PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kultura

Podhale - IV Rajd szlakami żołnierzy wyklętych mjr. Józefa Kurasia "Ognia"

Środa, 7 października 2009 r.
Autor: Kania

fot. Rafał Jabłoński-ZelekW dniach 02-04 października odbywał się na Podhalu IV Rajd szlakami żołnierzy wyklętych mjr. Józefa Kurasia "Ognia". Organizatorem rajdu był Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, Rocha i Zgrupowania "Błyskawica" w Waksmundzie oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Błyskawica". Honorowy patronat objął Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


„Dzisok? Gro im ino muzyka downych casów…..” Słowa wiersza recytowanego przez pana Stanisława Apostoła obok krzyża postawionego w miejscu, gdzie rozstrzelano żołnierzy z 2 kompani zgrupowania „Błyskawica” były bardzo wymowne i przenikały każdego z tam obecnych. Miejscem tym były ruiny willi Śmiechówki w Kościelisku, tam zakończyliśmy nasz rajd szlakami żołnierzy wyklętych mjr Józefa Kurasia „Ognia”.
Trzydniowe zmagania uczestników rajdu z Waksmundu, Nowego Targu, Ludźmierza, Zakopanego oraz naszych przyjaciół i miłośników gór z drugiego końca Polski miejsca walk mjr „Łupaszki” – Trójmiasta, i zwycięzców (już drugi raz z rzędu) naszych dobrych znajomych z Olkusza zakończyły się w mszą świętą w parafialnym kościółku w Kościelisku.
Ostatni dzień naszego rajdu uświetnił swoją obecnością dyrektor departamentu Biura Bezpieczeństwa Narodowego pan Jarosław Rybak, który odczytał list od pana ministra Szczygły, nie zawiodły również poczty sztandarowe z różnych organizacji. Uczestnicy pokonywali trasę, na której wczuli się w rolę łączników oddziału, spełniali różne zadania na odpowiednio rozstawionych posterunkach wzdłuż trasy rajdu, które przygotowała GRH „Błyskawica”. Przeniesienie meldunku, ucieczka przed patrolem KBW, dostarczenie do sztabu meldunku o działalności szpicli. Uczestnicy spisali się dzielnie i wszyscy byli zadowoleni. Wszyscy uczestnicy i przybyli goście drugiego dnia mogli wysłuchać wspomnień jedynego żyjącego partyzanta 2 kompani pana Władysława Rogala „Buka”, który opowiadał o życiu partyzanckim i kolegach z oddziału. Ostatniego dnia została przygotowana rekonstrukcja rozbicia grupy ”Marnego” we wspomnianej willi Śmiechówka. I najbardziej przyjemna część rajdu rozdanie nagród: 3 miejsce Szkoła Podstawowa Waksmund, 2 miejsce patrol z Gdańska, 1 miejsce Olkusz.
Impreza udana zarówno pod względami technicznymi, jaki i pod względami pogodowymi - ktoś czuwał nad nami, zapraszamy już na kolejną 5 edycję naszego rajdu już za rok.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.