PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Kultura

"Antoni Rząsa. Il Ritorno" - Wystawa rzeźb Antoniego Rząsy we Włoszech

Piątek, 9 kwietnia 2010 r.
Autor: Magda i Marcin Rząsa

fot. Magda i Marcin RząsaW 1962 roku Antoni Rząsa spędził trzy miesiące we Włoszech. Była to podróż, która wywarła bardzo duży wpływ na jego późniejszą twórczość. Fundacja im. Antoniego Rząsy organizując we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie i dzięki wsparciu Biura Promocji Zakopanego, wystawę w rzymskim kościele Santo Stefano Rotondo, pragnie zwrócić szczególną uwagę inspiracje włoskie w pracach Antoniego Rząsy.


Antoni Rząsa (1919-1980), jeden z najoryginalniejszych polskich rzeźbiarzy, zimą 1961 - 1962r. w ramach stypendium fundowanego przez Ministerstwo Kultury odbył trzymiesięczną podróż po Włoszech. Była to jedyna jego podróż artystyczna. W czasie tego pobytu Antoni zwiedził najważniejsze włoskie miasta. Najgłębiej poruszyły go dzieła mistrzów XIII i XIV wieku oraz sztuka wczesnochrześcijańska. Pisał: „byłem podniecony fantazją, pomysłowością, szczerością i prostotą. To naprawdę wielka sztuka.”
Po powrocie do Polski Antoni Rząsa przez pół roku nie rzeźbił – nie tknął dłuta przekonany, że wszystko, co ważne, już było... Podróż włoska okazała się kluczowym doświadczeniem dla jego artystycznego rozwoju. Jego sztuka wyrastająca z tradycji pogranicza kultur wschodu i zachodu została wzbogacona, niejako wzmocniona inspiracjami zaczerpniętymi ze źródeł kultury europejskiej.

Powstał projekt pokazania twórczości Antoniego Rząsy we Włoszech. W miejscach i wśród dzieł, które mogły być jego inspiracją. Wystawa, poza prezentacją rzeźb Rząsy, zwraca uwagę na niezwykły dialog prowadzony przez współczesnego artystę z mistrzami z przed wieków. Pokazuje twórcę czerpiącego ze sztuki włoskiej, ale jednocześnie bardzo mocno zakorzenionego w polskiej tradycji. Twórcę, który swoją pracą udowodnił, że o aktualnych problemach można mówić językiem wywodzącym się od dawnych mistrzów.

"Antoni Rząsa. Il Ritorno"
Santo Stefano Rotondo, via Santo Stefano Rotondo 7, Rzym
wystawa czynna do 8 kwietnia 2010

Więcej na http://rokantoniegorzasy.blogspot.com

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Aniołek średni VAniołek średni VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.