PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Kultura

"Antoni Rząsa. Il Ritorno" - Wystawa rzeźb Antoniego Rząsy we Włoszech

Piątek, 9 kwietnia 2010 r.
Autor: Magda i Marcin Rząsa

fot. Magda i Marcin RząsaW 1962 roku Antoni Rząsa spędził trzy miesiące we Włoszech. Była to podróż, która wywarła bardzo duży wpływ na jego późniejszą twórczość. Fundacja im. Antoniego Rząsy organizując we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie i dzięki wsparciu Biura Promocji Zakopanego, wystawę w rzymskim kościele Santo Stefano Rotondo, pragnie zwrócić szczególną uwagę inspiracje włoskie w pracach Antoniego Rząsy.


Antoni Rząsa (1919-1980), jeden z najoryginalniejszych polskich rzeźbiarzy, zimą 1961 - 1962r. w ramach stypendium fundowanego przez Ministerstwo Kultury odbył trzymiesięczną podróż po Włoszech. Była to jedyna jego podróż artystyczna. W czasie tego pobytu Antoni zwiedził najważniejsze włoskie miasta. Najgłębiej poruszyły go dzieła mistrzów XIII i XIV wieku oraz sztuka wczesnochrześcijańska. Pisał: „byłem podniecony fantazją, pomysłowością, szczerością i prostotą. To naprawdę wielka sztuka.”
Po powrocie do Polski Antoni Rząsa przez pół roku nie rzeźbił – nie tknął dłuta przekonany, że wszystko, co ważne, już było... Podróż włoska okazała się kluczowym doświadczeniem dla jego artystycznego rozwoju. Jego sztuka wyrastająca z tradycji pogranicza kultur wschodu i zachodu została wzbogacona, niejako wzmocniona inspiracjami zaczerpniętymi ze źródeł kultury europejskiej.

Powstał projekt pokazania twórczości Antoniego Rząsy we Włoszech. W miejscach i wśród dzieł, które mogły być jego inspiracją. Wystawa, poza prezentacją rzeźb Rząsy, zwraca uwagę na niezwykły dialog prowadzony przez współczesnego artystę z mistrzami z przed wieków. Pokazuje twórcę czerpiącego ze sztuki włoskiej, ale jednocześnie bardzo mocno zakorzenionego w polskiej tradycji. Twórcę, który swoją pracą udowodnił, że o aktualnych problemach można mówić językiem wywodzącym się od dawnych mistrzów.

"Antoni Rząsa. Il Ritorno"
Santo Stefano Rotondo, via Santo Stefano Rotondo 7, Rzym
wystawa czynna do 8 kwietnia 2010

Więcej na http://rokantoniegorzasy.blogspot.com

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    170 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    35 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.