużony dla Kultury Polskiej odznaczeni zostali: Jerzy Komorek i Antoni Gabryś.

Po części oficjalnej mogliśmy wysłuchać koncertu "Jubilatki" oraz koncertów orkiestr zaproszonych z Ochotnicy Dolnej i Łukowicy. Całość wyjątkowej uroczystości uwieczniona została przez licznie przybyłych fotoreporterów i dziennikarzy , zatem pełna relacja i fotorelacja z tego ważnego wydarzenia ukaże się na krościeńskich portalach informacyjnych.

 Krościeńska Orkiestra Dęta OSP świętuje w tym roku dziewięćdziesięciolecie swojego istnienia. Dla społeczności lokalnej i turystów jest to kolejna tego lata okazja do wspólnej zabawy. Dla wielu osób jest to niewątpliwie powód do dumy. Dla mnie jest to także okazja do wspomnień. Trudno byłoby mi przeżywać jubileusz orkiestry i nie przywołać w pamięci osoby mojego nieżyjącego dziadka, długoletniego kapelmistrza, Stanisława Mikołajczyka. Wracam myślami do Jego barwnych opowieści, czytam pozostawione dla nas kroniki rodzinne w których jawi się historia Krościenka, w niej także historia orkiestry. Wspominając bezinteresowne zaangażowanie mojego dziadka doceniam i podziwiam także obecnych członków orkiestry, którzy udzielają się społecznie nie tylko na radosnych uroczystościach, ale także na przykład towarzyszą żałobnikom na pogrzebach, nie zwracając uwagi na deszcz czy mróz. Taka orkiestra była i jest, na dobre i na złe.

 Niechaj orkiestra gra nam nieprzerwanie kolejne 90 lat. Do wszystkich życzeń, które dzisiaj wypowiedziano, dodajmy jeszcze jedno, aby była... doceniana.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.