PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kultura

Megitza i Renata Przemyk w świątecznym klimacie

Czwartek, 10 stycznia 2013 r.
Autor: AKS

Megitza i Renata Przemyk w świątecznym klimacieW czasach nieustannego pośpiechu i grania świątecznych songów od listopada, trudno poczuć magię czasu, który dla każdego jest w pewien sposób szczególny. Projekt Megitzy z gościnnym udziałem Renaty Przemyk, które bałkańską duszę połączyły z klimatem polskiej alternatywy może to zmienić.


Megitza to wokalistka i kontrabasistka o cygańskiej duszy. Renata Przemyk, piosenkarka i kompozytorka, od lat zachwyca swoją poetycką, głęboką twórczością. Obie panie, z grupą utalentowanych muzyków stworzyły płytę, którą chcą przywrócić Świętom Bożego Narodzenia ich pierwotne piękno, autentyczność i prawdziwą magię, przedstawiając kolędy, pastorałki i pieśni świąteczne z całego świata oraz oryginalne kompozycje Megitzy. "Dobra Nowina (Good Message)" jest nie tylko tytułem wspomnianej płyty, ale też jej przesłaniem dla całego świata, niezależnie od wyznania czy pochodzenia. 

Ten album, to także prezent od artystek dla nas wszystkich. - Chciałabym, żeby ta płyta niosła wzruszenie, wzbudzała miłość, kołysała, ale i bawiła, ruszała do tańca - opowiada Megitza - Chciałabym, żeby to był prezent dla wszystkich, którzy kochają różnorodność i piękno kultur a jednocześnie rozumieją, że wszyscy tak samo czujemy i przeżywamy wielkie chwile w naszym życiu. Każdy zasługuje na prezent, na miłość i na szczyptę szczęścia - każdego dnia" - dodaje. 

- Ta płyta powstała po to, żeby się wspólnie wzruszać i cieszyć. Piękna melodia szczerze od serca zaśpiewana o narodzeniu najwyższego dobra, w każdym języku zabrzmi równie pięknie i wzruszająco - o projekcie opowiada Renata Przemyk. 

Różnorodność i wielokulturowość muzyczna "Dobrej Nowiny" to spory atut tej płyty. Megitza zebrała melodie z Izraela, Włoch, Słowacji, ale także jej ukochanych Bałkanów (zwłaszcza Serbii) i oczywiście z Polski, które wraz z Jarosławem Dzień (gitara), Jakubem Mietła (akordeon) i Damianem Niewińskim (perkusja), poddała autorskiej aranżacji. Płytę wypełniają dźwięki etnicznych bębnów, gitary flamenco, ale też góralskie nuty. Megitza, ze swoimi nowymi krakowskimi muzykami, podjęła się też trudnego zadania opracowania kolęd polskich, które będą stanowić klimatyczne dopełnienie świątecznych spotkań nie tylko w rodzinnym gronie. Ważnym punktem albumu jest pieśń w języku aramaic - kołysanka, którą - jak podają przekazy - śpiewała sama Maryja. Megitza napisała też kilka autorskich świątecznych utworów - i w nich nie zabraknie klimatów bałkańskich, jazzu, swingu, łączących się w mieszankę, którą można nazwać world-beatem.

Płyta "Dobra Nowina" jest pierwszą płytą kolędową Megitzy i pierwszym projektem z gościnnym udziałem Renaty Przemyk. Po raz pierwszy też artystka nagrywa w Polsce (poprzednie albumy wydała w Stanach Zjednoczonych). To sposób, w jaki Megitza i Renata Przemyk dzielą się z nami muzycznym opłatkiem. 

W styczniu Megitza wystąpi z programem kolędowym w Kościelisku - koncert odbędzie się 24 stycznia w Domu Ludowym.

O artystkach: 

MEGITZA

Megitza jest wokalistką i kontrabasistką, pochodzącą z Podhala, która w Chicago założyła kwartet ethno-jazzowy Megitza Quartet. Zespół wykonuje muzykę inspirowaną brzmieniem góralskim i bałkańskim, odwołując się też do tradycyjnych melodii (na debiutanckim albumie znalazła się aranżacja utworu "Krywaniu Krywaniu"). W 2012 roku zespół wydał dwie nowe płyty - "Legenda" i "Megitza", a zapowiadający jedną z nich teledysk "Beauty Rumelaj" był kręcony w Polsce. Od września artystka koncertuje z nowymi muzykami (znanymi m.in. z Que Passa), ale jej wrodzony talent i obycie ze sceną pozostały na najwyższym poziomie. Megitza urzeka i podbija serca publiczności nie tylko swoim pięknym mocnym głosem, ale także lekką jazzującą grą na kontrabasie i wspaniałym kontaktem z każdą, nawet najbardziej wymagającą publicznością. 

RENATA PRZEMYK

Renata Przemyk jest artystką niezwykłą, która od 20 lat konsekwentnie podąża własną drogą, nie poddając się zewnętrznym wpływom i konsekwentnie łącząc doskonałe kompozycje z nieszablonowymi pomysłami na aranżacje utworów. Twórczość Renaty

Przemyk można określić jako niebanalną, melodyjną, ale zarazem błyskotliwie zaaranżowaną i przede wszystkim zagraną – piosenki w wykonaniu artystki angażują słuchacza nie tylko pod względem muzycznym ale także zmuszają do skupienia się na przekazie niesionym przez słowa, nacechowane rzadko spotykanym na polskiej scenie muzycznej poetyckim urokiem.  

Ma na koncie 11 płyt ("Ya Hozna", "Mało zdolna szansonistka" "Tylko kobieta" "Andergrant", "Hormon", "Blizna", "Balladyna” , "The best of", "Unikat", "Odjazd", "Akustik Trio"), jest autorką muzyki do czterech sztuk teatralnych, sama również występowała i nadal występuje na deskach teatru jako aktorka. Większość jej płyt uzyskało status złotych za sprzedaż ponad 50.000 każdego tytułu, wielokrotnie były nominowane i nagradzane, przeważnie za indywidualność artystyczną.  

Pomimo niezbyt komercyjnego zacięcia artystki, zyskały pochlebne recenzje pośród publiczności, krytyki muzycznej i przemysłu fonograficznego (Fryderyk). Ma w swoim dorobku nagrody przywiezione z festiwali, w których brała udział na początku swojej działalności, główną z festiwalu krakowskiego, opolską Karolinkę, sopocką bursztynową płytę. Występowała też dwukrotnie na festiwalu w Jarocinie i dla przeciwwagi na przeglądzie piosenki aktorskiej we Wrocławiu i Kolonii. Koncertowała również we Francji (Normandia, Bretania, Paryż) i w Nowym Yorku, choć najbardziej - także ze względu na znaczenie słów w swoich utworach - ceni polską publiczność.  

Współpracowała z wieloma artystami, zawsze jednak pozostając producentem własnych przedsięwzięć i decydując o ich charakterze. Trudno jednoznacznie określić twórczość muzyczną Renaty - ani rock, ani piosenka poetycka, ani alternatywa nie określają jej istoty, którą sama artystka nazywa wiecznym poszukiwaniem brzmień, wzruszeń i klimatów do niczego przedtem niepodobnych. Stąd pewnie każda kolejna płyta różni się diametralnie od poprzedniej, choć na każdej nieodmiennie pojawia się akordeon, instrument do którego ma ewidentną słabość, bez względu na mody. 

Jej piosenki często znajdowały się na pierwszych miejscach Listy Przebojów Programu Trzeciego ("Kochana" czy "Odjazd"). W plebiscycie "Polityki" i "Wprost" znalazła się w setce najwybitniejszych artystów minionego stulecia.

 

INFORMACJE O PŁYCIE I MATERIAŁACH PROMOCYJNYCH 

Tytuł: "Dobra Nowina"

Artysta: Megitza

Premiera: 22 grudnia 2012
Wydawca: Megitza & Media Style 

Tracklista:

1. Jezus Malusieńki (feat. Renata Przemyk)

2. Daj mi sił (org. Megitza)

3. Božić je (Serbia)

4. Dobra novina (Słowacja)

5. Święta (org. Megitza)

6. Madonna mia (Włochy; feat. Renata Przemyk)

7. In Betlehem (Izrael)

8. Jesteśmy ze szkła (org. Megitza)

9. Nowa radost' stała (Ukraina; feat. Renata Przemyk)

10. Dobrze ześ sie Jezu (feat. Renata Przemyk)

11. Cicha noc

 

Muzycy:

Megitza - wokal

Jarosław Dzień - gitara

Jakub Mietła - akordeon

Damian Niewiński - bębny, instrumenty perkusyjne

 

Gość specjalny:

Renata Przemyk - wokal 

oraz:

Magdalena Wysocka-Rzadkosz - wokal (10)

Grzegorz Sieradzki - fortepian, wokal

Józef Michalik - kontrabas, gitara basowa

Andrzej "Fiś" Jarzabek - skrzypce (4,10)

Paweł Trebunia-Tutka - altówka, wokal, piszczałka (4)

Grzegorz Kolbrecki - kontrabas (4)

Łukasz Adamczyk - gitara basowa (1)

Grzegorz Koniarz - gitara elektryczna (8)

Łukasz Kurzydło - tapan (3)

 

Studio nagrań: SPOT

Nagrania i produkcja - Grzegorz Sieradzki

Mix i mastering - Robert Docew

www. studiospot.com.pl

 

sponsorzy:

Magazyn Style - www.magazynstyle.pl

Quiselle - www.quiselle.pl

Restauracja Verona - www.restauracja-verona.pl

 

Teledysk:

"Jezus Malusieńki": www.youtube.com/watch?v=UEinjR_Je24  

Megitza - wokal

Renata Przemyk - wokal

Jarosław Dzień - gitara

Jakub Mietła - akordeon

Damian Niewiński - perkusja

 

Gościnnie:

Łukasz Adamczyk - gitara basowa

Grzegorz Sieradzki - backup wokal

 

Aranżacja utworu - Jarosław Dzień

 

Reżyseria: Maciej Michalski

Zdjęcia, montaż, produkcja: S.P. Piotr Smoleński, www.piotrsmolenski.pl

Zdjęcia wykonano w Pubie Stajnia, Kraków

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.