PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kultura

Śladami „Podhalańczyków” AK

Wtorek, 27 października 2009 r.
Autor: Robert Kowalski

fot. Anna MaciaszekW dniach 23-25 października 2009 r. odbył się „Rajd Szlakami Żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK”, będący wspólną inicjatywą Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz nowotarskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.


Pierwotny termin imprezy (16-18 października 2009 r.), nawiązujący do 65. rocznicy tzw. „bitwy ochotnickiej”, uległ zmianie z uwagi na trudne warunki atmosferyczne i grubą warstwę śniegu na gorczańskich szlakach.
Uroczyste rozpoczęcie rajdu miało miejsce w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej. Wzięli w nim udział przedstawiciele IPN, PTH oraz Gorczańskiego Parku Narodowego. Uczestnicy rajdu mieli możliwość rozmowy z żołnierzem 1 PSP AK, Panem Władysławem Chrobakiem „Wróblem”, zwiedzili również wystawę nawiązującą do okresu II wojny światowej na terenie gminy Ochotnica Dolna. Stamtąd poszczególne patrole ruszyły na trasę rajdu biegnącą od Ochotnicy Górnej, przez Przysłop i Gorc, do Szczawy. Tam też czekały na nich zadania i partyzanckie posterunki złożone z członków Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Podhale w ogniu” oraz Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów.
Drugiego dnia rajdu, w sobotę 24 października, uczestnicy musieli pokonać trasę wokół Szczawy, ze szczególnym uwzględnieniem osiedla Polanki, gdzie odbywały się w 1944 r. zrzuty dla Okręgu Krakowskiego AK. Aby nawiązać do tych wydarzeń, jednym z przygotowanych zadań było odnalezienie, przy pomocy zaszyfrowanego meldunku, rannego skoczka. Na jednym z drzew zawieszony był również spadochron i zasobnik z rozłożonym pistoletem maszynowym Sten, którego należało następnie z powrotem złożyć, tak żeby można było oddać z niego suchy strzał. Wieczorem, po kolacji, rajdowicze mieli możliwość spotkania z kombatantami oraz z kapelą góralską z Koninek, która przygotowała dla nich program artystyczny złożony z pieśni patriotycznych oraz tradycyjnych piosenek góralskich. W spotkaniu tym wzięli udział m.in. parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz lokalnych.
Ostatniego dnia rajdu odprawiona została przez ks. Leona Królczyka, proboszcza parafii w Szczawie, uroczysta msza św., po której zwiedzić można było izbę pamięci poświeconą działalności 1 PSP AK. Następnie około godz. 12.30 odbyło się uroczyste zakończenie rajdu oraz wręczenie nagród i pamiątek jego uczestnikom. Pierwsze miejsce zdobył patrol „Lampart” z IV LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu, drugi w klasyfikacji generalnej był patrol „Romek” złożony z uczestników indywidualnych z Rabki-Zdroju i Mszany Dolnej, trzecie były natomiast „Młode Wilki” z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Szczawie.
Rajd, pomimo bardzo trudnych warunków pogodowych, zgromadził ogółem ok. 80 uczestników głównie z terenu Podhala i Małopolski.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.